Nové informácie o tragédii na Bajkalskej ulici: Polícia odhalila smutnú skutočnosť

  • 23-ročná žena vyskočila z okna v centre hlavného mesta
  • V byte sa nachádzal aj jej priateľ
nehoda za tunelom sitina
TASR/Dano Veselský
  • 23-ročná žena vyskočila z okna v centre hlavného mesta
  • V byte sa nachádzal aj jej priateľ

Pred pár dňami boli okoloidúci na rušnej Bajkalskej ulici v Bratislave svedkami tragédie. Mladá žena mala vyskočiť z okna, pričom pád neprežila. Vyšetrovatelia predpokladajú, že išlo o samovraždu. V byte sa v tom čase mal nachádzať aj zosnulej priateľ. 

Polícia SR poskytla nové informácie týkajúce sa tragického incidentu, ktorý sa udial v piatok 16. februára na Bajkalskej ulici v Bratislave. V podvečerných hodinách, niekedy po 16.30 hod., mladá žena vo veku 23 rokov mala vyskočiť z okna jedného z bytov na rušnú cestu a priamo po páde zomrieť. Podľa dostupných informácií išlo pravdepodobne o samovraždu. V čase incidentu v byte nebola sama.

Mala skočiť pred jeho očami

V čase nešťastnej udalosti sa v byte nachádzal aj zosnulej priateľ. Portál JOJ Plus informuje, že žena mala vyskočiť priamo pred jeho očami. Na miesto v krátkej dobe dorazili záchranné zložky, zranenia mladej ženy žiaľ neboli zlučiteľné so životom. „Na miesto udalosti Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo ambulancie rýchlej lekárskej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci,“ informovala hovorkyňa Petra Klimešová.

Partnera mladej ženy museli transportovať do nemocnice. „Lekár na mieste konštatoval exitus u 23-ročnej ženy. 26-ročného muža záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Ružinove s akútnou reakciou na stres,“ potvrdila Klimešová.

Neváhaj požiadať o pomoc

Až do 84 % obyvateľov Slovenska zažíva úzkostné stavy, avšak mnohí z nich sa neodhodlajú liečiť a nenavštívia potrebnú pomoc. Tieto stavy, spolu s depresiou, sú medzi najčastejšími duševnými ochoreniami.

Cesta od rozpoznania psychického nepohodlia až po získanie úľavy môže byť zdĺhavá a zdá sa komplikovaná, ale je možná. So správnou podporou môže prísť pomerne rýchlo. Preto je dôležité nechať negatívne myšlienky nad svojím životom vyhrať. Bojuj spolu s ľuďmi, ktorí ti môžu pomôcť, a nedovoľ, aby si sa cítili v živote sám. 

Úrad verejného zdravotníctva bije na poplach

Osamelosť, teda stav emocionálneho a sociálneho nedostatku, môže vplývať aj na zdravie. Vyskytnúť sa môže v akejkoľvek etape ľudského života. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri zvládaní osamelosti môže podľa neho pomôcť komunikácia s blízkymi, zapojenie sa do komunitných aktivít, trávenie času v prírode či plánovanie aktivít, ktoré má človek rád.

„Osamelosť sa môže vyskytnúť v akejkoľvek etape ľudského života. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi – stratou blízkej osoby, nedostatkom sociálnych kontaktov, životnými zmenami, ako sú napríklad odsťahovanie sa do iného mesta či krajiny, zmena zamestnania, prípadne chronické ochorenie. Osamelosť je potrebné odlišovať od samoty, ktorá je prirodzenou súčasťou normálneho ľudského správania,“ priblížil na sociálnej sieti.

Osamelosť a sociálne odlúčenie sa spája s viacerými zdravotnými rizikami. Ide napríklad o zvýšenie hladiny stresových hormónov, zníženie kvality spánku, zvýšené riziko rozvoja depresie, vzniku kognitívnych porúch či rozvoja niektorých chronických ochorení.

„Príčinou môže byť chronický stres, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca a ciev, prípadne môže osamelosť viesť k zhoršeniu zdravých návykov, ako je napríklad nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu, ktoré sú rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych ochorení,“ uviedli odborníci.

Pri zvládaní osamelosti môže pomôcť napríklad komunikácia s rodinou a priateľmi alebo zapájanie sa do dobrovoľníckych či komunitných aktivít. „Vyhľadajte vo svojom okolí komunity a skupiny, ktoré sa venujú rovnakým záľubám, alebo sa, naopak, odhodlajte vyskúšať úplne novú aktivitu,“ poznamenal úrad.

V rámci prevencie odporučil aj plánovanie aktivít či trávenie času v prírode. Zároveň na ľudí apeloval, aby sa nebáli vyhľadať psychológa alebo psychoterapeuta. „Ak potrebujete okamžitú pomoc, obráťte sa na linky pomoci,“ uzavrel.

Zdroje: JOJ Plus, Redakcia Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá