Nové štatistiky sú hrozivé. Zvieratám plasty rozrežú orgány zaživa, 90 % ich úmrtí ale nevidíme

  • Nová správa ochranárskej skupiny Oceana ukázala, že v dôsledku znečistenia oceánov ľudskou činnosťou umrú stovky zvierat ročne
  • Správa však poznamenáva, že toto číslo je „hrubým podceňovaním“, pretože ľudia vidia len malú časť úmrtí zvierat v oceáne
  • Podľa správy 90 % zvierat prehltlo plast, a zvyšok bol do neho zapletený, medzi nimi aj ohrozené druhy zvierat
Zvieratá plast
Oceana
  • Nová správa ochranárskej skupiny Oceana ukázala, že v dôsledku znečistenia oceánov ľudskou činnosťou umrú stovky zvierat ročne
  • Správa však poznamenáva, že toto číslo je „hrubým podceňovaním“, pretože ľudia vidia len malú časť úmrtí zvierat v oceáne
  • Podľa správy 90 % zvierat prehltlo plast, a zvyšok bol do neho zapletený, medzi nimi aj ohrozené druhy zvierat

Je známe, že plastový odpad, ktorý produkuje každý z nás, negatívne ovplyvňuje životné prostredie, zvieratá aj nás. Doteraz ale neboli známe priame dôsledky na konkrétne živočíchy.   

Nová správa ochranárskej skupiny Oceana ukázala, že v dôsledku znečistenia oceánov ľudskou činnosťou umrú stovky zvierat ročne.

Na Floride sa morská korytnačka utopila po tom, čo sa jej okolo krku obmotala igelitová taška naplnená pieskom. Vo Virgínii sa veľrybe vytvorili žalúdočné vredy, ktoré poškodili jej schopnosť nájsť si jedlo. Po prehltnutí DVD utrpela tržnú ranu. V Delaware bola nájdená mŕtva, mladá a vychudnutá veľryba s vnútorným krvácaním.

V mori bude viac rúšok ako medúz. Keď si pôjdeš v roku 2050 zaplávať, nájdeš skôr odpad ako rybu

Číslo úmrtí v správe je len „hrubým podceňovaním“

Autori správy sa podľa New York Times prvýkrát zamerali na územie USA a na morské korytnačky či morské cicavce z praktických dôvodov. Tieto zvieratá sú v USA chránené, takže ak sa ocitnú v núdzi alebo sa ich telá objavia mŕtve na pláži, zodpovední sú povinní to zdokumentovať.

Zhromažďovaním týchto dát v rámci USA objavili od roku 2009 takmer 1 800 mŕtvych zvierat (celkovo 40 druhov), ktorých smrť sa spája s plastovým odpadom.

Správa však poznamenáva, že toto číslo je „hrubým podceňovaním“, pretože ľudia pozorujú len malú časť úmrtí zvierat v oceáne. Počet zvierat, ktoré umrú kvôli ľudskej činnosti spojenej s odpadom, je oveľa vyšší. Takéto úmrtia zaznamenali vo väčšine pobrežných štátov USA, v 21 z 23 štátov.

Upchatie, tržné rany alebo vysilenie 

Podľa správy 90 % zvierat prehltlo plast a zvyšok bol do neho zapletený. Pitvy často ukazovali, že zvieratá uhynuli na upchatie alebo tržné rany. V ďalších prípadoch požitie plastu zviera jednoducho oslabilo, čo viedlo k jeho úmrtiu. Celkovo v 82 % prípadov zvieratá uhynuli.

„Predstavte si v žalúdku guľu z igelitových sáčkov, veľkú asi ako melón, a potom hromadu z igelitových tašiek, ktoré tvorili niečo ako lano dlhé asi 3 stopy (takmer jeden meter),“ uvádza Brandon Bassett v štúdii, kde opisuje, čo našiel v žalúdku mŕtveho lamantína.

Medzi mŕtvymi zvieratami boli aj ohrozené druhy vrátene morských korytnačiek, tuleňov havajských a veľrýb. Ďalším druhom bolo spomínaný lamantín, ktorého úhyn zaznamenali až v 700 prípadoch.

Organizácia vyzýva národné, štátne a miestne vlády, aby obmedzili výrobu plastov na jedno použitie, a žiada spoločnosti, aby ponúkli spotrebiteľom možnosti bez plastov.

zdroj: Sea Shepherd/TASR/AP, Thomas Hartwell

Správa vykresľuje ponurý obraz

„Doteraz neboli zhromaždené dôkazy o tom, že plastom bolo poškodených veľa amerických morských cicavcov a morských korytnačiek. Aj keď nemusí existovať úplná správa o osude všetkých morských živočíchov ovplyvnených plastmi, táto správa vykresľuje ponurý obraz. Svet je závislý od plastu, pretože priemysel naďalej hľadá čoraz viac spôsobov, ako túto pretrvávajúcu znečisťujúcu látku vtlačiť do našich každodenných rutín – plast ale utopí morský život,“ uviedla doktorka Kimberly Warner, autorka správy a vedecká pracovníčka spoločnosti Oceana.

Svet pritom čelí ešte väčšej plastovej kríze kvôli pandémii koronavírusu, a vedci sa obávajú, aký dopad to bude mať na morský život.

Plast nie je jediná vec, ktorá ohrozuje morský život, významnú rolu zohráva aj globálne otepľovanie a zvyšovanie teploty vody, ako i znečistenie morí a poškodzovanie biotopov.

Problém s plastmi je aj na Slovensku

Na Slovensku to zvieratá tiež nemajú najlepšie. V médiách sa často objavujú fotky prírody preplnené odpadkami. Slovenský vodohospodársky podnik každoročne vytiahne z našich riek stovky ton plastového odpadu.

Zatiaľ však neexistuje podrobná štúdia, ktorá by skúmala presné dopady na živočíchy v našich riekach a jazerách. Najhoršia situácia je v riekach, ktoré pretekajú blízko rómskych osád. Odpad všetkého druhu neraz skončí priamo v nich. 

Veľký krok späť: Štát psom na reťaziach nepomohol, vyhláška je prakticky len „naoko“

Podobne sú na tom aj domáce zvieratá, ktoré sa nachádzajú v osadách. Často žijú v otrasných podmienkach medzi odpadkami a na reťazi. V októbri síce vstúpila do platnosti nová vyhláška o ochrane spoločenských zvierat z dielne Ministerstva pôdohospodárstva, tá však naďalej umožňuje držať psov na reťazi.

Zdroje: Oceana , New York Times, Oceana, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá