NOVÉ ZISTENIA: Už jedna dávka vakcíny môže znížiť riziko hospitalizácie s COVID-19 o viac ako 90 %

  • Nové zistenia priniesli fakt, že už jedna dávka vakcíny znižuje riziko hospitalizácie na Covid-19
  • Už po prvej dávke vakcíny poklesli úmrtia medzi osobami nad 75 rokov o 40 %
Vakcína
Vakcína, TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP
  • Nové zistenia priniesli fakt, že už jedna dávka vakcíny znižuje riziko hospitalizácie na Covid-19
  • Už po prvej dávke vakcíny poklesli úmrtia medzi osobami nad 75 rokov o 40 %

Už jedna dávka vakcíny znižuje riziko hospitalizácie dôsledkom ochorenia Covid-19 o viac ako 90 percent. Ako Dailymail informuje, tieto zistenia platia pre vakcíny Pfizer a AstraZeneca.

Britská očkovacia látka priniesla takmer 20 miliónov prvých injekcií. Očkovací program je tak ohrozený iba menšinou, ktorá stále očkovanie odmieta.

Nové údaje o očkovaní prvou dávkou sa vypočítali porovnaním miery hospitalizácie dôsledkom ochorenia Covid-19 u tých, ktorí dostali svoju prvú dávku, s osobami podobného veku, ktoré ju nedostali.

Úmrtia medzi osobami nad 75 rokov poklesli o 40 %, zatiaľ čo počet osôb nad 85 rokov prijatých na jednotky intenzívnej starostlivosti klesol takmer na nulu, uvádza Dailymail.

Výsledky očkovacieho programu NHS poukazujú na to, že už prvá dávka vakcíny znižuje pravdepodobnosť potreby nemocničného ošetrenia o viac ako 90 percent.

vakcína AstraZeneca Covid koronavirus
zdroj: NHS

Vakcíny znižujú riziko hospitalizácie

Ako Dailymail informuje, vakcína AstraZeneca sa dokonca ukazuje ako o niečo účinnejšia než Pfizer. Výsledky sú obrovskou podporou nielen pre samotnú vakcínu, ale aj pre vládu. Britskí ministri už objednali 100 miliónov dávok.

Škotská štúdia, ktorá sa zamerala na hospitalizáciu v dôsledku ochorenia Covid-19, bola zverejnená minulý týždeň a dospela k podobným výsledkom.

Vedci z Edinburghskej univerzity zistili, že štvrtý týždeň po očkovaní sa preukázalo, že vakcíny Pfizer a AstraZeneca znižujú riziko hospitalizácie až o 85 %. U osôb nad 80 rokov, ktoré majú najvyššie riziko infikovania, znížila prvá dávka riziko potreby nemocničnej liečby o 81 %.

Ďalšia štúdia spojená s vakcínou AstraZeneca poukázala na fakt, že je účinnejšia, keď sa jej druhá dávka podáva tri mesiace po prvej, namiesto šiestich týždňov. Táto štúdia bola publikovaná v lekárskom časopise Lancet, uvádza Cnbc.

Štúdia potvrdila, že vakcína mala 76 % účinnosť proti symptomatickej infekcii Covid-19 tri mesiace po prvej dávke. V prípade, že sa medzi prvou a druhou dávkou nechá 12 týždňov, účinnosť vakcíny AstraZeneca je 81 %, pričom s odstupom 6 týždňov to je len 55 %.

vakcína AstraZeneca Covid koronavirus
zdroj: NHS

Ľudia očkovanie stále odmietajú

Prieskum združenia dobrovoľníkov organizácie Harrow naznačil, že vakcínu chce prijať iba polovica ľudí z komunitného plánu, aj napriek tomu, že tri štvrtiny týchto ľudí poznali niekoho, kto na Covid-19 zomrel.

Šíriť povedomie o potrebe očkovania plánujú aj kňazi. Vedúci predstavitelia, z ktorých niektorí už boli zaočkovaní, chcú v Británii spojiť sily a vyzývať veriacich, aby hľadali fakty z dôveryhodných zdrojov, informuje Dailymail.

V niektorých krajinách zavládla opatrnosť pri vakcíne AstraZeneca, nakoľko v klinických testoch nebolo dostatočné zastúpenie ľudí vyššieho veku a dostupné dáta boli nedostatočné.

Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však uviedli, že vakcína proti chorobe Covid-19 je vhodná aj pre starších ľudí.

Vakcína AstraZeneca je bezpečná aj pre seniorov, tvrdí WHO. Na Slovensku ju dostanú mladší

Zdroje: Dailymail, Cnbc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK