Obľúbený sektor zháňa tisíce nových pracovníkov. Láka na vyše 1 500 eur mesačne a mnoho benefitov

  • Záujemcov v tomto odvetví lákajú na dobrý zárobok i benefity
  • V pracovných ponukách je uvedený aj kariérny rast
obchod, žena, chlieb
Ilustračné foto, freepik
  • Záujemcov v tomto odvetví lákajú na dobrý zárobok i benefity
  • V pracovných ponukách je uvedený aj kariérny rast

Predavači a ďalší zamestnanci v obchodoch majú plné ruky práce. Firmy ich zháňajú stále viac a viac. Ponúkajú im dobré platy, čo potvrdzujú aj najnovšie údaje.

Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v roku 2023 priemerná mesačná mzda v hospodárstve 1 430 eur, čo je o 9,7 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. V obchode bola priemerná mzda 1 358 eur.

Ako uvádza portál Trend, dôvodov na optimizmus je niekoľko. Predpokladá sa totiž rast tržieb a stály záujem o skúsených pracovníkov v slovenskom maloobchode.

Prečo platy v sektore obchodu rastú rýchlejšie?

Inflácia klesá, platy budú rásť a spotrebiteľská dôvera je najvyššia za takmer štyri roky, uviedla Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company, vo svojej februárovej analýze.

„V tomto roku očakávame opätovný mierny rast tržieb v maloobchode. A to vďaka spomaleniu inflácie, rýchlejšiemu ekonomickému rastu, klesajúcej miere nezamestnanosti a opätovnému reálnemu rastu platov. Pozitívny trend vývoja tržieb naznačuje aj vysoká úroveň indikátora spotrebiteľskej dôvery,“ spresnila.

V sektore obchodu prebieha veľká súťaž a dlhodobo mu chýbajú pracovníci. Zahraniční zamestnanci nemôžu túto medzeru úplne zaplniť, hlavne kvôli potrebe slovenského jazyka pri mnohých pozíciách, informoval Martin Krajčovič, šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Mnohí obchodníci preto investujú veľa peňazí do zvýšenia lákavosti svojho sektora, a to ako prostredníctvom lepšieho platu a rôznych benefitov. V dôsledku toho platy v obchode rastú rýchlejšie než v ostatných odvetviach.

Platy podľa regiónu

Obchodníci aktívne vyhľadávajú nových pracovníkov cez pracovné portály a snažia sa ich prilákať aj vysokými platmi. Podľa informácií z webu Platy.sk dosahuje priemerný mesačný príjem v maloobchode, vrátane bonusov a 13. platu, v súčasnosti 1 550 eur. Základná mesačná mzda pred zdanením je priemerne 1 380 eur.

„Aj v tomto prípade evidujeme veľké regionálne rozdiely – zatiaľ čo v Bratislavskom kraji hovoríme o celkovom priemernom zárobku 1 700 eur, v Prešovskom len 1 350 eur,“ uviedla pre TREND Ľubica Melcerová, PR manažérka portálu Profesia.sk.

Iba v tomto roku na portáli vyvesili 6 519 pracovných ponúk v maloobchode, čo ho robí jednou z najviac žiadaných oblastí. Na každú ponuku priemerne pripadá 33 odpovedí, čo je výrazne nad priemerom.

Na snímke peňaženka plná peňazí.
zdroj: Archív Canva

Napriek veľkému počtu záujemcov o rôzne pozície, zamestnávateľom stále chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Nie všetci majú potrebné schopnosti alebo odbornú pripravenosť pre danú prácu. Najviac záujmu minulý rok vzbudila pozícia v telemarketingu, kde na jeden inzerát reagovalo priemerne viac ako 100 ľudí.

„Viac ako 50 reakcií v priemere prichádza aj na inzeráty na koordinátora odbytu, administrátora internetového obchodu a vizualistu. Najmenší záujem je o prácu zástupcu vedúceho predajne, na jednu ponuku reaguje v priemere 12 ľudí,“ objasňuje Melcerová.

Pri inzerátoch na pozície vedúcich predajní, vedúcich oddelení a obchodných analytikov obvykle dostanú okolo dvadsať odpovedí, čo je bežný počet.

Najčastejším benefitom, ktorý práce v maloobchode ponúkajú, je možnosť kariérneho postupu. Na ďalších miestach sú príspevky na šport alebo multisport kartu, stabilné zamestnanie, stravné lístky, zaškolenie, bonusy pri významných životných udalostiach a zľavy pre zamestnancov.

Šancu musia dať aj iným

Predavači sú momentálne na pracovnom trhu veľmi žiadaní. V februári tohto roku sektor obchodu a služieb oznámil o tretinu viac voľných miest než v minulom roku.

Aké to má riešenie? Krajčovič hovorí, že okrem lákavých podmienok a stabilného prostredia pre zamestnancov, kľúčové sú investície do noviniek a automatizácie.

„Robotizácia a automatizácia skladov umožňuje nielen riešiť problémy na pracovnom trhu, ale zefektívňuje samotnú prevádzku, znižuje náklady a pomáha k vyššej efektivite. Zároveň to generuje pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou, čo je aj plus pre zamestnancov,“ dodáva.

Investície do automatizácie robia nakupovanie rýchlejším a príjemnejším. Samoobslužné pokladne, ručné skenery, online objednávky a služby typu „klikni a vyzdvihni“ veľmi uľahčujú nakupovanie zákazníkom, zlepšujú ich zážitok a pomáhajú obchodníkom s nedostatkom pracovnej sily. Avšak nie je to jednoduché.

Podľa Melcerovej by mali zamestnávatelia začať dávať príležitosť aj ľuďom, ktorých doteraz kvôli obavám alebo predsudkom často ani nepozývali na pohovory.

Zdroje: Trend, Platy.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá