Obrat o 180 stupňov: Slnečné lúče vystriedajú búrky, spôsobiť môžu lokálne záplavy

  • So slnečnými lúčmi sa na chvíľu rozlúč
  • Vystriedajú ich búrky
búrka
Ilustračný obrázok, Unsplash/Josep Castells
  • So slnečnými lúčmi sa na chvíľu rozlúč
  • Vystriedajú ich búrky

Hoci boli uplynulé dni plné slnečných lúčov a počasie bolo príjemné, čoskoro príde rázna zmena. Ako totiž informuje portál iMeteo, dnes (29. mája) o 13:30 sa na Slovensku začali objavovať prvé búrky, pričom ich počet sa bude zvyšovať. Dobrou správou je, že nepôjde o nebezpečné búrky. Problémom môže byť to, že sa budú pohybovať pomaly, čo môže viesť k lokálnym záplavám. 

Na búrky by sa dnes mali pripraviť najmä obyvatelia stredného a južného Slovenska. Počas búrok môže tiež zosilnieť vietor. Ďalšie nebezpečné sprievodné javy dnes nehrozia. 

Búrky potrápili Slovákov už minulý týždeň

Silné búrky nás vytrápili aj v utorok a stredu minulý týždeň. Búrky vyprodukovali viac než 15 800 bleskov, z ktorých väčšina udrela na západe Slovenska. Z dôvodu búrky boli zaplavené niektoré úseky ciest, ale aj rodinné domy.

Na miestach pomáhali dobrovoľní hasiči a husté blato nahlásili vodiči na hlavnom ťahu cesty I/51 z Trstína na obec Boleráz, uviedla polícia v utorok (23. 5.). 

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia celkom 95-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová. 

„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali 31-krát a v Bratislavskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 20-krát,“ priblížila.

Banská Bystrica pod vodou

Minulý týždeň búrky úradovali aj v Banskej Bystrici, kde prívalový lejak zaplavil centrum. Ako uvádza portál iMeteo.sk, viaceré ulice sa ocitli doslova pod vodou. Kvôli zatopeným cestám sa v meste tvorili aj obrovské kolóny. Vodiči museli jazdiť veľmi opatrne. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Autá sa vo vode pohybovali veľmi pomaly, takmer stáli. Rozsiahle kolóny sa tvorili pred Huštákom. Vodiči museli byť trpezliví a jazdiť veľmi opatrne. Pri takomto množstve vody môže hroziť tzv. aquaplaning. 

Ťažko prejazdné cesty boli aj pred Okresným úradom. Počas jednej hodiny spadlo podľa amatérskych zrážkomerných staníc až 50 mm zrážok. 

Po poobednom silnom prívalom daždi bol v meste vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Vyhlásili ho na krízovom štábe, ktorý zvolal primátor Ján Nosko. Na území mesta došlo k zatopeniu viacerých ulíc, ale aj objektov mesta. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

„Vzhľadom na hlásené záplavy primátor Ján Nosko zvolal v priebehu dňa na mestskom úrade krízový štáb, kde od 16.00 h vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Zúčastnili sa na ňom zamestnanci mestského úradu a náčelník mestskej polície. Kontaktovali Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť, Slovenský vodohospodársky podnik, ktoré oznámili, že aj napriek extrémnemu množstvu zrážok je hladina Hrona nízka a klapky sú v poriadku. Kanalizačné vpusty nestíhali odvádzať extrémne množstvo zrážok,“ konštatovala Adamovičová.

Zdroje: iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá