Oceán vyplavil na ostrove Maurícius telá mŕtvych delfínov. Katastrofa môže spôsobiť hospodárske problémy

  • Niekoľko mŕtvych delfínov vyplavilo na pobreží Maurícia
  • Obyvatelia Maurícia sú konfrontovaní veľkou ekologickou katastrofou. Boja sa následkov
SITA/Planet labs
  • Niekoľko mŕtvych delfínov vyplavilo na pobreží Maurícia
  • Obyvatelia Maurícia sú konfrontovaní veľkou ekologickou katastrofou. Boja sa následkov

Niekoľko mŕtvych delfínov bolo nájdených na pobreží Maurícia. Vládny úradník povedal 27.8. pre agentúru Reuters, že nahlásených bolo 17  kusov. Na ďalší deň našli ďalších 7.

„Mŕtve delfíny mali okolo čeľustí niekoľko rán a krv, no po oleji nebolo ani stopy a našli sme 10 ďalších, ktoré žili, no zdali sa byť veľmi unavené a nedokázali ani plávať.“ uviedol v stredu pre Reuters  Jasvin Sok Appadu, úradník z ministerstva rybolovu. V správe sa tiež uvádza, že okrem delfínov bolo nájdených mnoho rýb a krabov. Ani jedno z úmrtí zatiaľ nie je spojené s únikom ropy, no miestni obyvatelia a enviromentalisti smerujú prstom k nedávnej katastrofe.

Pitva bude povinná

„Je to veľmi smutný a alarmujúci deň pre obyvateľov Maurícia a pre jeho jedinečnú biodiverzitu, ktorú svetová komunita pre sama uznáva a oceňuje. Greenpeace apeluje na úrady, aby vykonali rýchlu, transparentnú a verejnú pitvu zozbieraných tiel, „ uviedol vo vyhlásení prostredníctvom e-mailu Happy Khambule, hlavný manažér kampane Greenpeace Africa pre oblasť klímy a energetiky.

MV Wakashio, japonský nákladný automobil hromadného nákladu, ktorý sa v súčasnosti plaví pod vlajkou Panamy, narazil večer 25. júla na koralový útes neďaleko Maurícia v Indickom oceáne. Počasie začiatkom augusta spôsobilo únik ropy do blízkych vôd. Podľa portálu itopf.org uniklo z porušenej nádrže 800 až 900 ton vykurovacieho oleja. Ten smeroval k lagúne okolo Pointe d’Esny na juhovýchodnom pobreží Maurícia. 

Obyvatelia ostrova budú musieť zaplatiť

V pondelok 24. augusta sa úrady rozhodli,  že plavidlo po rozdelení na dve časti úmyselne potopia . Netreba dodávať, že sa to ukázalo ako veľmi kontroverzný krok a mnohí s akciou nesúhlasili a tvrdili, že by to len zhoršilo dopad vraku na životné prostredie. „Zo všetkých dostupných možností si maurícijská vláda vyberá tú najhoršiu,“ uviedol Khambule v ďalšom vyhlásení. „Potopenie tohto plavidla by ohrozilo biodiverzitu a kontaminovalo oceán veľkým množstvom toxínov ťažkých kovov, čo by ohrozilo aj ďalšie oblasti, najmä francúzsky ostrov La Réunion. Mauríciáni nemali tým, že by MV Wakashio prešiel cez ich vody, nič ziskom a teraz sa od nich žiada, aby zaplatili cenu tejto katastrofy. Viac znečistenia ďalej ohrozuje ich cestovné hospodárstvo a potravinovú bezpečnosť rýb.“ 

Je dobre známe, že ropné škvrny negatívne ovplyvňujú okolité prostredie, najmä blízke morské ekosystémy. Našťastie, nedávne úniky na Mauríciu nie sú zďaleka v blízkosti iných veľkých ropných škvŕn, ktoré sa stali neslávnymi. Vzhľadom na to, že Maurícius sa v cestovnom ruchu úzko spolieha na morské prostredie, má únik ropy potenciál spôsobovať hospodárske pohoršenie už niekoľko rokov. 

Aktualizácia: U dvoch delfínov boli vykonané pitvy, ktoré v ich telách nezistili stopy oleja. Príčina smrti teda stále nie je známa. 

Zdroje: iflscience.com, itopf.org, mobilisationwakashio.com, uk.reuters.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá