Omikron potvrdili aj naši susedia, Slovensko sa pripravuje. V súťaži Bocuse d’Or sa na náhodu nehrá, hovorí Žídek (NEWSLETTER)

NEWSLETTER Slovensko svet omikron gastro
TASR/Roman Hanc, Kávičkári

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Omikron sa blíži k Slovensku. Potvrdili ho už aj dvaja naši susedia.
  • Neobmedzená dovolenka a flexibilný pracovný čas. Toto ti ponúka inovatívna IT firma.
  • Jaroslav Žídek k boju Slovenska o prestížnu gastro cenu: Ide o milimetre, každú sekundu, o jeden stupeň Celzia, hovorí.

Slovensko sa pripravuje na nový variant koronavírusu

Kým do dnešného dňa bol nový variant koronavírusu zaznamenaný vo vzdialenejších krajinách, omikron sa už blíži aj k nám. Zaznamenali ho naši susedia – Česká republika a Rakúsko.

Mutáciu koronavírusu dnes potvrdili testy u ženy z Liberca, ktorá mala pozitívny výsledok v predošlých dvoch testoch. Táto žena mala stráviť dovolenku v Namíbii s medzipristátiami v Juhoafrickej republike a v Dubaji.

zdroj: TASR/Matt Dunham

Môžeme teda uvažovať o tom, že žena sa nakazila v Juhoafrickej republike. Práve tam bol totiž variant s pôvodným označením B.1.1.529 prvýkrát nahlásený v stredu 24. novembra.

Podozrenie na výskyt Omikronu v Rakúsku prišlo už v sobotu večer. Osoba opäť strávila čas v Afrike, konkrétne v južnej časti. Po príchode síce nepreukazovala žiadne príznaky, no bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19.

Tento variant vzbudzuje isté obavy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že by mohol mať vyššiu infekčnosť. Zatiaľ však ešte nemôžeme potvrdiť, či je variant v porovnaní s inými variantmi koronavírusu ľahšie prenosný alebo spôsobuje ťažší priebeh ochorenia.

Na rozdiel od našich susedov, u nás sa omikron zatiaľ neobjavil. Ako však hovorkyňa ÚVZ Daša Račková doplnila, úrad prioritne sekvenuje pozitívne vzorky od Slovákov, ktorí prišli z potencionálne rizikových krajín.

Do pondelka do 12:00 hod. na výzvu zareagovalo približne 120 takýchto ľudí. Úrad tiež sekvenuje všetky pozitívne vzorky od osôb, ktoré sa zaregistrovali v systéme eHranica. Slovensko sa tak pripravuje na možný príchod nového variantu práve kontrolou ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie