Onion Omega2 – miniaturný počítač, ktorý stojí iba 5 dolárov

  • Onion Omega2 pokračuje v tradícii ďalšieho miniatúrneho počítača Raspberry Pi.
6c15c56111eae091b957a1640ea8e56e_original.0.0
  • Onion Omega2 pokračuje v tradícii ďalšieho miniatúrneho počítača Raspberry Pi.

Omega2 je nasledovníkom minuloročného Omega, voľne prekonfigurovateľného, rozšíriteľného a cenovo dostupného počítača, ktorý bol o 3/4 menší ako Raspberry Pi. Hlavným konkurentom Omega2 je práve Raspberry Pi Zero. Obidva počítače stoja iba $5 dolárov, obidva sú dosť malé a obidva umožňujú ľuďom samovoľné prekonfigurovanie.

Čo dostaneš za $5 dolárov? 580 MHz CPU, 64 MB operačnej pamäte RAM a 16MB úložného priestoru. Pokiaľ investuješ ďalšie $4 doláre, získaš Omega2 plus, ktorý má 2x toľko operačnej pamäte a úložného priestoru.

Za tú istú cenu dostaneš aj Raspberry Pi Zero, ktorý má 1GHz CPU a 512 MB RAM. Pi Zero jednoznačne tromfuje Omega2, čo sa týka výkonu, no Omega2 má zabudované Wi-Fi a Pi Zero nie,vyžaduje si k tomu doplnok navyše. V rámci ďalších konkurenčných výhod má Onion cloud službu, ktorá umožňuje ovládať Omega2 prostredníctvom akéhokoľvek prehliadača v počítači a regulovať hardvérovo-softvérové interakcie pomocou cool API.

Kampaň na Kickstareri ukazuje tlakovo aktivovaný spínač svetiel, mediálny Wi-Fi server a meniace LED farby lampy ako ukážky zaujímavých vymožeností, ktoré sa dajú s Omega2 robiť. Podobne ako jeho predchodca je Omega2 vysoko modulárny s množstvom cool dockov ako napr. Power dock zahŕňajúci lítium polýmerovú batériu pre nabíjanie.

Jednotlivé docky stoja $15 dolárov za kus a Onion pozýva všetkých 3rd party vývojárov na vytvorenie vlastných rozšírení. Omega2 je v súčasnosti dostupný na predobjednávku na Kickstarteri do 23. augusta s cenou $5 dolárov. Finálna verzia príde v novembri.

zdroj: theverge.com, zdroj fotografií: kickstarter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech