OVB žaluje študenta, ktorý vo filme odhalil ich praktiky

  • Poradenská firma OVB Allfinanz žiada od mladého Čecha obrovské finančné odškodnenie.
collage
  • Poradenská firma OVB Allfinanz žiada od mladého Čecha obrovské finančné odškodnenie.

Dokument s názvom Rada nad zlato od študenta dokumentaristiky Jakuba Charváta, ktorý popisuje praktiky OVB, spoločnosť považuje za urážku na cti.

Proti mladému filmárovi podala žalobu a žiada od neho odškodné 100 tisíc českých korún do troch dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Netreba vysvetľovať prečo by takýto rozsudok bol pre mladého študenta likvidačný.

Untitled-2

Dokument ukazuje, že finančným poradcom z OVB ide predovšetkým o čo najvyššiu províziu a nie o dobro klienta. Ponúkajú vraj teda svojim klientom nevýhodné zmluvy.

V dokumente sú zachytené svedectvá ľudí, ktorí zmluvu s OVB uzavreli. Rozprávajú o poplatkoch, o ktorých dopredu nevedeli alebo o nevýhodných poisteniach.

Charvát vo filme popísal aj systém náboru nových členov, v ktorom má každý člen províziu z uzavretých zmlúv členov, ktorých do firmy pritiahol. Členovia tak tvoria „pyramídu“, ktorá ich núti uzatvárať čo najviac zmlúv za každú cenu.

Untitled-4

Noví členovia sú podľa filmu motivovaní vidinou peňazí a statusu, aké poznajú z amerických filmov. OVB pravidelne organizuje luxusné večierky, ktoré v mladých poradcoch majú udržiavať pocit, že svoj vysnívaný život majú na dosah.

OVB považuje takýto opis za tendenčný a diskreditujúci. „Celý materiál považujeme za značne skreslenú účelovú kompiláciu záberov, najmä zo súkromných akcií niekoľkých jedincov, spolu s pár zábermi z oficiálnych akcií našej spoločnosti.

Podľa názoru právnikov sú zábery v rozpore s osobnostnými právami jednotlivcov a výsledný súhrn účelovo poškodzuje dobré meno OVB Allfinanz, a.s. Preto bola prostredníctvom renomovanej externej právnej kancelárie podaná na autora reportáže žaloba,“ reagoval mediálny zástupca OVB Jiří Reichl.

Untitled-3

Charvát inšpiráciu na vytvorenie dokumentu získal, keď pre OVB sám pracoval. Podľa svojich slov ju ale po odhalení kontroverzných praktík, aké vo firme vládnu, opustil. Neplánuje sa nechať zastrašiť žalobou. Na právnikov si zarába popri štúdiu.

„Určite sa tej tématike budem venovať. Je to podľa mňa jediná správna odpoveď na správanie OVB. Nechcem, aby vznikol dojem, že podobnými žalobami docielia zastavenie verejného dialógu, že zabránia diskusii.“

Za svoju najväčšiu chybu považuje to, že po prvých hrozbách žalobou film sám nedistribuoval. Ten sa ale aj tak objavil na YouTube a šíri sa internetom.Je to skúsenosť do budúcnosti. Bolo vo verejnom záujme film zverejniť, a pretože som otáľal, niekto to urobil za mňa. Vo finále s tým tak možno budem mať väčšie ťahanice, než keby som film zverejnil sám.“

zdroj titulnej fotografie: ovb.sk / YouTube.com/OVB je zlo,  zdroj fotografií: YouTube.com/OVB je zlo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech