Ficovu schôdzu o predčasných voľbách neotvorili ani na 4-krát. Podal návrh na ďalšiu

  • V NR SR sa opäť vrátili k mimoriadnej schôdzi o termíne predčasných volieb
  • Včera sa ju totiž nepodarilo otvoriť
Juraj Blanár, Igor Matovič, Robert Fico v pléne
TASR/Martin Baumann
  • V NR SR sa opäť vrátili k mimoriadnej schôdzi o termíne predčasných volieb
  • Včera sa ju totiž nepodarilo otvoriť

Zdá sa, že niektoré poslanecké agendy sa zmenili na parlamentnú odyseu. Nekonečným príbehom by sa dala nazvať aj debata o termíne predčasných volieb. Zdalo sa, že utíchla v momente, ako zákonodarcovia dali zelenú práve septembrovému termínu volieb.

Poslanci však ani v piatok nenašli dosť hlasov na otvorenie schôdze. O otvorenie schôdze sa pokúsili dokonca dvakrát, no neúspešne.

Poslanci majú na stole opäť Ficovu mimoriadnu schôdzu

Smer sa ale posledné dni snaží otvoriť mimoriadnu schôdzu týkajúcu sa práve volebného termínu. Smeru totiž nie je po chutí, že aktuálna dosluhujúca vláda by bola pri moci ešte do 30. septembra. Preto vyrukovali s novým termínom, 24. júnom.

Keďže sa včera dvakrát po sebe nenašlo dosť prítomných poslancov, aby bolo plénum uznášaniaschopné, zatiaľ k otváraniu schôdze nedošlo. Tento bod programu, ako uviedol predseda parlamentu Boris Kollár, sa presunul na dnešok. O o otvorení schôdze sa hlasovalo po bežnom obedňajšom hlasovaní.

Kollár netradične na konci hlasovania o 11:00 avizoval, že Ficovu mimoriadnu schôdzu neotvoria. Tak sa nakoniec aj stalo a o približne 12:15 sa opakoval scenár zo včerajška a plénum opäť nebolo uznášaniaschopné. Prítomných bol nedostatok zákonodarcov, a to 52 poslancov. 

Uznášaniaschopnosti ale plénum nebolo schopné ani po 13:00, keď sa poslanci po 4-krát snažili otvoriť Ficovu mimoriadnu schôdzu. Kollár avizoval, že tento bod sa bude preberať na marcovej schôdzi, no Fico v procedurálnom návrhu oznámil, že podáva ďalší návrh na mimoriadnu schôdzu.

Parlamentný chaos

Včerajšie (ne)otváranie mimoriadnej schôdze sa nieslo v poriadne chaotickom duchu. Poslanci najskôr hlasovali o svojej prítomnosti v pléne. Plénum bolo najprv neuznášaniaschopné. Predseda parlamentu Boris Kollár tak vyrukoval s polhodinovou prestávkou, po ktorej sa zase poslanci pokúsia hlasovať o uznášaniaschopnosti pléna.

Po prestávke vystúpil šéf Smeru, ktorý povedal, že žiadali od strany SaS, aby dali zelenú júnovému termínu volieb. Malo byť Smeru odvetené, že SaS teraz za otvorenie schôdze nezahlasuje.

Vraj budúci týždeň predstaví vlastný návrh na uskutočnenie schôdze týkajúcej sa júnového termínu.

Samotná SaS popiera tvrdenia Roberta Fica, že by mali zvolať vlastnú schôdzu k téme termínu volieb budúci týždeň. Fico včera ešte navrhol, aby sa dokonca včerajšia schôdza k predčasným voľbám posunula aspoň o dve hodiny. Tento čas by chcel Fico venovať na diskusie ohľadom návrhu SaS. Počas druhého pokusu otvoriť mimoriadnu schôdzu vystúpil aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Tomu sa nepozdával nápad Roberta Fica, podľa poslanca by sa malo postupovať v súlade s rokovacím poriadkom. Dal mu za pravdu aj Boris Kollár.

Po totálnom chaose v pléne Kollár zvolal grémium na 15:00, na ktorom sa radili zástupcovia Národnej rady. Po grémiu Kollár povedal, že sa bude hlasovať o uznášaniaschopnosti a uvidí sa, či sa schôdza otvorí. Národná rada bola nakoniec neuznášaniaschopná. Tento bod programu sa presunul na dnes. 

Prezidentka je za skorší termín

Len pár hodín pred včerajším hlasovaním o otvorení mimoriadnej schôdze sa k problematike vyjadrila aj hlava štátu Zuzana Čaputová. Súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Vo štvrtok to pre TASR uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR. Opozícia žiadala skorší, májový, respektíve júnový termín volieb, za konanie volieb do konca prvej polovice roka sa najskôr prihovárala aj prezidentka. Bola však ochotná akceptovať aj septembrový termín, ak by bol jediným, na ktorom by sa našiel potrebný konsenzus a hlasy v parlamente.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá