Totálny chaos v parlamente. Mimoriadna schôdza o predčasných voľbách nabrala nečakaný smer

  • V Národnej rade opäť riešia termín predčasných volieb
  • Mimoriadnu schôdzu inicioval opäť Smer
Pellegrini volí
TASR/Jaroslav Novák, Ján Krošlák
  • V Národnej rade opäť riešia termín predčasných volieb
  • Mimoriadnu schôdzu inicioval opäť Smer

Napriek tomu, že sa zdalo, že termín predčasných volieb je už pevne daný na 30. september, zdá sa, že opäť platí: parlament mieni a parlament aj mení.

Poslanci opäť riešia termín volieb

Národná rada dnes v pléne opäť rieši tematiku termínu predčasných volieb. Len nedávno síce parlamentným sitom prešiel septembrový termín, no Smer sa s týmto termínom skrátka nevie stotožniť. Iniciovali tak mimoriadnu schôdzu týkajúcu sa práve predčasných volieb a požadujú, aby sa uskutočnili 24. júna. 

Startitup sleduje dianie v parlamente naživo. Je otázne, či schôdza bude vôbec otvorená. Či sa nájde dostatočný počet hlasov, teda 76, na otvorenie schôdze, bolo neisté ešte niekoľko hodín pred samotným hlasovaním.

Totálny chaos

Poslanci najskôr hlasovali o svojej prítomnosti v pléne. Plénum bolo najprv neuznášaniaschopné. Predseda parlamentu Boris Kollár tak určil polhodinovú prestávku, po ktorej sa zase poslanci pokúsia hlasovať o uznášaniaschopnosti pléna.

Po prestávke vystúpil Robert Fico, ktorý povedal, že chceli od strany SaS, aby podporili júnový termín volieb. Malo byť Smeru odvetené, že SaS teraz za otvorenie schôdze nezahlasuje.

Vraj budúci týždeň predstaví vlastný návrh na uskutočnenie schôdze týkajúcej sa júnového termínu. Fico navrhol, aby sa dnešná schôdza k predčasným voľbám posunula aspoň o dve hodiny. Tento čas by chcel Fico venovať na diskusie ohľadom návrhu SaS. Počas druhého pokusu otvoriť mimoriadnu schôdzu vystúpil aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Tomu sa nepozdával nápad Roberta Fica, podľa poslanca by sa malo postupovať v súlade s rokovacím poriadkom. Dal mu za pravdu aj Boris Kollár.

Po totálnom chaose v pléne Kollár zvolal grémium na 15:00, na ktorom sa radia zástupcovia Národnej rady. Po grémiu Kollár povedal, že sa bude hlasovať o uznášaniaschopnosti a uvidí sa, či sa schôdza otvorí. Národná rada bola nakoniec neuznášaniaschopná. Tento bod programu sa presunul na zajtra. O mimoriadnej schôdzi k predčasným voľbám sa má hlasovať zajtra po 11:00.

Samotná SaS popiera tvrdenia Roberta Fica, že by mali zvolať vlastnú schôdzu k téme termínu volieb budúci týždeň.

Prezidentka je za skorší termín

Len pár hodín pred hlasovaním o otvorení mimoriadnej schôdze sa k problematike vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Vo štvrtok to pre TASR uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR. Opozícia žiadala skorší, májový, respektíve júnový termín volieb, za konanie volieb do konca prvej polovice roka sa najskôr prihovárala aj prezidentka. Bola však ochotná akceptovať aj septembrový termín, ak by bol jediným, na ktorom by sa našiel potrebný konsenzus a hlasy v parlamente.

Hlasy o konaní volieb v skoršom termíne ako na konci septembra však neutíchajú, v stredu (15. 2.) ho označili za potrebný aj bývalí prezidenti SR. S návrhom na konanie volieb 24. júna iniciovala mimoriadnu schôdzu strana Smer-SD. Rokovanie sa má začať popoludní.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepomôže otvoriť mimoriadnu chôdzu, na ktorej by sa malo rokovať o júnovom termíne predčasných parlamentných volieb. Ako ďalej uviedol predseda SaS Richard Sulík na dnešnej tlačovej besede, dohodu, na ktorej sa dohodla bývalá vládna koalícia dodržia, a tak preferujú septembrový termín volieb. Sulík dodal, že nepomôžu otvoriť ani druhú mimoriadnu schôdzu k odovzdaniu MiGov Ukrajine.

Otvorenie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných volieb nepodporí ani poslanecký klub OĽANO.

Nerozumieme otočke prezidentky Zuzany Čaputovej o 180 stupňov, keďže sama iniciatívne septembrový termín ponúkla ako akceptovateľnú možnosť, na ktorú nadviazala dohoda bývalých koaličných strán. Vyhovárať sa na prípadnú poslaneckú iniciatívu poslancov nie je zo strany prezidentky poctivé, keďže skorší termín nezabráni žiadnej poslaneckej iniciatíve a hlavne, ona ako prezidentka má pri každom návrhu v rukách právo veta. Pani prezidenta takýmto konaním zbytočne vnáša chaos do spoločnosti a nahráva tak mafiánom a extrémistom v súčasnej opozícii,“ uviedlo hnutie v stanovisku.

V hre boli tri termíny

Poslanci termín predčasných volieb vybrali už 31. januára. Teda deň pred uplynutím ultimáta prezidentky. Hlava štátu totiž prisľúbila, že ak sa poslanci do konca januára nedohodnú nad termínom volieb, prezidentka pristúpi k scenáru tzv. úradníckej vlády. Poslanci tak nakoniec odklepli ako termín predčasných volieb 30. september.

Na stole ale boli až tri potenciálne termíny, a to 27. máj, 24. jún a 30. september. Koalícia vo veľkej miere podporovala najmä septembrový termín. Stálo za ním OĽANO, no na druhej strane Sme rodina priznala, že podporí hocijaký z možných termínov.

SaS taktiež bola spočiatku za septembrový termín. No na poslednú chvíľu ešte preposlali liberáli stanovisko, v ktorom naznačovali, že by boli ochotní uvažovať aj nad skorším termínom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá