Partia dobrodruhov zo Slovenska sa vydáva na skvelý výlet motocyklami

  • Ľudí už od nepamäti lákali neznáme kúty nášho sveta.
  • Od spoznávania najbližších riek a hôr sme stovky rokov rozširovali naše ríše. 
  • Keď španielskí a portugalskí moreplavci oboplávali celú zemeguľu, ostávalo stále menej neznámych miest a prázdnych miest na mapách.
f
ThinkPad
  • Ľudí už od nepamäti lákali neznáme kúty nášho sveta.
  • Od spoznávania najbližších riek a hôr sme stovky rokov rozširovali naše ríše. 
  • Keď španielskí a portugalskí moreplavci oboplávali celú zemeguľu, ostávalo stále menej neznámych miest a prázdnych miest na mapách.

Pocity minulých objaviteľov sú väčšine dnešných ľudí cudzie. Do 24 hodín sa vieme dostať aj na najvzdialenejší kút našej planéty a nerobíme si z toho žiadnu vedu.

Cesta ako život

To však neznamená, že čaro z cestovania po odľahlých kútoch sveta úplne vyprchalo. Stále viac ľudí sa každoročne vydáva na výpravy rôzneho druhu. Keď sa týchto novodobých cestovateľov spýtate na dôvod ich putovania, zistíte zakaždým niečo iné. Zmena v živote, duchovná očista, hľadanie samého seba, či vyhľadávanie krajných situácií a dobrodružstva.

Všetko je to určite pravda, no hlavný dôvod ostáva po stáročia rovnaký. Čaro, nadšenie a strach zo spoznávania neznámeho sa spájajú v pozitívnu zmes neopísateľných emócií, ktoré sa slovami vyjadrujú len ťažko. Pre každého dobrodruha je to však hlavný dôvod pre podnikanie týchto ciest.

Partia dobrodruhov

Milan, Martin, Patrik a Jozef. Štyria kamaráti po 40-tke, ostrieľaní cestovatelia a motorkári, ktorí okrem putovania po odľahlých kútoch Zeme milujú aj vietor vo vlasoch a slobodu z motocyklového sedla. Po zdolaní mnohých ciest v rámci Európy, si chlapi pre rok 2018 naplánovali zatiaľ najťažší test v ich životoch. Za 45 dní strávených v motocyklových sedadlách si vytýčili prejsť 20 000 kilometrov a 9 časových pásiem, ktoré im budú stáť v ceste medzi Bratislavou a jedným z najodľahlejších miest v Rusku – Magadane. Táto fascinujúca cesta bude viesť cez také miesta ako je nechválne známa Kolymská diaľnica, nazývaná tiež ako cesta kostí, ktorú dal Stalin vystavať politickým väzňom v 30-rokoch minulého storočia. Za nadmerného úsilia sa tak podarilo spojiť Jakutsk s 2 500 kilometrov vzdialeným Magadanom. Cesta vedie cez teritórium kde je pôda zmrznutá po celý rok (tzv.permafrost) a kde teploty pravidelne klesajú pod -40 °C. Výprava však prejde aj také majestátne miesta ako je pohorie Ural a Bajkalské jazero.

Iba vrch ľadovca

Ak si myslíte, že organizácia takejto cesty je zdĺhavá a náročná, máte pravdu. Milan Dzilský, ktorý je vodcom celej výpravy, sa plánovaním tejto cesty zaoberá už viac ako dva roky. „Ja sa týmto tripom zaoberám už dlho, asi až veľmi dlho – cez dva roky. Riešil som si v hlave rôzne možnosti trasy, hľadal informácie o mestách, cez ktoré pôjdeme. Hľadal možnosti čo najefektívnejšie vyriešiť cestu späť. A nakoniec nájsť aj správnych parťákov. Takže to rozhodne nie je iba vášnivé vzplanutie.“

Každý člen výpravy má tak už pred cestou svoju nezastupiteľnú úlohu. „Ja riešim plánovanie cesty, trasy, informácie, víza, letenky, dopravu motoriek. Martin s Jožkom riešia veci ohľadom techniky a motoriek. Paťo má na starosti zase IT techniku. Chceli by sme natočiť z cesty aj nejaký dokument – uvidíme či sa nám to podarí…“

Podobné je to aj s ubytovaním. „Ubytovanie chceme kombinovať v štýle stanov a spacákov aj s pocestnými hotelíkmi, motelíkmi. Chceme zažiť čo najviac a stretnúť čo najviac ľudí. Avšak raz za čas je dobré sa vyspať aj na kvalitnej posteli a dať si sprchu. Nemáme presný plán, ako sa tento pomer vyvinie. Necháme to na samotnú cestu a počasie. “

Okrem spoľahlivosti a robustnosti motoriek, sa budú chalani spoliehať aj na ostatnú techniku, ktorú so sebou povezú. Okrem telefónu, fotoaparátu a kamery bude po Sibíri putovať aj nová verzia legendárneho notebooku ThinkPad X270 od spoločnosti Lenovo, ktorý im poslúži ako presná navigácia, denník, triedič fotiek a určite aj ako prenosné kino a audio na zlepšenie nálady. Tieto notebooky sú známe maximálnou spoľahlivosťou, výkonom a schopnosťou práce za takmer akýchkoľvek podmienok. Tam kde sa odvážila vstúpiť noha človeka, bol aj ThinkPad a postupne pokoril všetky prostredia na našej planéte aj mimo nej. Armádny test odolnosti pozostávajúci z 20 procedúr, určite nie je iba reklamným ťahom, ale reálnym obrazom výdrže a odolnosti týchto počítačov. Cesta motorkami naprieč ruskou Sibírou však bude aj pre tento robustný stroj veľkou zaťažkávacou skúškou.

Plán, ktorý treba splniť

Milan, Martin, Patrik a Jozef sa vydajú na cestu presne 30. júna 2018 a návrat bol predbežne stanovený na 15. augusta. Počas šiestich týždňov v sedle sa však môže prihodiť hocičo. Chlapi tak budú každý týždeň vo štvrtok postovať nové zápisky z výpravy, kde budete môcť prežívať všetko naplno tak, ako by ste aj vy boli súčasťou ich výpravy. Pre pozorných čitateľov budú na Facebook stránke Lenovo pripravené aj drobné ceny spolu s hlavnou výhrou, ktorú získa jeden šťastlivec na konci celého putovania. Bude sa jednať o notebook Lenovo ThinkPad v limitovanej edícií 25-th Anniversary edition, ktorý sa na Slovensku nepredáva.

Všetky novinky z tejto strhujúcej cesty nájdete na blogu cestujemespolu.com.

Ak chcete vyhrať zaujímavé ceny, sledujte slovenskú Facebook stránku spoločnosti Lenovo, kde bude každý týždeň vyhlásená súťažná otázka týkajúca sa tejto cesty.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá