Pavol Magic: Na Slovensku vznikne ešte mnoho skvelých startupov!

  • Jedna z najúspešnejších slovenských IT spoločností Sygic, ktorá prerazila vo svete navigácií, stále rastie. O tom, čo stojí za jeho úspechom, ale aj o plánoch do budúcnosti sme sa porozprávali s jedným z kľúčových ľudí v Sygic-u, Pavlom Magicom.
Screen Shot 2016-04-23 at 20.56.49
  • Jedna z najúspešnejších slovenských IT spoločností Sygic, ktorá prerazila vo svete navigácií, stále rastie. O tom, čo stojí za jeho úspechom, ale aj o plánoch do budúcnosti sme sa porozprávali s jedným z kľúčových ľudí v Sygic-u, Pavlom Magicom.

Pavol, dá sa povedať, že si jeden z kľúčových produktových manažérov v Sygicu. Ako si sa tam vôbec dostal?

Pochopiteľne to bude znieť ako klišé, ale som rovnako kľúčový, ako všetci ostatní – nielen produktoví manažéri, ale aj ďalší zamestnanci Sygic. Máme veľmi plochú riadiacu štruktúru, takže každý má priamy dosah na všetky naše produkty. Skôr by som povedal, že som najviditeľnejší produkťák. Ale to asi nie je to isté. :)

 

Za tie roky sa ti určite podarilo vybudovať veľmi blízky vzťah s Michalom Štenclom. Ako by si ho opísal ako šéfa?

Okrem toho, že je Michal mojim šéfom, je aj CEO firmy. Je to obrovská výhoda, pretože za ním môžem prísť s akýmkoľvek problémom a viem, že mi ho pomôže vyriešiť. Navyše je v biznise už dosť dlho a má veľa skúseností, znalostí a kontaktov. V skratke by som povedal, že je prísny, ale férový a jedná na rovinu.

image_1430048728

 

Pretrváva v Sygicu ešte stále startupová atmosféra alebo sa už jedná o veľkú technologickú spoločnosť s ustálenými procesmi?

Za posledných pár rokov sme prešli viacerými zmenami, dosť prudko sme rástli. Postupne sa nám ale podarilo zastabilizovať a rozdeliť na produktové tímy, ktoré majú relatívne veľkú mieru autonómie. Michala vnímam ako investora, ktorý nám dáva peniaze a mentoring a očakáva návratnosť tejto investície. Väčšinu produktov, ktoré máme v tíme na starosti, sme si sami vymysleli, sami ich vyvíjame a snažíme sa, aby boli čo najúspešnejšie. K tomu máme zázemie stabilnej firmy s globálnym brandom a dobre nastavenými internými procesmi. Takže sme si zobrali to najlepšie z oboch svetov – ako korporácií, tak aj startupov.

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň v Sygicu?

Na mojej práci ma najviac baví to, že nemám „bežné“ dni. Pôsobíme v jednom z najdynamickejších odvetví, takže každý deň so sebou prináša množstvo nových informácií a podnetov, na ktoré musíme čo najrýchlejšie reagovať. Práve rýchlosť je totiž v súčasnosti pre úspech kľúčová.

Vo všeobecnosti by som ale môj deň rozdelil na tri časti. Doobedie venujem najmä administratívnym a operatívnym úlohám, podpore zákazníkom a stretnutiam. Poobede sa viac venujem čisto produktovej práci – robím špecifikácie pre developerov, trhové prieskumy a analýzy, ak treba, kreslím menšie veci do aplikácie.

Občas si musím aj oddýchnuť, takže si idem zahrať na base, keďže sme si zriadili firemnú skúšobňu so všetkými nástrojmi. :)

Po práci sa venujem rodine, priateľom a športu. Často sa ale večer ešte k práci vrátim. Najlepšie sa mi totiž rozmýšľa, keď opadne denný ruch a mám úplný kľud vymýšľať nové funkcie, či úplne nové produkty.

Predstav nám váš slávny Innovation Day. O čo sa vôbec jedná?

Náš Innovation Day je slávny? To som nevedel. :) Je to vlastne hackathon, ktorý sme si prispôsobili na naše potreby. Dvakrát do roka dostanú všetci zamestnanci dva dni priestor na vytváranie úplne hocičoho. Niekto navrhne nápad, k nemu sa potom pridajú ďalší a počas 48-ich hodín na tomto nápade pracujú. Na záver výsledok odprezentujú. Už nám takto vzniklo množstvo dobrých vecí – od hracej konzoly s oldschool hrami, cez skrášlenie priestorov, až po niektoré funkcie našich aplikácií, ako napríklad HUD.

 

Ako vnímaš dnes aplikáciu Sygic v porovnaní so svetovou konkurenciou?

V App Store aj Google Play sa drží na popredných priečkach na celom svete. Našim cieľom je stať sa najlepšie zarábajúcou navigačnou aplikáciou, od čoho nás už delí len malý krôčik. Predbehli sme aj veľké značky ako Garmin, či TomTom. V počte stiahnutí sme na druhom mieste – pred nami je už len Google. Ale verím, že jedného dňa sa nám podarí predbehnúť aj ich.

 

Sygicu sa darí z roka na rok neustále rásť, čo považuješ za hlavný kľuč tohto úspechu?

Zameriavame sa len na veci, ktorým veríme a snažíme sa prinášať inovácie tak rýchlo, ako sa dá. K úspechu nemalou mierou prispieva aj skvelý tím, ktorý sa nám podarilo vybudovať a pozitívna atmosféra vo firme.

 

Zvyšujúcou sa internetovou konektivitou mobilných telefónov prestávajú byť offline mapy v kurze. Ako vidíš najbližších 5 rokov Sygicu, dočkáme sa spin-offu hlavného produktu?

Tento trend samozrejme vnímame. Sygic GPS Navigácia už dlhšie nie je len o offline mapách. Poskytuje aj ďalšie služby, ako informácie o premávke, policajných radaroch, či nehodách na ceste, ktoré sú dostupné len pripojeným používateľom. Postupne do portfólia pridávame aj ďalšie aplikácie, napríklad Speed Cameras by Sygic (Policajné radary Slovensko), ktoré sú prevažne online. Netreba ale zabúdať, že pokrytie internetovým signálom nie je úplné ani na Slovensku, a už vôbec nie v krajinách ako Brazília, či India, takže offline mapy ešte pár rokov budú dosť dôležité.

 

 

Dokážu podľa teba nové in-appy ako Head-up displej, Blackbox a ďalšie udržať rast tržieb Sygicu?

Tieto in-appy sú veľmi úspešné a prinášajú nám celkom zaujímavé tržby. Pre rast a rozvoj Sygicu ale nie sú kľúčové. Do popredia sa dostávajú hlavne spomínané online služby – informácie o premávke, ale aj o cenách pohonných hmôt, parkovaní, a podobne. Práve na nich v súčasnosti najviac pracujeme. Chceme používateľom prinášať všetky informácie, ktoré na jazdenie potrebujú.

 

Ako vnímaš slovenskú startupovú scénu?

Slovensko je malá krajina, ktorá ešte stále trpí problémami v legislatíve a kultúre podnikateľského prostredia. Preto je celkom príjemné sledovať, koľko startupov tu vzniká. Nastupuje nová generácia, ktorá takmer nie je ovplyvnená obdobím pred rokom 89, veľa cestuje a má okamžitý prístup k informáciám z celého sveta. Som presvedčený, že do pár rokov tu budeme mať hneď niekoľko ďalších „Sygicov“.

 

Nejaký favorit medzi domácimi startupmi? ;)

Okrem Sygicu? :) Od začiatku fandím sli.do, kde sa aj osobne poznám s viacerými zamestnancami. Majú to veľmi dobre rozbehnuté, páči sa mi ich pozitívny prístup, vytrvalosť a nasadenie, s ktorým pracujú. Nedávno som sa ešte stretol s ľuďmi, ktorí stoja za dvoma zaujímavými nápadmi – LeapKin (terapia pre deti s postihnutím pohybového aparátu pomocou hier a senzorov v hracích konzolách) a AquaGrow (akvárium a kvetináč v jednom, ktoré si navzájom pomáhajú).

 

Poznal si Startitup aj predtým ako sme ťa oslovili? :)

Áno, samozrejme. Pomáha mi udržať si prehľad o slovenskej startup scéne, takže na stránku chodím pravidelne aspoň raz za týždeň.

 

Pavlovi ďakujem za rozhovor a dúfam, že ako povedal, do pár rokov tu budeme mať hneď niekoľko ďalších „Sygicov“. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech