Plastové fľaše platia vzdelanie chudobným žiakom v Afrike. Škola ich akceptuje namiesto peňazí

  • Ajegunle je obrovský slum, v ktorom žijú približne 3-milióny ľudí, väčšina z nich vo veľkej chudobe
  • Miestna škola sa rozhodla, že rodičia môžu poplatky za školu platiť plastovými fľašami
unsplash.com
unsplash.com
  • Ajegunle je obrovský slum, v ktorom žijú približne 3-milióny ľudí, väčšina z nich vo veľkej chudobe
  • Miestna škola sa rozhodla, že rodičia môžu poplatky za školu platiť plastovými fľašami

Lagos je najväčšie mesto Nigérie a s počtom obyvateľov 10 až 15 miliónov patrí aj medzi najväčšie mestá Afriky. Ajegunle je obrovský slum, v ktorom žijú približne 3-milióny ľudí, väčšina z nich vo veľkej chudobe, s komplikovaným prístupom k pitnej vode aj k potravinám. Ako informovalo BBC, vzdelanie je v tejto časti veľký problém a mnohé rodiny si nemôžu dovoliť financovať ani základnú edukáciu svojich detí.

Miestna škola sa preto rozhodla, že odbremení rodičov od školného a ponúkla im alternatívne riešenie. Poplatky za vzdelávanie môžu zaplatiť plastovými fľašami. Systém funguje celkom jednoducho, stačí, keď rodičia zozbierajú plastový odpad a naplnia ním vrecia, ktoré potom zanesú do školy.

Tu ich odvážia a váhu potom premenia na alternatívne platidlo. Škola tvrdí, že odkedy zaviedli takýto systém, ľudia prestali s poplatkami meškať.  Vyzbierané plasty potom odvážajú ne recykláciu.

„Zaplatiť školné je pre mňa veľký problém, niekedy zaplatím iba polovicu a až neskôr zvyšok,“ vyjadrila sa mama jedného zo žiakov, Sherifat Okunowo, pre BBC,ale odkedy prišiel tento projekt, plasty mi uľahčili platenie školného.“ 

Riaditeľ školy je z projektu nadšený a prízvukuje, že je to idea, vďaka ktorej vyhráva každý, škola, rodičia, deti aj životné prostredie. Podobne ako Sherifat Okunowo, aj iní rodičia si nápad veľmi pochvaľujú a zjednodušuje im život v ťažkých podmienkach.

„Projekt, ktorý momentálne beží, je podľa mňa veľmi dobrý. Skutočne odľahčil bremeno, ktoré musia rodičia niesť,“ povedala Jane Enyinnaya.

Aj u nás na Slovensku, existujú projekty, ktoré pomáhajú chudobným oblastiam v Afrike. Napríklad Nadácia Salve pomohla postaviť internát pre študentov v Keni v mestečku Eldoret. Internátny dom začali stavať v roku 2012 a o rok neskôr už dokončovali posledné detaily.

Projekt vznikol v roku 2009 za spolupráce Petra Krištofoviča a Martina Cingela, misionára z Terchovej. Ten už dlhé roky pôsobí v mestečku v Keni, kde pomáha domácim zjednodušiť ich život. Internátny dom ubytováva 56 študentiek Technickej univerzity zo slumových oblastí. V súčasnosti štartuje nadácia úplne novú výstavbu kontajnerových škôl.

Gepostet von NADÁCIA SALVE am Donnerstag, 7. März 2013

Zdroj: BBC, NDTV, Nadácia Salve

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá