Po 24 000 rokoch vedci rozmrazili tvora a hneď sa začal množiť. Začalo sa špekulovať o mrazení ľudí

  • Tisícročia nejedol, nedýchal a ani sa nemnožil. Po prebudení pokračoval v živote, ako keby sa nič nestalo
  • Možnosť opätovne sa vrátiť z „druhého sveta“ láka čoraz viac ľudí
bunka
Unplash/ Science in HD, National Cancer Institute
  • Tisícročia nejedol, nedýchal a ani sa nemnožil. Po prebudení pokračoval v živote, ako keby sa nič nestalo
  • Možnosť opätovne sa vrátiť z „druhého sveta“ láka čoraz viac ľudí

Mikroskopický tvor ležal desaťtisíce rokov zmrazený a nehybný pod zemou v sibírskom permafroste. Keď ho vedci rozmrazili, malé mnohobunkové zviera ožilo a pokračovalo vo svojom živote, ako keby sa nič nedialo.

Drobný živočích sa nielenže hýbal, ale začal sa aj množiť. Na tento fascinujúci objav upozornil na Slovensku ako prvý denník Sme. Je to dôkazom toho, že existuje mechanizmus, pomocou ktorého sa mnohobunkové zvieratá môžu počas zmrazovania vyhnúť poškodeniu buniek. Tento tvor bol zamrznutý neuveriteľných 24-tisíc rokov.

Prežije v mraze aj v totálnom suchu

„Naša správa hovorím o tom, že mnohobunkové zvieratá vydržali desaťtisíce rokov v kryptobióze, stave takmer úplne zastaveného metabolizmu,“ uviedol biológ Stas Malavin z Laboratória pôdnej kryológie fyzikálno-chemických a biologických problémov v Rusku v tlačovej správe.

zdroj: Unplash/ThisisEngineering RAEng

Mikroskopický bezstavovec žije vo vodných útvaroch po celom svete a má schopnosť prežiť v podmienkach, ako je mráz či príliš veľké sucho. V magazíne Current Biology sa píše, že predchádzajúce štúdie a experimenty ukázali, že môžu takéto tvory prežiť roky v stave kryptobiózy, čím sa pozastavia všetky biologické funkcie.

Podľa denníka Sme rozmrazené organizmy nie sú pre vedu neznáme, patria do radu bdeloidiek z kmeňa vírniky. Tieto mikroskopické živočíchy žijú aj dnes na súši a vo vode, kde sú dôležitou súčasťou planktónu. Doteraz bolo pre vedcov známe, že v zmrazenom stave môžu prežiť a rovnako zvládnu aj úplne vysušenie, nízku hladinu kyslíka a takisto aj hlad.

Mysleli si však, že to dokážu len desaťročia, tisícročia boli pre nich prekvapením. 

Začali sa rozmnožovať

Vedci odobrali vzorku na Sibíri z hĺbky 3,5 metra pod zemou pri rieke Alazeja. Keďže v nej bola hlina s ľadom z mladšieho pleistocénu, zistili, že bola stará asi 24-tisíc rokov.

Podľa Science Alert  vo vzorke našli vírniky, ktoré sa začali nepohlavne rozmnožovať. Výskumný tím náhodne vybral 144 jedincov oživeného kmeňa a opäť ich zmrazil na teplotu -15 stupňov Celzia po dobu jedného týždňa. Preživší boli porovnávaní so zmrazenými a oživenými členmi súčasných sladkovodných vírnikov. Zdá sa, že starodávne vírniky neboli nijako výrazne odolnejšie proti mrazu ako súčasné vírniky.

Nechal by si sa po smrti zmraziť?

Malvin dodáva, že pri cicavcoch zmrazenie zatiaľ nie je možné. „Mnohobunkový organizmus je však možné zmraziť a uložiť na tisíce rokov, a potom ho vrátiť naspäť k životu. Každopádne je to veľký krok vpred.“

Zmraziť sa po smrti?

Chcel by si sa aj ty nechať po smrti zmraziť a prebudiť sa, povedzme, o sto rokov? Možnosť opätovne sa vrátiť z „druhého sveta“ láka čoraz viac ľudí. V Arizonskej púšti je v súčasnosti zmrazených 146 ľudí. Ich telá sú udržiavané v nízkych teplotách. Je to kvôli tomu, aby sa po čase nerozpadli. Informoval o tom Unilad.

Spoločnosti Alcor Life Extensions Foundation, ktorá stojí za zmrazením tiel, na svojom webe píše, že je to jediná možnosť, ako sa znovu vrátiť na zem. Samozrejme, iba v tom prípade, ak sa do budúcna vyvinie technológia dostatočná na to, aby dokázala vzkriesiť zmrazené telá a títo ľudia by mohli znovu ožiť.

Žiadne sci-fi, ale realita. Vo svete vznikajú firmy, ktoré ťa po smrti zamrazia, aby ťa v budúcnosti mohli oživiť

Proces zakonzervovania tiel po smrti sa nazýva kryonika. Mnohí vedci sa domnievajú, že obnovenie životných funkcií však možné nikdy nebude. Ľudia však aj napriek tomu veria, že smrť obalamutia. Legálne to je iba pre ľudí, ktorých lekár vyhlási za mŕtvych.

V ideálnom prípade by ich telá mali byť zakonzervované do štyroch hodín od momentu smrti. Tento proces stojí okolo 200 000 dolárov, pričom nikto nemá záruku, že ho znovu oživia.

Zdroje: SME, Scimex, Current Biology, Science Alert, Unilad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá