Počul si už o Joge smiechu? Podľa Lubora Foltána je jedným zo spôsobov, ako bez vedľajších negatívnych účinkov zvládať stres

  • Joga smiechu je jednoduchá, vtipná. Ľuďom pomáha uvoľniť sa a zbaviť sa stresu. Ak vám nevadí na chvíľu odložiť zábrany a len tak sa smiať, určite ju vyskúšajte. Napríklad s inštruktorom Luborom Foltánom.
uzfuoiaiyzuzttrtzguo
Ivan Cilik/Lubor Foltán
  • Joga smiechu je jednoduchá, vtipná. Ľuďom pomáha uvoľniť sa a zbaviť sa stresu. Ak vám nevadí na chvíľu odložiť zábrany a len tak sa smiať, určite ju vyskúšajte. Napríklad s inštruktorom Luborom Foltánom.

Joga je na Slovensku ešte stále často chápaná ako niečo nesprávne a nevhodné. Mali ste aj vy podobné skúsenosti s tým, že ľudia sa „báli“ jogy smiechu?

Ja osobne som sa s negatívnou reakciou nestretol. Je rozdiel, keď robím workshop, cvičenie pre verejnosť a keď ako súčasť nejakého firemného podujatia. Na verejné akcie prídu naozaj ľudia, ktorí o to majú záujem. Pre firemné prostredie som vymyslel názov Smiechohry, aj keď priebeh je v podstate rovnaký. Čo sa týka spojitosti s jogou, ide predovšetkým o mentálny stav – uvoľnenie, zrelaxovanie, vyčistenie hlavy, ktoré dosiahneme aj pri cvičení Jogy smiechu. Pracujem tiež s jednoduchými dýchacími technikami, ktoré sa používajú aj v joge.

Ivan Cillik

Čo vás k niečomu takémuto, dá sa povedať netradičnému, priviedlo?

Sedemnásť rokov pracujem vo finančnom sektore – bankovníctvo a poisťovníctvo. Postupne sa mi podarilo prepracovať k vzdelávaniu. A práve ako lektorovi na oddelení vzdelávania a rozvoja jednej banky som sa zúčastnil festivalu, kde som sa prvý raz stretol s Jogou smiechu. Dobrá nálada je mi blízka, a keď som uvidel, že stres sa dá zvládať aj takouto príjemnou metódou, veľmi ma to oslovilo. V januári 2012 som v Prahe absolvoval výcvik pre inštruktorov Jogy smiechu.

Na vysokej škole ste študovali psychológiu a etiku, spájate vaše hodiny jogy smiechu s nadobudnutými poznatkami?

Jogu smiechu, smiechocviky a dýchacie techniky využíva vo svojej klinickej praxi tiež známy český psychiater a terapeut Karel Nešpor, ktorý sa venuje predovšetkým liečbe rôznych závislostí. Ide o spôsob, ako bez vedľajších negatívnych účinkov zvládať stres, napätie a iné záťažové situácie. Joga smiechu sa cvičí v skupine, čo vedie k prehlbovaniu empatie, odbúravaniu strachu pri nadväzovaní kontaktov a zvýšeniu sebavedomia. Ešte viac však využívam skúsenosti z praxe.

Lubor Foltán

Stretávate sa s nejakými stereotypmi ohľadom jogy?

Priznám sa, že ja veľmi stereotypy neriešim. Keď berie niekto jogu ako formu fyzického cvičenia na zlepšenie telesného stavu, chápem to. Ak ju niekto spojí aj s duchovným aspektom a cíti to ako prínos, tiež je to v poriadku. Ako hovorí klasik – Nech sú všetky bytosti šťastné. Som rád, keď si ľudia niečo pred workshopom o Joge smiechu pozrú, a komu to nesedí, ten nech nepríde. Trošku iná situácia je na firemných akciách, kde je často workshop ako prekvapenie. Za takmer šesť rokov mám už dosť skúseností a aktivity vyberiem často za behu aj s prihliadnutím na skupinu, podľa toho, ako reaguje. Mal som napríklad skupinu ľudí, s ktorou sme na konci firemného teambuildingu behali okolo sochy Jánošíka v Terchovej a napodobňovali bocianov (cvičí sa v páre a jeden spredu vyskočí na druhého, a ten prvý rukami robí zobák). Tento cvik sme vymysleli s účastníkmi priamo na workshope. Bola aj skupina, s ktorou sme si zacvičili pár tlieskacích cvikov, mierne smiechocviky, porozprávali sa, dali čajík a na konci relaxáciu. Vždy záleží od účastníkov, tomu sa ja, ako lektor, prispôsobím.

Ako ľudia prijímajú to, že sa majú smiať „len tak“?

Aj pri Joge smiechu funguje efekt zrkadlových neurónov. Emócie sú veľmi nákazlivé. Smiech sa šíri veľmi rýchlo. Moment, kedy akoby najprv hraný smiech prejde do spontánneho, nie je možné presne odsledovať. Každý smiechocvik najprv predvediem, čo samé o sebe väčšinou postačuje.

Lubor Foltán

S akými skupinami ľudí ste pracovali?

Čo sa týka worshopov pre verejnosť – prídu študenti, zamestnaní, dôchodcovia, je to naozaj pestré. Firemné akcie – od farma firiem, telekomunikácií, finančného sektoru až po IT firmy. Osobitnou kapitolou sú smiechorozvičky na konferenciách. Robil som takú rozcvičku pre 200 žien na konferencii Umenie byť ženou, a to bola veru riadna vlna energie. Veľmi príjemná bola skúsenosť na Kremnických gagoch, kde som robil v roku 2014 tri workshopy pre verejnosť. Jogu smiechu som cvičil tiež s deťmi na základnej škole.

Smiech je univerzálny jazyk, a mne sa potvrdilo, že rozdiely medzi nami nie sú.

Lubor Foltán

Často chodíte aj na firemné akcie, máte nejaké osobné štatistiky, s ktorými ľuďmi sa pracuje najťažšie? Dá sa to takto zovšeobecniť?

Vždy záleží od skupiny, od ľudí. Ja sa snažím prísť bez predsudkov (stereotypov). Navnímam si atmosféru, náladu, ľudí. K tomu vyberiem cvičenia a riadim priebeh worksopu. Niekedy končíme ako opice, inokedy v pokoji odrelaxujeme.

Je u nás v krajine možné uživiť sa niečím takýmto?

Myslím, že iba workshopmi Jogy smiechu nie. Pracujem na plný úväzok ako školiteľ. Joga smiechu je pre mňa aktivita, kde vypínam rozum a zapínam predovšetkým emócie a empatiu. Na Slovensku sme aktuálne aktívni piati inštruktori, a ani jeden to nemáme ako hlavné zamestnanie a zdroj príjmu. Veľa podujatí robím ako dobročinnú činnosť, ďalšie len za cestovné.

Príjem z firemných akcií je plus, ale keby nebol, môžem a budem sa smiať aj tak.

Lubor Foltán

Riešite si nejako vlastný marketing?

Informujem cez web www.jogasmiechu.sk a facebookovú skupinu – Smiechohry, Joga smiechu. Inak je to taká uletená vec, že média sa ozývajú samé. A ja osobne sa nenúkam nikam. Ak ma niekto zavolá veľmi rád prídem.

Ktorí ľudia inklinujú k joge smiechu?

Otvorení, hľadajúci, bez predsudkov, ktorí radi spoznávajú nové veci…

Ivan Cillik

Ako vyzerá hodina pod vaším vedením?

Cvičenia pre verejnosť trvajú od 60 do 120 minút. Firemné worksopy väčšinou do 60 minút. Smiechorozcvičky na konferenciách 20 až 30 minút. V úvodnej fáze sa najprv rozohrejeme rôznymi sociálnymi hrami. Precvičujeme tiež cviky na odbúranie napätia a stresu. Jadro tvoria smiechocviky. Končíme meditáciu smiechu a relaxáciou. Na záver podľa nálady zaradíme tanec smiechu. Pri dlhších workshopoch sa učíme aj nezmyselnú komunikáciu – GIBBERISH.

Lubor Foltán

Na Slovensku je veľmi málo inštruktorov jogy smiechu, viete čím to je?

Ak vás majú ľudia brať, musia to z vás cítiť. Mali by ste byť autentickí. Tu nejde o techniku cvičenia, ale o emócie, a tie vnímate intuitívne. Keď „to“ z vás ľudia necítia nekúpia to od vás… Je to aj trochu o exhibicionizme. Mňa teší, keď sa ľudia bavia, smejú – často aj na tom, ako ja precvičujem. Na Slovensku Jogu smiechu aktívne propagujem od roku 2012. Od tohto času pribudlo pár inštruktorov. Niektorí sú aktívnejší, iní menej. Výcvik na inštruktora je možné aktuálne absolvovať v Čechách. Rád by som v dohľadnom čase získal oprávnenie školiť inštruktorov aj na Slovenku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá