Pol roka vo väzení či obvinenie z terorizmu. Porušovať opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa nevypláca

  • V čase, kedy sa celým svetom šíri pandémia koronavírusu, musia krajiny pristupovať k tvrdým opatreniam
  • Ich porušenie môže znamenať vysokú finančnú pokutu, ale aj trest odňatia slobody
dat (1)
unsplash.com
  • V čase, kedy sa celým svetom šíri pandémia koronavírusu, musia krajiny pristupovať k tvrdým opatreniam
  • Ich porušenie môže znamenať vysokú finančnú pokutu, ale aj trest odňatia slobody

Už dnes musia prevádzky na Slovensku zabezpečiť minimálny odstup v radách pri pokladniciach aspoň dva metre. Ľudia si však na toto opatrenie zvykajú len veľmi ťažko. Nie je ničím výnimočným spozorovať pokladníka či pokladníčku ako napomína každého druhé zákazníka, ktorý nariadenie nerešpektuje. Zrejme ešte chvíľu potrvá, kým sa pevne vžijeme s opatreniami, ktoré nás budú životom sprevádzať ešte niekoľko týždňov.

Ak, nie možno to príde do bodu, kedy budú musieť byť zavedené sankcie. V rámci ochrany pred koronavírusom sa po celom svete odporúča dodržiavať vzdialenosť od ostatných. Singapur dokonca prešiel o krok ďalej a zmenil zákon. Ak si príliš blízko od iných ľudí páchaš zločin, za ktorý môžeš ísť aj do väzenia.

Zmeny v singapurskom zákone o infekčných chorobách už vstúpili do platnosti a  v platnosti zostanú najmenej do 30. apríla. Každý, kto úmyselne sedí menej ako 1 meter od inej osoby na verejnom mieste, alebo ktorý stojí v rade vo  vzdialenosti menej ako 1 meter od inej osoby, bude vinný zo spáchania trestného činu – vysvetľuje zmenu zákona v Singapure Reuters.

Porušenie zákazu môže mať za následok pokutu v prepočte takmer 6 400 eur alebo trest odňatia slobody až na 6 mesiacov. Obe sankcie sa môžu ukladať súčasne.

Disciplínu si potrebuje udržať aj Francúzsko

Na žiadosť vlády bol aj vo Francúzsku na obdobie dvoch mesiacov zavedený „epidemický stav“.  V krajine vstúpil do platnosti nový zákon, podľa ktorého môže byť ľuďom obmedzený či zakázaný pohyb, štát môže pristúpiť aj k zabaveniu tovaru, či kontrole cien niektorých výrobkov.

Za porušenie vládnych opatrení sú  prísne sankcie. Francúzom štát nariadil opustiť domov len v nevyhnutných prípadoch. Porušenie pravidiel sa trestá pokutou 135 eur, v prípade opakovaného porušenia sa pokuty vyšplhá na 1500 eur, a pokiaľ ide o štyri porušenie do 30 dní trest je stanovený na 3700 eur a šesť mesiacov odňatia slobody.

Opustenie domu za účelom rekreácie nesmie trvať dlhšie ako hodinu. Človek sa musí pohybovať v okruhu 1 kilometer od domu a iba raz denne. Vyhláška obmedzuje aj ceny antibakteriálnych gélov a ochranných masiek. Prednostný prístup k týmto produktom majú zdravotní pracovníci . Orgány nešpecifikovali trvanie karantény. Ministerka národného školstva a mládeže Jean-Michel Blanquer predpovedá, že školy a iné vzdelávacie inštitúcie budú vo Francúzsku zatvorené do 4. mája.

Úmyselné šírenie koronavírusu je ako terorizmus

Zavedenia prísnych sankcií sa nebojí ani USA. Jednotlivci, ktorí úmyselne šíria koronavírus, môžu byť obvinení z terorizmu za „úmyselné vystavenie a infikovanie iných“, uvádza sa v správe ministerstva spravodlivosti. Zástupca generálneho prokurátora Jeffrey Rosen uviedol, že vírus „podľa všetkého spĺňa zákonné vymedzenie pojmu – biologický pôvodca.“ Takéto činy by potenciálne mohli byť v rozpore s národnými zákonmi týkajúcimi sa terorizmu .

„Hrozby alebo pokusy použiť COVID-19 ako zbraň proti Američanom sa nebudú tolerovať,“ uviedol Rosen. Takéto memorandum zdôrazňuje agresívne kroky, ktoré je federálna vláda ochotná zvážiť a uzákoniť, ak sa ohnisko rozšíri po celej krajine.

Zdroje: reuters.com, mirror.co.uk, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá