PORADŇA Z: Ako byť pripravený na skutočný vzťah? Odborníčka radí, ako sa nenechať uniesť ilúziou o ideálnej láske

  • V dnešnej relácii Poradne Z sme riešili „commitment issues“
  • Mladých ovládol strach zo vzťahov
Strach
Startitup
  • V dnešnej relácii Poradne Z sme riešili „commitment issues“
  • Mladých ovládol strach zo vzťahov

Mladí ľudia majú čoraz častejšie strach zo záväzkov. Vo svete, kde sa všetko mení rýchlosťou svetla a možnosti sú nekonečné, sa zdá, že mladí ľudia sa boja zaviazať. Redakcia Startitup sa v novej časti Poradne Z rozhodla riešiť jednoduchú otázku: „Prečo sa mladí ľudia boja vzťahov?“ 

Vyrazili sme aj do ulíc, kde sme sa študentov pýtali, ako to so známym fenoménom „commitment issues“ vidia oni. Je pravda, že generácia Z sa záväzkom vyhýba? Prečo sa v nás zakorenil strach a neschopnosť dôvery voči inému človeku? Nejde totiž len o nejaký abstraktný strach. Ide o reálny pocit, ktorý ovplyvňuje životy a rozhodnutia mladej generácie. 

Startitup sa aj tentokrát obrátil na platformu ksebe.sk, aby sme rozlúskli záhadu novodobých vzťahov. Je pravda, že strach zo záväzkov je čoraz rozšírenejší? Ako zistíme, že sme pripravení na vzťah? Kedy by sme mali vyhľadať odbornú pomoc? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedala Magdaléna Mihálová, CMO platformy ksebe.sk.

Magdaléna reagovala na vyjadrenia mladých ľudí z ulíc, no ponúkla aj overené rady z oblasti psychológie. Prezradí ti, ako si vybudovať dôveru voči sebe samému aj potenciálnemu partnerovi. 

Ako prekonať strach zo vzťahov? 

„Tam je otázne, že kde sa ten strach zobral? Ak je to zapríčinené traumou alebo predošlou negatívnou skúsenosťou, je na mieste. Ak je ten strach dlhodobý a neviem sa pohnúť z miesta, alebo mám za sebou náročný vzťah a prešli už roky a už by som vlastne niekde chcel alebo chcela aj začať vzťah, ale zároveň sa toho bojím… Tak vtedy je dobré vyhľadať odborníka, terapeuta, psychológa, ktorý nám pomôže nájsť príčinu a reálne ju aj odstrániť,“ radí Magdaléna.

V prvom rade musíš zistiť, kde sa v tebe tento strach „zobral“. Podľa odborníčky môže ísť aj o traumy z detstva, ale aj bližšej minulosti. Náš mozog si dokáže vytvoriť obranný mechanizmus, ktorý nás chce strážiť pre ďalším ublížením, ktoré môže mať pôvod v našom subjektívnom prežívaní či v očakávaniach a mnohých ďalších faktoroch.

Keď odhalíš pôvod tohto strachu, budeš s ním vedieť lepšie pracovať, ak sa pre zmenu skutočne rozhodneš. Exekúcia problému však býva často náročná, a preto je dobré mať rady odborníka, ktorý ti pomôže „vystrčiť hlavu z piesku“ a získať nadhľad aj nad vlastným prežívaním.

Ide aj o sebalásku

„Je to zase o nejakých hodnotách, o nejakej sebahodnote, aj o sebaláske. Ak neverím samému sebe, tak tam je nejaký dôvod prečo,“ tvrdí Magdaléna z platformy ksebe.sk. Či už si stratil dôveru voči samému sebe alebo aj voči partnerovi, musíš poriadne preskúmať dôvody k tomuto úskoku. 

Častým dôvodom, prečo sa nevieme zaviazať, môžu byť aj zbytočné ilúzie. Ucelené predstavy o tom, ako by mal náš vzťah vyzerať, môžu v konečnom dôsledku zruinovať ten, ktorý už máme. 

„Stále hľadáme nejaký ideál, nejaký dokonalý pár. Je to ilúzia, ktorú nám práve mohli vytvoriť tie sociálne siete, ktoré sme rozoberali v minulej epizóde. Pomáhajú aj romantické filmy. Sú to také idealizované veci a my máme potom pocit, že to chceme a že to doma nemáme. Ale toto reálne nie je,“ uzavrela Magdaléna. 

Prečo má mladá generácia potrebu utekať pred vzťahmi? Ako to, že naši rodičia tieto problémy nemali? Ako si vytrénovať dôveru voči sebe samému aj voči partnerovi? Na tieto aj ďalšie otázky ti odpovie Magdaléna Mihálová v PREMIUM časti našej relácie Poradňa Z

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá