PORADŇA Z: Slováci bývajú s rodičmi do tridsiatky, mama hotel brzdí ich emocionálny rozvoj. Ako sa osamostatniť?

  • Startitup vyrazil do ulíc
  • Pýtali sme sa ľudí, kedy odišli od rodičov
  • Odborníčka radí, ako sa nenechať zabrzdiť
Magdaléna MIhálová, poradňa Z
Startitup/Jaroslav Rybár, Gabriel Bezuška
  • Startitup vyrazil do ulíc
  • Pýtali sme sa ľudí, kedy odišli od rodičov
  • Odborníčka radí, ako sa nenechať zabrzdiť

Slováci z hniezda vylietavajú vo vyššom veku. Mama hotel podľa prieskumov využíva enormné množstvo mladých ľudí až do poslednej chvíle. Vyplýva to z prieskumu Eurostatu, ktorý v roku 2023 zistil, že mladí ľudia na Slovensku odchádzajú z rodičovského hniezda až v tridsiatke. 

To znamená, že slovenská mládež sa nachádza pod priemerom okolitých krajín. Zatiaľ čo európsky vekový priemer na odchod z domu je pri mladých ženách 25,5 roka a u mužov 27,4 roka, Slovenky opúšťajú domovy v priemere vo veku 29,5 roka a muži ešte neskôr, až vo veku 32 rokov.

Neskôr ako Slováci, z domu odchádzajú už len Chorváti, ktorí mama hotel väčšinou opustia až vo veku 33 rokov. Na vrchole rebríčka sa nachádzajú škandinávske krajiny. Napríklad Fíni opúšťajú rodičovské zázemie už ako 21-roční. Ich náklady na život však ešte vo veľkej miere pokrývajú rodičia. 

Startitup sa obrátil na platformu ksebe.sk, aby si na slovenský mama hotel posvietil. Je pravda, že mladí odchádzajú z domu neskoro? A čo je to vlastne neskoro? Kedy by sme mali opustiť rodinné hniezdo? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedala Magdaléna Mihálová, CMO platformy ksebe.sk.

Dokedy je vhodné bývať u rodičov?

„Povedať, že kedy je exaktne správy čas na odsťahovanie, by som si nedovolila. Lebo je to naozaj veľmi individuálne,“ hovorí Magdaléna. Za jedno z rizík ale považuje situácie, kedy človek, ktorý ostane dlho bývať s rodičmi, nie je nútený k samostatnosti. Mohlo by ho to totiž mentálne „zabrzdiť“.

Psychologička Poradňa Z
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Podľa malej vzorky ľudí, ktorých redakcia Startitup zastihla v uliciach, sa však vek odchodu z domu pohyboval okolo dvadsiatky. „Je to veľmi individuálne a záleží to na každom z nás a na tom, ako si to nastavíme s rodičmi, ako to cítime… Neviem, či by som ten strop definovala, pretože každý má iný život,“ povedala nám zas respondentka v ankete. 

Mladí ľudia, ktorých sme sa v uliciach pýtali, sa nezhodli, kedy je správne z domu odísť. Je síce pravda, že nevieme vyskladať všeobecný vzorec, ktorý by vedel povedať, že bývať s rodičmi do vyššieho veku nie je správne. To ale neznamená, že by si nemal rozvíjať svoju samostatnosť, aj ak si ešte „nevyletel z hniezda“.

Nenaháňaj tieň svojich rodičov

Spoločne s Magdalénou Mihálovou, ktorá sa vrátila aj do druhej časti Poradne Z, sme sa pozreli na to, ako to s mama hotelom naozaj je. Okrem reakcií na anketu z ulíc ti Magdaléna poradí, ako sa reálne osamostatniť a prečo sa sveta mimo rodičovského domu netreba báť. 

Poradňa Z je videorelácia, v ktorej rozoberáme reálne problémy generácie Z. „Zoomeri“ totiž žijú vo svete, ktorý sa hýbe závratnou rýchlosťou, no množstvo „záchytných sietí“ a zaužívaných stereotypov je stále nastavených staršími generáciami. Poradňa Z problémy mladých nielen počúva, no aj rieši.

Celú časť dnešnej epizódy si môžeš pozrieť tu. Od verzie, ktorú nájdeš na YouTube sa líši tým, že v nej nájdeš skutočné rady, ktoré ťa posunú vpred. Magdaléna ti vysvetlí, ako na samostatnosti pracovať, aj keď sa ešte odsťahovať nemôžeš, aj to, ako si určiť správne ciele a nenechať sa „prevalcovať“ očakávaniami svojej rodiny.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá