Poslanec označil Sulíkove slová za toaletný papier. Vedci upozorňujú, že energiu by sme už mali venovať pandémii

  • Vládna kríza sa aktuálne javí ako dôležitejšia než pandémia
  • Politické škriepky už prestali baviť aj odborníkov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Vládna kríza sa aktuálne javí ako dôležitejšia než pandémia
  • Politické škriepky už prestali baviť aj odborníkov

Vládna kríza trvá a neutícha – práve naopak, naberá na obrátkach. Na jej pozadí však neustále pretrváva boj s pandémiou a ľudia upadajú do čoraz väčšej melanchólie. Trpezlivosť už dochádza aj slovenským vedcom.

Pavol Čekan na svojej sociálnej sieti uviedol, že koronavírus kašle na politické krízy a politické hry. „Jedine náš konzistentne tvrdý prístup voči nemu zastaví pandémiu. A preto nech sa už porieši politická kríza na Slovensku, aby sme sa mohli vrátiť na bojisko, kde je nevyhnutná naša všetka energia a pozornosť,“ píše.

Vaše slovo stojí za toaletný papier

Napriek snahám vedcov politici neustále venujú pozornosť škôlkárskym škriepkam a zverejňovaniu statusov, ktoré pôsobia dojmom krčmovej politiky. Poslanec NR SR Erik Ňarjaš venoval Sulíkovi komentár tretej cenovej, ktorý obsahom pripomína skôr rozzúreného stredoškoláka, než politika.

V texte totiž uvádza: „Vaše slovo, pán Sulík, stojí za toaletný papier. Povalili ste vládu, teraz sa snažíte o druhú. Vy ste nespôsobilý byť v politike. Odstúpte a už nevymýšľajte bludy, ľudia potrebujú pomoc. Nie tieto vaše večné zámienky o krízu.“

Medzičasom na situáciu zareagovala aj poslankyňa Romana Tabak, ktorá na sociálnej sieti zverejnila anketu súvisiacu s postom premiéra. Ľudí sa pýtala, či by si ju vedeli predstaviť ako predsedkyňu vlády. Ako však sama uviedla, jednalo sa vraj o vtip. Na podobný humor si ale zvolila pomerne nevhodné obdobie.

Romana Tabak
zdroj: Instagram/romanatabak

V popredí sú aj psychické problémy

Vládne doťahovačky akurát vzbudzujú dojem, že jediní, ktorí sa riešeniu pandémie reálne venujú, sú vedci. Pavol Čekan vo svojom statuse totiž ďalej uviedol, že pozornosť je nutné venovať hneď niekoľkým bodom.

Za nutné považuje pozrieť sa na opatrenia, ktoré budú súvisieť s prípravou veľkonočných sviatkov. Práve tie môžu podľa Čekana opäť zrýchliť šírenie koronavírusu, podobne ako cez Vianoce. Poukazuje aj na vysoké počty hospitalizácií s ťažkým priebehom COVID-19 a nutnosť riešenia otázky súvisiacej s ľuďmi s postcovidovým syndrómom.

Korunný princ OĽaNO, ktorý chce do politiky priniesť Božie pohľady. Kto je Eduard Heger, možný nástupca Matoviča?

Okrem covidu ako takého by sa mala pozornosť podľa Čekana venovať aj psychickým problémom, ktorými sa aktuálne brodia tisícky ľudí. Internetová poradňa IPčko, ktorá poskytuje psychologickú a sociálnu pomoc uvádza, že za rok 2020 zrealizovala 52 682 komunikácií s ľuďmi v ťažkostiach a v kríze. V roku 2019 sa pritom jednalo o počet 21 900.

Počas covidového roku dokonca z kapacitných dôvodov a enormnej vyťaženosti nemohli prijať až 60 147 žiadostí o pomoc.

Pavol Čekan
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Problém je aj v komunikácii

Čekan ďalej poukazuje na nutnosť znížiť obrovskú únavu zdravotníkov a celého zdravotníckeho systému aj obyčajných ľudí. „Treba znížiť pandemickú únavu celej spoločnosti na Slovensku – riešiť finančné aj sociálne problémy ľudí, ktorým pandémia vzala prácu, podnikanie, vzdelávanie, strechu nad hlavou a podobne,“ uvádza vedec vo svojom statuse.

Zdôraznil tiež potrebu zrýchlenia očkovania aj zefektívnenie testovania. Čekan vidí problém aj v najzákladnejších veciach, akými je komunikácia. Uvádza totiž, že je potrebné zlepšiť komunikáciu s verejnosťou, s dôrazom na zrozumiteľné vyjadrenia ohľadom nových opatrení, riešení a pochopenia ťažkej situácie ľudí na Slovensku.

Prínosom by podľa neho mohlo byť aj zavedenie e-karantény a stráženie hraníc.

Zdroje: ipcko, Facebook/ Pavol Čekan, Instagram/romanatabak

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá