Potravinári hovoria, že je „už po hodine dvanástej“. Slovensku hrozí reálne zatváranie prevádzok

  • Na Slovensku hrozí reálne zatváranie potravinárskych prevádzok
  • Vláda ani po výzvach nepredstavila jasný a rýchly plán pre hospodárstvo
  • Nepomohla ani mimoriadna pomoc
Obchod s potravinami a rozvodňa
Ilustračný obrázok, Unsplash/@publicpowerorg, Unsplash/Eduardo Soares
  • Na Slovensku hrozí reálne zatváranie potravinárskych prevádzok
  • Vláda ani po výzvach nepredstavila jasný a rýchly plán pre hospodárstvo
  • Nepomohla ani mimoriadna pomoc

Vláda SR ani po výzvach na riešenie situácie s cenami energií nepredstavila jasný a rýchly plán pre hospodárstvo. Delegáti Valného zhromaždenia Potravinárskej komory Slovenska (PKS) sa na zasadnutí v Turčianskych Tepliciach minulý týždeň zhodli, že pre podnikateľské subjekty v potravinárstve je „už po hodine dvanástej“.

Neúnosný nárast

Slovensku hrozí reálne zatváranie potravinárskych prevádzok, čo by prinieslo aj kolaps poľnohospodárskej prvovýroby, pretože ich produkty nebude mať kto spracovať. Spotrebitelia v obchodoch surové obilie ani živé zvieratá nekúpia, aby sa potraviny dostali na stôl spotrebiteľa, je dôležité udržať fungujúci spracovateľsko-potravinársky priemysel, ktorý už teraz produkuje stratu. Informovala o tom riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Mnohé potravinárske prevádzky sú nútené kupovať plyn a elektrinu za spotové ceny. Minulý rok stál plyn 36 eur za MWh, dnes sa spotová cena pohybuje na úrovni 300 eur, čo je 8-krát viac. Pre malé a stredné firmy je tento nárast neúnosný. Takéto zvýšené náklady nie je možné preniesť do cien potravín, pretože budú nepredajné.

Štát musí mať podľa PKS záujem na dobrom fungovaní domáceho potravinárskeho priemyslu, ktorý zabezpečí dostatok potravín za primeranú cenu, spoľahnúť sa, že si základné potraviny dovezieme z iných členských krajín, je nezodpovedné.

„Potravinárske podniky čelia vysokým nákladom na energie a ak bezodkladne nebudú predstavené účinné kompenzačné opatrenia, reálne hrozí ich zatváranie. Aby sme na pultoch mali vždy čerstvé, kvalitné a bezpečné potraviny, potrebujeme fungujúci potravinársky priemysel. Je preto potrebné, aby vláda prijala mimoriadne podporné opatrenia pre potravinársky priemysel podobne, ako minulý týždeň schválila podporu pre prvovýrobu za sucho,“ uvádza prezident PKS Daniel Poturnay.

Mimoriadna pomoc 

Vyplácanie mimoriadnej pomoci pre potravinárov bolo popritom vo finále už v auguste. Národnému poľnohospodárskemu a potravinárskemu centru (NPPC), ktoré je administrátorom tejto pomoci, sa ku koncu minulého mesiaca podarilo vyplatiť takmer 7,52 milióna eur žiadateľom, ktorí splnili všetky náležitosti, čo predstavuje viac ako 95 percent z balíka, ktoré boli určené na túto pomoc.

Zo 434 oprávnených žiadateľov vyplatili 413 subjektov. V tlačovej správe o tom informoval rezort pôdohospodárstva.

Agrorezort v súčinnosti s NPPC robia reálne kroky na podporu slovenského potravinárstva. Na poskytnutie mimoriadnej pomoci boli vyčlenené prostriedky v celkovom objeme 8 miliónov eur.

Potravinárom tieto financie pomôžu čiastočne vykompenzovať vysoké náklady na energie, palivá a aj suroviny, ktorých ceny rastú a premietajú sa do cien potravín. Preto NPPC posiela túto pomoc potravinárom v čo najkratšom možnom čase.

„Od uzavretia výzvy NPPC začalo veľmi promptne vybavovať podané žiadosti, aby bola pomoc pre potravinárov vo veľmi krátkom čase vyplatená. O mimoriadnu pomoc požiadalo celkovo 440 subjektov, pričom iba 6 nebolo oprávnených na jej čerpanie. K dnešnému dňu nám ostáva vysporiadať ešte 21 subjektov,“ uviedol v auguste generálny riaditeľ NPPC Martin Polovka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá