Potravinársky gigant investuje miliardy do ekológie, chce budúcnosť bez odpadu

  • Nestlé investuje dve miliardy švajčiarskych frankov do rozšírenia využívania recyklovateľných plastov
  • Súčasťou bude aj vývoj nových udržateľných obalových riešení
BeFunky-collage-5
TASR/Unsplash
  • Nestlé investuje dve miliardy švajčiarskych frankov do rozšírenia využívania recyklovateľných plastov
  • Súčasťou bude aj vývoj nových udržateľných obalových riešení

Nestlé podporí rozvoj trhu s recyklovateľnými plastami pre potravinárske účely a taktiež zriaďuje fond na podporu inovácií obalov.

Spoločnosť Nestlé investuje dve miliardy švajčiarskych frankov (1 862 370,8 eur) do rozšírenia využívania recyklovateľných plastov na potravinárske účely a do vývoja nových udržateľných obalových riešení.

V nadväznosti na záväzok z roku 2018, kedy Nestlé oznámilo, že do roku 2025 prejde výhradne na recyklovateľné a znovu použiteľné obaly, spoločnosť tiež zníži používanie plastov z primárnej suroviny o jednu tretinu. Spolu s ďalšími subjektami súčasne podporí rozvoj obehovej ekonomiky a pomôže čistiť od plastového odpadu oceány, jazerá a rieky.

Chceme budoucnost bez odpadu. K závazku 100 % recyklovatelných nebo opakovaně použitelných obalů do roku 2025, tak nyní…

Gepostet von Nestlé am Donnerstag, 16. Januar 2020

Obrovské plány spoločnosti

Kvalita a bezpečnosť potravín sú prioritou a pri ich zisteniach hrá balenie hrá kľúčovú úlohu. Väčšina recyklovateľných plastov dnes nie je vhodná pre balenie potravín. Ich ponuka pre potravinárske účely je navyše nedostatočná.

V snahe podporiť rozvoj trhu s recyklovateľnými plastami sa Nestlé zaväzuje nakúpiť až 2 milióny ton plastov vhodných na balenie potravín a dotovať ich výrobu čiastkou 1,5 mld. Švajčiarskych frankov do roku 2025. Cieľom je, aby sa výroba týchto plastov stala rentabilná.

zdroj: TASR

Inovácia v oblasti balenia výrobkov, vývoj nových materiálov, systémov pre opakované použitie obalov a možností recyklácie sú nevyhnutné na dosiahnutie vízie bezodpadovej budúcnosti. Nestlé pre vývoj obalov vyčlení 250 miliónov švajčiarskych frankov na financovanie fondu pre udržateľné obaly, ktorého cieľom bude podporiť start-upy venujúce sa vyššie uvedeným aktivitám.

Viac čítaj TU>>Nestlé bojuje proti klimatickej zmene. Do roku 2050 chce mať nulové emisie

Obe iniciatívy podporí úsilie spoločnosti Nestlé, aby boli jej obaly recyklovateľné alebo opätovne použiteľné a zároveň pomôžu naplniť záväzok nulových čistých emisií skleníkových plynov do roku 2050. Nestlé bude o ďalších krokoch a výsledkoch pravidelne a otvorene informovať verejnosť.

Zaujímavá vízia do budúcna

„Žiadny plast by nemal skončiť na skládke alebo ako odpad,“ hovorí Mark Schneider, generálny riaditeľ Nestlé a dodáva: „Dosiahnutie bezpečnosti recyklovateľných plastov na balenie potravín je pre náš priemysel obrovskou výzvou. Preto vedľa znižovania spotreby plastov a zberu odpadu chceme tiež zvyšovať podiel opakovane recyklovateľných plastov. Iniciujeme kroky k väčšiemu trhu s recyklovateľnými plastmi pre potravinárske účely a podporíme inovácie v obalovom priemysle. Vítame všetkých, ktorí sa k nám chcú na tejto ceste pripojiť.“

zdroj: Flickr

„Teší nás, že sa spoločnosť Nestlé zaviazala investovať 2 miliardy švajčiarskych frankov do rozvoja obehovej ekonomiky pre plasty a zároveň plánuje do roku 2025 znížiť používanie plastu z primárnej suroviny na obaly svojich výrobkov o jednu tretinu. Odstránením plastov, ktoré nepotrebujeme, vývojom nových materiálov a schém opakovane použiteľných obalov, ako aj recykláciou plastov, ktoré potrebujeme, vrátane potravinárskych, môžeme vytvoriť systém, v ktorom sa z plastu nikdy nestane odpad. Splnenie záväzkov, ku ktorým sa dnes Nestlé prihlásilo, významne prispeje k naplneniu tejto vízie,“ hovorí Andrew Morlet, generálny riaditeľ Ellen MacArthur Foundation.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK