Povinné zmluvné poistenie sa zásadne zmení. Slovákom hrozia vyššie výdavky i pokuty

  • Ak zmeny schváli aj parlament, mali by priniesť vyššie poistné krytia aj zvyšovanie pokút
  • Zisti, čo to bude znamenať pre peňaženky majiteľov vozidiel
Havarované auto a výstražný trojuholník.
Ilustračné foto, Freepik/@aleksandarlittlewolf
  • Ak zmeny schváli aj parlament, mali by priniesť vyššie poistné krytia aj zvyšovanie pokút
  • Zisti, čo to bude znamenať pre peňaženky majiteľov vozidiel

V stredu ministri odsúhlasili nové pravidlá pre povinné auto poistenie, informuje portál openiazoch.sk. Tieto zmeny, ktoré prináša rezort financií, obsahujú aj novinky z európskych pravidiel. Hlavným cieľom je lepšie chrániť ľudí, ktorí utrpeli škodu.

Ak parlament zmeny schváli, ľudia dostanú síce lepšie poistenie, ale pokuty budú vyššie. Zisti, aký dopad to bude mať pre peňaženky majiteľov vozidiel.

Náprava systému

Podľa nových pravidiel ministerstva sa zvyšujú maximálne sumy, ktoré poistenie pokrýva. Ak sa teda niekomu stane nehoda, poistenie zaplatí za zranenia až do 6,45 milióna eur, čo je oveľa viac ako predtým.

Aj pri škodách na majetku môžu ľudia dostať viac peňazí – až do 1,3 milióna eur. 

„Doterajší systém nebol jednotný a každá poisťovňa si výšku škody určovala podľa svojich vlastných pravidiel. Často sa preto stávalo, že poškodení boli nespokojní s priznanou výškou priznaného poistného a spory tak končili na súdoch,“ konštatuje rezort.

Ministerstvo financií uviedlo, že táto zmena zavádza spoločný systém pre poisťovne. Vďaka tomu budú poisťovne vedieť, ako majú správne určiť výšku škody. Budú postupovať podľa pravidiel, ktoré stanovuje vyhláška ministerstva spravodlivosti. Túto vyhlášku používajú aj súdy.

Zaplatíme za poistky viac?

Ministerstvo financií prichádza tiež s novinkami, ktoré sú prospešné pre klientov aj v prípade, keď ide o regresné nároky. Inými slovami, keď poisťovne môžu žiadať od poistených náhradu za určité sankcie.

„Často dochádzalo k prípadom, že klienti z objektívnych dôvodov (zdravotné problémy, pobyt v nemocnici a pod.) nestihli včas nahlásiť poisťovni poistnú udalosť alebo urobiť iný administratívny úkon a pre poisťovňu to bol dôvod na uplatnenie regresu (sankcie) voči poisteným,“ avizuje ministerstvo.

Na snímke je kalkulačka a peniaze
zdroj: Canva/Alfexe

Novela mení pravidlá tak, že ak klient preukáže objektívne dôvody, poisťovne už nemôžu použiť regres, teda žiadať od neho náhradu ako sankciu.

Podľa ministerstva má novela rovnako ochrániť aj klientov poisťovní, ktorí sú v omeškaní so zaplatením PZP.

„Ak napríklad klient zabudol alebo nemohol načas zaplatiť PZP (a to aj napriek tomu, že zmluva bola stále platná), poisťovňa mohla voči klientovi uplatniť regres (sankciu) na uhradené poistné plnenie aj vo výške 100 % vyplatenej náhrady. Takýto postup podľa MF SR nebol spravodlivý,“ uvádza rezort financií. 

Ministerstvo financií nekvantifikovalo, ako by navrhované zmeny ovplyvnili výšku poistiek.

„Okrem pozitívnych sociálnych vplyvov, ktoré návrh zákona prinesie, je možné predpokladať, že navrhovaná úprava regresov by sa mohla premietnuť do zanedbateľného zvýšenia poisteného,“ uvádza sa v doložke vplyvov k schválenému návrhu.

Minimálna výška pokuty stúpne trojnásobne

Zmena zákona o povinnom zmluvnom poistení pridáva dôležitú novinku. Ministerstvo financií sa rozhodlo zvýšiť výšku pokút, ktoré môže okresný úrad udeliť. Týka sa to vodičov, ktorí si mali povinne uzatvoriť PZP, ale neurobili tak.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Doteraz mohli okresné úrady udeliť pokutu za neuzatvorenie povinného zmluvného poistenia od 16,60 do 3319,40 eura. Nová úprava zvyšuje rozpätie pokút na 50 až 5 000 eur, čo znamená, že minimálna výška pokuty stúpne trojnásobne. 

Ak parlament schváli všetky uvedené zmeny, začnú platiť 1. augusta tohto roka.

Návrh novely zákona je nedostatočný, tvrdí SAOPP

Predkladaný návrh novely zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) z dielne Ministerstva financií (MF) SR je nedostatočný. Zo smernice Európskeho parlamentu a Rady zavádza len povinné minimum zmien. Uviedla to v utorok Slovenská asociácia na ochranu práv poškodených (SAOPP) s tým, že termín na jej implementáciu pre členské krajiny EÚ uplynul už koncom minulého roka.

„Znenie posilňuje práva poisťovateľov (napríklad regresy, nároky) a zvyšuje sankcie za nezaplatenie PZP. Mimochodom, tieto pokuty budú smerovať do štátnej kasy, neputujú späť do systému PZP – na posilnenie garančného fondu (SKP), prípadne prevenciu nehôd či zníženia počtu nepoistených vozidiel,“ uviedla asociácia.

SAOPP s vyše 600 signatármi podala hromadnú pripomienku, ktorou upozornila predkladateľa na dlhoročné problémy z praxe. MF SR ju však v rozporovom konaní odmietlo. Asociácia upozornila na to, že práva poškodených, teda faktických adresátov PZP, zostanú neposilnené a bez potrebných úprav, čo zrejme opäť zvýši počet súdnych sporov.

Zdroje: oPeniazoch.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá