Poznáme slovo roka. Jeho „ambasádorom“ je eko aktivistka Greta Thunberg

  • Minuloročný výraz, ktorý opisuje výrobky z plastu určené len na jedno použitie, má svojho nástupcu
  • Víťazom sa stalo slovo, ktoré sa nielen v médiách, ale aj v uliciach tento rok spomínalo veľmi intenzívne
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)/TASR
  • Minuloročný výraz, ktorý opisuje výrobky z plastu určené len na jedno použitie, má svojho nástupcu
  • Víťazom sa stalo slovo, ktoré sa nielen v médiách, ale aj v uliciach tento rok spomínalo veľmi intenzívne

Slovom roka sa podľa vydavateľov anglického výkladového Collinsovho slovníka stalo slovné spojenie „klimatický štrajk“. Výber podľa britského denníka The Guardian poukazuje na nový trend, kedy sa do popredia dostávajú výrazy súvisiace so životným prostredím.

V roku 2018 si prvenstvo odniesol termín „single-use“, ktorý opisuje výrobky z plastu určené len na jedno použitie.

Lexikografovia slovníka každoročne sledujú korpus o 9,5 miliardách slov. Z nich vyberú desať nových termínov. Klimatický štrajk definujú ako „formu protestu, pri ktorom sa ľudia nedostavia do školy či do práce, aby sa pripojili k demonštrácii, ktoré požaduje kroky vedúce proti klimatickým zmenám“.

zdroj: TASR

Výraz sa podľa jazykovedcov prvýkrát objavil v roku 2015, kedy sa v Paríži konal masový protest v súvislosti s klimatickou konferenciou OSN. Rozširovať sa však začal až v roku 2018, kedy sa mladá aktivistka Greta Thunbergová rozhodla nechodiť v piatok do školy, aby mohla protestovať pred švédskym parlamentom. Jej krok sa dostal na predné stránky novín po celom svete. Tento rok v septembri sa globálneho klimatického štrajku zúčastnilo šesť miliónov ľudí.

Užívanie spojenia klimatický štrajk sa zvýšilo len za tento rok stokrát, čo je viac, než u ktoréhokoľvek iného slová z tohtoročného výberu Collinsovho slovníka.

„Názory na klimatický štrajk sa môžu líšiť, ale nedalo sa im tento rok uniknúť. Dokonca dokázali dostať z čela spravodajstva minulého víťaza, brexit, hoci len na krátku chvíľu,“ uviedla Helen Newsteadová, jazyková konzultantka slovníka.

V rebríčku pojmy „brexiety“ či „influencer“

Na ďalších priečkach sa tento rok umiestnil tiež výraz „rewilding“ od slova wild (divoký). Označuje snahu uviesť určitú prírodnú oblasť späť do pôvodného stavu. Ďalej „Bopo“, čo je skratka výrazu body positive, ktoré označuje názor, že by ľudia mali byť pyšní na svoj vzhľad.

Lexikografovia vybrali tiež výraz „nonbinary“, ktorý sa podľa slovníka vťahuje k rodovej alebo sexuálnej identite, ktorá nepatrí k čiernobielym kategóriám muža a ženy či heterosexuála a homosexuála.

V rebríčku sa takisto presadili sociálne médiá sa slovom „influencer“. Výraz opisuje ľudí, ktorí na týchto platformách presadzujú určité produkty či životný štýl.

Z politických výrazov zaradili autori slovníka do výberu termín „entryists“ pre ľudí, ktorí vstúpili (enter) do politickej strany, aby premenili jej smerovanie. Ďalším výrazom je pojem „milkshake“, ktorý neodkazuje len na mliečny nápoj, ale ako sloveso tiež na to, keď nápoj vrhnete na svojho politického oponenta.

Zaujímavým tohtoročnom termínom je tiež výraz „brexiety“, odvodený zo slova anxiety (úzkosť), ktorý značí znepokojenie ohľadom brexitu. Tematicky s ním súvisí pojem „cakeism“ odvodený od príslovia „have your cake and eat it“, ktorá má podobný význam ako slovenské „Aj vlk sa nažral, aj koza zostala celá“. Výraz je využívaný pre postoj tých, ktorí chcú všetky výhody členstva v EÚ bez bremena súvisiacich nákladov a povinností.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK