Poznáme víťazov Félix Business Award. Ocenené bolo mesto pod Vysokými Tatrami či známa rodinná firma

  • Ocenenia mohli získať inšpiratívne firmy
  • Kritériom je prispievanie k prosperite a spoločenskej zodpovednosti na Slovensku
  • Cenu získalo aj mesto
Félix Business Award
Peter Brichta
  • Ocenenia mohli získať inšpiratívne firmy
  • Kritériom je prispievanie k prosperite a spoločenskej zodpovednosti na Slovensku
  • Cenu získalo aj mesto

Včerajší večer sa niesol v duchu galavečera Félix Business Award, za ktorým stojí Slovenská sporiteľňa a INDEX. V spolupráci s odbornými partnermi už po druhýkrát ocenili inšpiratívne firmy a ich inovatívne aktivity.

Tento rok bolo možné získať cenu Félix v piatich rôznych kategóriách, pričom priestor dostali aj samosprávy. My sme sa tejto udalosti zúčastnili a prinášame ti zhrnutie večera.

Pribudli dve nové kategórie

Galavečerom nás preniesli Veronika Cifrová Ostrihoňová a jej manžel Matej Cifra. Úvodné slovo prevzali Norbert Havančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne a Branislav Benčat, šéfredaktor mesačníka INDEX.

„Aj keď cena Félix existuje len druhý rok, teší ma, že napreduje. Podarilo sa nám započať dobrú tradíciu,“ skonštatoval Havančák.

Ako Benčat doplnil, kritériá hodnotenia firiem a samospráv nastavili veľmi dobre a tento rok boli nominácie skutočne kvalitné. „Firmy a ľudia za nimi priniesli úspešné príbehy, rovnako ako aj samosprávy,“ poznamenal.

Oproti minulému roku pribudli dve kategórie, ktoré sa zamerali primárne na ekológiu. Z viac ako 150 nominácií vyberala 15-členná porota tých najlepších. V porote figurovali mená ako Viktor Vincze, Anton Zajac či Ivana Molnárová.

Firma, ktorá je vzorom pre ostatné spoločnosti

Ako sme už spomenuli, tento rok boli oceňované firmy a samosprávy v piatich kategóriách:

  1. Excelentný biznis príbeh
  2. Výnimočný rodinný biznis
  3. Biznis pre budúce generácie
  4. Samospráva pre budúce generácie
  5. Cena Slovenskej sporiteľne za verejné dobro

Excelentný biznis príbeh bola hlavná kategória. Ocenenie sa týkalo firiem, ktoré môžu byť vzorom pre ostatných a ich podnikanie je úspešné a inovatívne. Ako uviedol Benčat, nebolo to jednoduché rozhodovanie.

Napokon rozhodovali nielen dáta o zisku firmy, ale aj správanie k zamestnancom, vnútorná politika firmy či vplyv firmy v regióne, kde pôsobia. Porota nakoniec rozhodla, že si túto cenu odnesie spoločnosť MTS.

Ide o jedného z najväčších dodávateľov automatických a robotických liniek pre priemyselné podniky na Slovensku, pričom ich zákazníci sú aj v Nemecku či v Rakúsku.

Rodinný podnik či verejné dobro

V kategórii Výnimočný rodinný biznis zvíťazila firma Minit Slovakia. Podmienkou bolo, aby v riadení spoločnosti pôsobili aspoň dve generácie.

Za víťaznou firmou stojí rodina Františka Ambrovicsa, pričom dnes patrí medzi najväčších výrobcov a predajcov mrazeného pečiva na Slovensku. „Ďakujem môjmu otcovi, ktorý bol po Nežnej revolúcii vyhodený z práce a založil firmu,“ uviedol syn zakladateľa spoločnosti.

Ďalšou kategóriou bol Biznis pre budúce generácie, kde hlavným kritériom bola inovácia, ktorou firma výrazne upravila procesy v riadení alebo znížila uhlíkovú stopu. Víťazom sa stala spoločnosť Seak, ktorá vyvíja inovatívny systém riadenia pouličného osvetlenia.

Akýmsi osobitným ocenením bola kategória Samospráva pre budúce generácie. Nominované boli obce, mestá alebo kraje, ktoré za posledných päť rokov úspešne zrealizovali projekty týkajúce sa ekológie.

Cenu si odnieslo mesto Kežmarok, ktoré stojí za unikátnym geotermálnym vrtom do hĺbky až 2,5 kilometra. Vďaka tomu sa môže znížiť závislosť mesta od fosílneho plynu až o 60 percent.

Poslednou kategóriou bola Cena Slovenskej sporiteľne za verejné dobro. Toto ocenenie sa zameralo na celkový prínos firmy pre spoločnosť, komunitu alebo životné prostredie. Porota napokon rozhodla, že víťazom sa stane firma Labore.

Ide o sociálny podnik, ktorý aktuálne zamestnáva desať ľudí znevýhodnených na trhu práce. Podnik má tri prevádzky – cukrárenskú výrobňu v Rajci a dve cukrárne, pričom jedna je v Rajeckých Tepliciach a druhá v Žiline.

Kultúrna vložka a známe osobnosti

Druhý ročník slávnostného vyhlásenia víťazov Félix Business Award sa konal v Starej tržnici v Bratislave. Na pódiu sa ukázali aj osobnosti ako Matej Tóth, Dominik Hrbatý, Adriana Poláková, Bekim či Hana Lasicová.

Udalosť si pre divákov pripravila aj kultúrnu vložku v podobe živých vystúpení od Celeste Buckingham, Jany Kirschner a Tomáša Klusa.

Výsledky druhého ročníka súťaže už poznáme. Organizátori ukázali, že Slovensko je plné inovatívnych firiem, ktoré myslia aj na životné prostredie a starajú sa o spoločnosť.

Zdroj: Félix Business Award

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá