Práca z domu ti prinesie aj 3 000 eur mesačne. Virtuálnou asistentkou môžeš byť dokonca bez diplomu

  • Kristína opustila prácu v korporáte a stala sa virtuálnou asistentkou
  • Teraz učí Slovákov, ako začať podnikať z domu a zarábať pritom nadpriemer
  • Kristína opustila prácu v korporáte a stala sa virtuálnou asistentkou
  • Teraz učí Slovákov, ako začať podnikať z domu a zarábať pritom nadpriemer

Kristína Janečková Ďugasová si po skúsenostiach s prácou v korporáte uvedomila, že to nie je kariérny smer, ktorým by sa chcela uberať, a tak vstúpila do sveta online podnikania. Spolu s manželom založila akadémiu virtuálnych asistentiek, ktorú úspešne absolvovali už stovky záujemcov. 

My sme ju vyspovedali v rozhovore, v ktorom nám podrobne všetko opísala, od toho, čo vlastne táto práca obnáša, ako sa k nej dostala, až po to, kde hľadá svojich klientov.

  • Prečo si vybrala prácu virtuálnej asistentky?
  • Ako vyzerá jej denný harmonogram?
  • Pre koho je táto práca vhodná?
  • Koľko si vie šikovná virtuálna asistentka zarobiť za mesiac?

Ako by si opísala prácu virtuálnej asistentky, resp. s akými úlohami sa na ňu klienti najčastejšie obracajú? 

Virtuálna asistentka (VA) je pre podnikateľov novodobá náhrada za zamestnanca. Niekto si ju najme na správu sociálnych sietí, niekto iný na zákaznícku podporu, ďalší na administratívu, tvorbu grafiky, písanie článkov či organizáciu.

Vždy záleží len od toho, čo virtuálna asistentka dokáže ponúknuť a s čím daná firma potrebuje pomôcť. VA teda môže robiť každú prácu, ktorá sa dá robiť online. V skratke, VA je bežný freelancer, ktorý má celý život home-office. 

Ak firma zamestnáva nejakú osobu, potrebuje pre ňu drahú kanceláriu, musí riešiť BOZP, platiť drahé odvody, potrebuje tisíce na vybavenie kancelárie atď. Virtuálna asistentka urobí všetko to, čo zamestnanec, ale na diaľku, napr. z domu alebo často aj z pláže.

Pracuje na svojom notebooku a na konci mesiaca im pošle len faktúru za reálny počet odpracovaných hodín, vďaka čomu za ňu zamestnávateľ neplatí žiadne odvody a nemá s tým žiadne starosti. Je to win-win spolupráca. Zamestnávateľ ušetrí náklady, virtuálka má zas slobodu pracovať z akéhokoľvek miesta na svete.

Pracovala si nejaký čas v korporáte. Čo ťa motivovalo stať sa virtuálnou asistentkou a ako si sa k tomu dostala? 

Korporátny život som si vyskúšala ešte počas školy, kedy som pracovala v jednom call centre ako zákaznícka podpora. Tam som zistila, že toto v živote nechcem. Chodiť každý deň do práce na 8 hodín, mať k tomu len 20 dní dovolenky za rok a vyhoreného šéfa, ktorý vám dýcha na krk a buzeruje každý krok, bolo strašné. Chcela som slobodne cestovať a nie prežiť život v kancelárii.

Začala som teda hľadať možnosti, ako začať podnikať sama na seba alebo pracovať slobodne cez internet, aby som nebola viazaná na miesto a čas. Narazila som tak na virtuálnu asistentku a už som nechcela nič iné. Vďaka možnosti zarobiť si slobodne online sme s manželom mohli študovať v zahraničí, skúsiť žiť v karavane alebo niekoľko mesiacov v roku cestovať po Ázii. Zamestnanie v korporáte toto nedovoľuje ani vo sne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristína Janečková (Ďugasová) | 🇸🇰 (@kristina_pinkasistent)

Ako dlho trvalo, kým si sa stala profesionálkou v tomto obore?

Keď som začínala, nevedela som, čo chcem robiť, aké služby ma budú baviť viac a aké menej. Asi 1 rok trvalo, kým som vystriedala desiatky klientov a zistila som, čo ma baví najviac. Dnes sú to sociálne siete.

Ďalší rok trvalo, kým som sa v danej špecializácii naučila všetko potrebné, získala dostatočnú prax a mala bohaté portfólio prác, vďaka čomu som si mohla pýtať nadpriemerné peniaze.

A tretí rok trvalo, kým som vôbec zistila, kto je môj vysnívaný klient, pre aké firmy chcem pracovať a akým firmám ani nebudem odpisovať na email. Aby sa človek stal profesionálom v nejakej oblasti, nepotrebuje, samozrejme, 3 roky a všetko, čo dnes viem ja, sa viete naučiť za 1 mesiac.

Akým problémom a výzvam si v začiatkoch musela čeliť ?

Keď som začínala, málokto vedel, kto je virtuálna asistentka a nikto neveril, že spolupráca na diaľku môže fungovať. Všetci si mysleli, že zamestnanec odvedie najväčší výkon, keď mu šéf dýcha na krk a má ho na 100 % pod kontrolou u seba v kancelárii. Presvedčiť ich, že tú istú úlohu dokáže virtuálna asistentka urobiť nezávisle z domu aj bez toho, aby sa so zamestnávateľom niekedy stretla osobne, trvalo.

Pomohol mi ale určite aj covid-19, keď boli zamestnávatelia donútení nechať zamestnancov pracovať z domu, Vďaka tomu zistili, že to nie je až také hrozné a že človek dokáže tú istú úlohu urobiť z domu rovnako kvalitne ako v kancelárii. A keďže doma nezažíva stres a má väčšiu pohodu, je ešte kreatívnejší a dokáže v istých oblastiach podávať väčší výkon než v práci, kde vás nonstop sleduje šéf a vy máte strach sa postaviť a ísť na WC.

Dnes už je home-office trend a podnikatelia sú takýmto spoluprácam otvorení viac než pred pár rokmi. Napr. v USA je už úplne normálne, že firma má svoju virtuálnu asistentku. Tento trend sa blíži už aj k nám.

Ako sa ti podarilo vybudovať klientelu, resp. ako si získala svojich prvých klientov?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá