Pre klimatickú krízu postupne prídeme o piesočné pláže, varujú vedci

  • Ak nezastavíme vypúšťanie skleníkových plynov, hladina oceánov bude stúpať
  • V roku 2100 môžeme prísť o polovicu pláží
Známa austrálska Bondi Beach tiež môže byť o niekoľko rokov minulosťou
Známa austrálska Bondi Beach tiež môže byť o niekoľko rokov minulosťou, Pixabay
  • Ak nezastavíme vypúšťanie skleníkových plynov, hladina oceánov bude stúpať
  • V roku 2100 môžeme prísť o polovicu pláží

Preplnené piesočné pláže budú ešte plnšie, podľa vedcov ich totiž bude kvôli klimatickej zmene menej a menej. Vyplýva to zo štúdie skupiny vedcov, ktorú uverejnil vedecký časopis Nature Climate Change, informuje agentúra Bloomberg.

Je možné, že sa toho dožijeme aj my. Už v roku 2100 môže totiž ubudnúť až polovica piesočných pláží. Podľa vedcov však nie je neskoro a pláže ešte môžeme zachrániť. Nie sú totiž len rajom pre dovolenkárov, ale plnia dôležité funkcie v životnom prostredí.

Pláž v letovisku Cancún, Mexiko. Ak by voda v oceáne stúpla, príjmy z turizmu zažijú výrazný pokles
zdroj: Pixabay.com/Michelle Maria

Ak neprestaneme vypúšťať skleníkové plyny, teplota na Zemi sa zvýši. V dôsledku toho stúpne hladina oceánov, čo povedie ku zvýšnej erózii pláží a úbytku piesku z nich. V najhoršom prípade z nich ubudne 40 až 250 metrov a oceán si takto ukrojí značnú časť pobrežia.

Na vlastné oči to uvidíme už čoskoro. Štúdia vychádza z veľkého množstva dát pohybu pobrežia za posledné roky. Už o 30 rokov má erózia zničiť až 36-tisíc kilometrov pobrežia a v druhej polovici storočia bude odplavených ďalších 95-tisíc kilometrov pláží.

Ak nezakročíme, vyjde nás to podľa vedcov draho. Stúpajúca voda zničí celé ekosystémy, aj stavby v blízkosti pláží. Ďalšie peniaze budú potrebné na navezenie piesku, ktorý zmizne v dôsledku erózie.

Už sa to deje

Rok 2100 sa zdá ako vzdialená budúcnosť, no dôsledky klimatickej zmeny sa na plážach prejavujú už dnes. Oceán už pohltil niektoré ostrovy v štate Kiribati a ohrozené sú napríklad aj turisticky populárne Maledivy.

Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC) predpokladá, že ak budeme produkovať skleníkové plyny súčasným tempom, hladina oceánov stúpne až o 80 centimetrov, priemerná teplota stúpne o 4 stupne a zvýši sa aj priemerné množstvo zimných dažďov, čo znamená aj viac hurikánov a povodní. To všetko už približne v roku 2080.

Búrky a iné javy počasia spôsobia eróziu pieskov z pláže. Najviac pláží môže ubudnúť v Austrálii, Kanade, Čile, Mexiku, Číne a USA. V prípade mnohých štátov to bude znamenať aj výrazný odliv peňazí z cestovného ruchu. Najmä v Mexiku a Austrálii.

Ktoré pláže sú ohrozené najviac? Pozri sa do galérie >>

Zdroje: Bloomberg, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá