Prečo strach nie je tvoj nepriateľ

  • Mám strach z pavúkov, výšok, neúspechu ale aj strach zo začatia niečoho nového. Strach človeka odzbrojuje a vnútorne ho zožiera. Na druhej strane, je však veľmi podstatný a ak ho pochopíme a zoznámime sa s ním osobne, zistíme, že sa ho nemusíme báť.
image_1445352791.jpeg
  • Mám strach z pavúkov, výšok, neúspechu ale aj strach zo začatia niečoho nového. Strach človeka odzbrojuje a vnútorne ho zožiera. Na druhej strane, je však veľmi podstatný a ak ho pochopíme a zoznámime sa s ním osobne, zistíme, že sa ho nemusíme báť.

 

Mať strach znamená, báť sa niečoho, čo je definované a konkrétne. Presne vieme, čoho sa bojíme a čomu máme čeliť, aby sme ho prekonali. V opačnom prípade hovoríme o úzkosti. Strach je tou najzákladnejšou emóciou. Príliš veľa strachu vedie k vzniku úzkosti, paranoje a všemožných fóbii. Strachu prirodzene pridávame negatívne konotácie. V skutočnosti, tu však nie je na to, aby nás týral a držal nás ako rukojemníkov vo vlastnom tele.

 

 

Definovať strach je ťažké ale všetci vieme, o čom hovoríme. Stres spôsobuje reťazovú reakciu v mozgu, počítajúc vizuálnym stimulom, uvoľňovaním množstva látok a končiac známou reakciou tela. Srdcová frekvencia sa zvýši, dýchanie sa zrýchľuje, zreničky sa rozširujú, metabolizmus tuku a cukru sa zrýchľuje pre prípad úteku a naše telo je pripravené konať. Keď čelíme strašidelným situáciám, ale zároveň si uvedomujeme, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo, strach môže byť príjemný. To je dôvod, prečo ľudia skúšajú extrémne športy alebo pozerajú horory. Strach teda môže byť aj niečím, čom si užívame a vyhľadávame.  

 

Neviem ako strach prekonať a ani nechcem radiť. Chcem ale ukázať, že strach možno využiť a stavať na ňom ďalej. Ak stojím pred situáciou, ktorá vo mne evokuje strach, moja myseľ začne pracovať na plné obrátky. Razom si vymyslím 10 hypotetických situácii a tých najšialenejších príbehov. Myšlienka korčuľovania na zimáku pre nikoho môže znieť zábavne ale kvôli strachu z úrazov, vypichnutých očí a prerezaných jazykov (áno, toho jazyka nachádzajúceho sa v dutine ústnej) sa tejto aktivity asi nezúčastním.  

 

 

Strach vo mne vzbudil fantáziu a predstavivosť. Stačí si len položiť otázku: čo najhoršie sa môže stať. Človek je schopný vytvárať príbehy, začleňovať doň nové postavy, zauzlovať príbeh a tvoriť nečakané závery. Zistíme, že veľa našich obáv je asi nesplniteľných a vieme vyfiltrovať len niekoľko tých najpravdepodobnejších. Získame tak akýsi nadhľad. Časť strachu z nás opadne a my sme bližšie ku konaniu.

 

Strach nám teda cibrí našu fantáziu, ktorú môžeme využiť v každodennom živote. Strach motivuje k inováciám. Bojíte sa že si v Amsterdame na stanici nenájdete svoj bicykel? Vymyslíme aplikáciu, ktorá ho pomôže nájsť a vy sa nebudete báť že strávite tri hodiny hľadaním. Využime tieto príbehy a pracujme na nich.

 

Hovoriť o strachu a o tom ako sa ho zbaviť je asi tá najjednoduchšia vec. Postaviť sa mu a konať, je na druhej strane asi tá najťažšia výzva v živote. Mnoho vecí, ktorých sa bojíme sa vlastne ani nestanú. Čo sa stáva však častejšie je fakt, že sme paralyzovaní a stagnujeme. Skúsme nevnímať strach ako nášho nepriateľa ale ako spojenca. Skúsme oceniť, čo pre nás robí.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech