Prespával na verejných toaletách a zažil silnú traumu. Dnes je multimilionár a prednáša po celom svete

  • Inšpirujúci príbeh Chrisa Paula Gardnera bol aj námetom filmu
  • Svojimi skúsenosťami totiž motivuje celý svet
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Instagram/ceoofhappyness
  • Inšpirujúci príbeh Chrisa Paula Gardnera bol aj námetom filmu
  • Svojimi skúsenosťami totiž motivuje celý svet

Prednedávnom sme zverejnili príbeh Slováka, ktorého pred úspechom nezastavil ani krach a následné prespávanie v aute. S podobným osudom sa stretol aj Christopher Paul Gardner, ktorý sa narodil 9. februára 1954 v Milwaukee vo Wisconsine. Jeho detstvo však nebolo nijakou rozprávkou.

S brokovnicou do kúpeľne

Biologického otca po svojom boku nemal a mama sa neskôr vydala za násilníka menom Freddie Triplett. Nielen, že ubližoval Chrisovej matke a jeho súrodencom, zlo páchal aj inými spôsobmi. Chrisovu matku nechal poslať do väzenia, čím deťom spôsobil obrovskú traumu. Gardner spolu so svojimi súrodencami totiž museli dočasne žiť v detských domovoch. Po prepustení z väznice sa dokonca Chrisova mama, topiaca sa v žiali a zúfalstve, pokúsila podpáliť Triplettov dom s ním vo vnútri.

Šnúra negatívnych zážitkov však stále pokračuje a ani náhodou neutícha. Keď mal Chris 16 rokov, jeho nevlastný otec sa mu postaral o jeden z najhorších zážitkov. Počas Vianoc mu vbehol s brokovnicou do kúpeľne. Celá dráma sa skončila tým, že Chrisa vyhodil z domu. Počas chladnej noci tak chodil nahý po ulici. Spomínané zážitky na Chrisovi zanechali vážnu stopu.

Magazín The weekend leader uvádza, že v dôsledku podobného zážitku má Chris do dnešného dňa problém oslavovať Vianoce. Rozhodol som sa ale, že si z podobných skúseností niečo odnesiem. Chcem byť všetkým, čím nebol henten človek. Nebudem piť, nebudem biť ženy a nebudem ignorant. Rozhodol som sa osvojiť si ducha svojej mamy – ktorá mi napriek tomu, že mala príliš veľa nesplnených a zničených snov stále vštepovala, že ja tým svojim veriť môžem.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Gardner (@ceoofhappyness)

Mizerný plat

Portál Brightside uvádza, že Chris opustil rodné mesto až keď vstúpil do amerického námorníctva a nastúpil do zdravotníckych jednotiek. Tam sa stretol s lekárom Robertom Ellisom, ktorý mu ponúkol miesto výskumného asistenta v Medical Center na Kalifornskej univerzite. V tom čase sa písal rok 1974 a Chris sa presťahoval do San Francisca. Chrisova budúcnosť sa zrazu akoby rozjasnila.

V roku 1977 sa oženil so Sherry Dysonovou a plánoval štúdium na lekárskej fakulte. Jeho ideály sa mu však čoraz viac vzďaľovali. Uvedomoval si, že čas aj peniaze, ktoré by musel investovať do štúdia sú nad jeho sily. Náhle sa naštrbil aj jeho vzťah s vtedajšou manželkou a Chris opäť nadobúdal pocit, že život nejde úplne podľa plánu.

Vízie do budúcnosti sa mu náhle zmenili v okamihu, keď stretol ženu menom Jackie Medina. Tá otehotnela a v čase, keď sa im narodil syn, Chris pracoval ako asistent výskumného laboratória. Jeho plat však bol absolútne mizerný.

Z toho dôvodu sa rozhodol, že zamestnanie opustí a začne pracovať ako obchodný zástupca.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Gardner (@ceoofhappyness)

Prenocovali kde sa dalo

Portál Brightside uvádza, že kľúčovým momentom v živote Chrisa Gardnera bol ten, keď na ulici stretol slušne oblečeného muža, ktorý vystupoval z červeného Ferrari. Na Chrisa totiž automaticky zapôsobil a spýtal sa ho, aký je recept jeho úspechu.

Muž mu vyrozprával príbeh o obchode s cennými papiermi a Chrisa namotivoval. V pôvodnej práci dal výpoveď a s nadšením sa chcel vrhnúť do inej etapy života. Ibaže ho opäť postretla smola. Keď sa totiž prvý pracovný deň zjavil v kancelárii, zistil, že osoba, ktorá ho najala, bola prepustená. Šťastie mu akoby zrazu nebolo naklonené.

Na pokutách sa mu nahromadilo 1 200 dolárov, kvôli čomu bol nútený stráviť 10 dní vo väzení. Keď sa spoza mreží dostal, čakal ho ďalší šok – Jackie odišla a vzala so sebou syna a všetky jeho veci. Deň po prepustení z väznice Chris absolvoval pohovor v rovnakom oblečení, aké nosil počas pobytu vo väzení. Napriek tomu ho prijali. šlo však len o program stáže, počas ktorej by mesačne dostával 1 000 dolárov. To bolo na miestne pomery veľmi málo.

Z bezdomovca miliardár. Toto je príbeh človeka, ktorý stojí za produktami, ktoré milujú aj Slováci

Počas zaúčania sa vrátila aj Chrisova priateľka s jeho synom, ktorá mu oznámila, že bude lepšie, ak dieťa ostane v rukách otca. Gardnerov plat bol však priveľmi nízky na to, aby utiahol všetky náklady. V momente, keď sa rozhodoval, či peniaze minie na jedlo alebo prístrešie, víťazilo jedlo. Chris a jeho syn tak prenocovávali, kde sa dalo. Počnúc lacnými hostelmi, končiac parkmi a kanceláriou.

BBC dokonca uvádza, že Chris spolu so svojim synom využili aj verejné toalety na stanici metra. Aby si popri stáži aspoň trochu privyrobil, hľadal si rôzne bočné zamestnania. Kosil trávniky, upravoval záhrady, staval strechy či čistil pivnice.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Gardner (@ceoofhappyness)

Prvé Ferrari

Aj napriek tomu, že Chris v živote prežil niekoľko bolestivých období, začalo mu svitať na lepšie časy. Po veľmi náročnej stáži Chris v roku 1982 vykonal skúšku, vďaka ktorej získal licenciu k obchodovaniu s cennými papiermi. Našiel si tak stabilné zamestnanie s oveľa lepším platom.

Zrazu bol schopný platiť nájom za strechu nad hlavou a z učňa, ktorý nemal kde prespávať, sa stal uznávaný obchodník. Dokonca mu bola ponúknutá možnosť pracovať na Wall Street v New Yorku. V tomto meste žil dva roky a následne sa presťahoval do Chicaga a založil svoju vlastnú spoločnosť Gardner Rich & Co. s počiatočnou investíciou 10 000 dolárov.

O rok neskôr sa mu podarilo zarobiť viac ako milión dolárov. Nedostatok peňazí už pre neho viac nebol problémom. Kúpil si svoje vlastné Ferrari, ktoré predtým patrilo basketbalistovi Michaelovi Jordanovi a do roku 2006 sa Chrisovi podarilo predať spoločnosť v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Gardner (@ceoofhappyness)

Motivuje celý svet

Ak ti celý tento príbeh pripomína známy scenár, pravdepodobne si v minulosti videl film Šťastie na dosah, v ktorom hlavnú rolu stvárnil Will Smith. Obsah filmu bol inšpirovaný práve životom Chrisa Gardnera.

Šesť rokov po tom, ako film uzrel svetlo sveta však Chrisa čakala ďalšia tragédia. Jeho manželka zomrela na rakovinu vo veku 55 rokov. BBC uvádza, že práve to ho prinútilo k prehodnoteniu zamestnania. Rozhodol sa tak pre úplnú zmenu kariéry. „Obsahom posledných rozhovorov s manželkou bolo, čo robiť ak vidíme, aký krátky dokáže život v skutočnosti byť,“ uviedol Chris.

Rozhodol sa, že sa začne venovať motivovaniu ďalších ľudí. Aktuálne tiež prispieva do rôznych filantropických organizácií týkajúcich sa vzdelávania aj bývania. Je úspešným lektorom, ktorý cestuje po svete a motivuje ľudí k tomu, aby si plnili svoje sny. Sám je totiž dôkazom toho, že minulosť nepredurčuje naše nasledujúce smerovanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Gardner (@ceoofhappyness)

Zdroje: The weekend leader, Brightside, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK