Prevalil sa škandál OSN: Peniaze od EÚ aj USA v Gaze smerovali do rúk násilníkov

  • Škandál OSN v pásme Gazy naberá obrovské rozmery
  • Agentúra UNRWA údajne zamestnávala extrémistov aj vrahov
Škandál ONS, agentúra UNRWA a vojna v Izraeli
TASR/AP, Fatima Shbair, Wikimedia Commons/U.S. Department of State
  • Škandál OSN v pásme Gazy naberá obrovské rozmery
  • Agentúra UNRWA údajne zamestnávala extrémistov aj vrahov

Keď v polovici januára uverejnila mimovládna organizácia UN Watch na platforme X výzvu pre agentúru UNRWA, svet začal tušiť, že demokratické štáty možno nevedomky podporovali extrémistov v pásme Gazy. Táto organizácia má za úlohu monitorovať výkon rôznych orgánov OSN vrátane tých, ktoré dosiaľ pôsobili v Izraeli.

Generálny riaditeľ UN Watch Hillel Neuer 15. januára oznámil, že UNRWA, ktorá pôsobila ako Úrad OSN pre palestínskych utečencov, zamestnávala viac ako 3 000 extrémistických učiteľov. Tí vyučovali v palestínskych školách a podľa jeho slov oslavovali vrahov a násilníkov“ extrémistického a teroristického hnutia Hamas.

OSN aj URNWA tieto obvinenia popierali. Neuer im teda odkázal, že majú približne 24 hodín na to, aby prestali tieto osoby kryť a aby sa za všetko ospravedlnili. Inak sa vyhrážal, že uverejní dlhý zoznam extrémistických zamestnancov vrátane ich vzájomnej komunikácie. Tá slúžila ako dôkaz oslavovania teroristických činov Hamasu. 

Pravda vyšla najavo

Počas nasledujúcich týždňov sa začali objavovať ďalšie a ďalšie znepokojivé správy. Až 28. januára vyšiel v prestížnom magazíne The New York Times obšírny riport plný skutočne vážnych obvinení. Jeden zo zamestnancov UNRWY – agentúry podporovanej rôznymi štátmi vrátane krajín EÚ – je obvinený z únosu ženy. Ďalší mal teroristom rozdávať muníciu.

A tretia osoba čelí obvineniam z účasti na masakre v jednom z izraelských kibucov zo siedmeho a ôsmeho októbra. Konkrétne mal tento človek zaútočiť spolu s militantmi Hamasu na dedinu, v ktorej vyzabíjali 97 ľudí, prevažne civilistov vrátane žien a detí.

Ako sme ťa informovali v našej obšírnej reportáži z vojnovej krajiny či videoreportáži zo zničeného kibucu, siedmeho a ôsmeho októbra umrelo rukami Hamasu po celom Izraeli 1 139 ľudí. Extrémisti napadli miestne komunity či hudobný festival a dopúšťali sa nemysliteľných činov. Týrali, zneužívali, stínali a upaľovali.

Izrael následne v reakcii na tento útok spustil masívne ostreľovanie pásma Gazy, ktorému Hamas od roku 2006 vládol. V oblasti dodnes umierajú ľudia a vojna zatiaľ nekončí. Izrael bojuje proti Hamasu v komplikovanej situácii. Hnutie svoje objekty, zbrane, sklady či základne rozmiestňuje v civilistami obývaných oblastiach.

Izrael v súčasnosti čelí výzve od Medzinárodného súdneho dvoru, aby v pásme Gazy zabránil genocíde, informovali sme.

UNRWA stráca všetku podporu

Ako informuje TASR, Európska únia v pondelok vyzvala na urýchlené vykonanie auditu agentúry UNRWA. Zároveň dočasne pozastavila financovanie tejto organizácie.

Hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer povedal, že audit musí prebehnúť pod vedením odborníkov poverených eurokomisiou a musí sa vykonať súčasne s vyšetrovaním obvinení vznesených Izraelom, ktoré podniká OSN.

„Je úplne jasné, že tieto opatrenia sú naliehavé. Sú dôležité a mali by sa začať bezodkladne,“ uviedol. Európska únia patrila medzi najväčších prispievateľov do UNRWA.

Humanitárna pomoc pre Palestínčanov v pásme Gazy a na západom brehu Jordánu bude podľa Komisie pokračovať a jej miera neklesne. Financovanie UNRWA už dočasne pozastavili Spojené štáty, Austrália, Kanada, Taliansko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Švajčiarsko, Japonsko a Rakúsko. Podobné kroky medzičasom avizovalo aj Rumunsko.

Zdroje: X/UN Watch, The New York Times, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá