Prezidentka upozorňuje na vyľudňovanie východného Slovenska. Poukázala na to, čo je potrebné zmeniť

  • Zuzana Čaputová sa rozhodla navštíviť Prešovský kraj
  • S predstaviteľmi samospráv diskutovala najmä o vyľudňovaní regiónu a o tom, prečo sú mladí ľudia nútení utkať na západ a do zahraničia
  • Prezidentka zdôraznila, že je v záujme celého Slovenska, aby aj východ konečne prosperoval
zukk
TASR – Roman Hanc, wikimedia.org- Jozef Kotulič
  • Zuzana Čaputová sa rozhodla navštíviť Prešovský kraj
  • S predstaviteľmi samospráv diskutovala najmä o vyľudňovaní regiónu a o tom, prečo sú mladí ľudia nútení utkať na západ a do zahraničia
  • Prezidentka zdôraznila, že je v záujme celého Slovenska, aby aj východ konečne prosperoval

Slovensko je v skutku špecifická krajina. Aj napriek tomu, že nás tu žije len niečo vyše 5 miliónov obyvateľov, už odveky sa vieme deliť minimálne na dva tábory. Rivalita medzi západom a východom je citeľná. Bratislavčanom vadia plné cesty cezpoľných áut, druhým zase plné Tatry západniarov. 

Na problém vyľudňovania východného Slovenska najnovšie upozorňuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. Navštívila Prešovský kraj, ktorý má v súčasnosti najväčší problém s vyľudňovaním, informovala SITA.

zdroj: TASR

„Ide o komplexnejší problém. Úzko súvisí s problémom cestnej infraštruktúry, pretože tá znamená možný príchod nového zamestnávateľa a teda vytvorenie nových pracovných miest. Je to ale aj o tom, že lepšie možnosti poskytujú väčšie sídla a západné Slovensko alebo Bratislava, respektíve sťahovanie do iných krajín, je to problém každého regiónu, v Prešove však obzvlášť. Je to výzva pre zamestnanosť, pracovné podmienky a pracovné príležitosti, ale je to aj o odmeňovaní a motivácii ostať doma,“ povedala Čaputová.

V Prešove sa stretla s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským a primátorkou mesta Prešov Andreou Turčanovou.

zdroj: TASR – Roman Hanc

Spoločne diskutovali aj o sociálnych dopadoch vyľudňovania. Prezidentka upozornila, že sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v EÚ.

Je v záujme celého Slovenska, aby aj východ konečne prosperoval. Aby mohol každý na Slovensku, bez ohľadu na to, kde sa narodil, žiť dôstojne a vedel sa postarať o rodinu aj bez toho, aby ju musel na istý čas opustiť. Od predstaviteľov regiónu a mesta som počula aj dobré správy o úspešných projektoch. Budem sa snažiť byť nápomocná a v istom zmysle byť tak trochu hlasom Prešova a celého kraja, aby sa kľúčové oblasti posunuli dopredu,“ zdôraznila prezidentka vo svojom príspevku na Facebooku.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Donnerstag, 12. September 2019

Ako sa zarába v Prešove v porovnaní s Bratislavou? 

Keď sa pozrieme na porovnanie priemerných miezd na Slovensku podľa jednotlivých krajov, práve ten Prešovský sa nachádza na poslednom mieste. Ukazuje to analýza portálu platy.sk.

Priemerný mesačný plat zamestnancov v hrubom tu dosahuje 1169 eur . 23 % zamestnaných v tomto kraji má plat od 1131 do 1280 eur. Avšak 22 % zamestnaných v Prešovskom kraji si na svojej výplatnej páske nájde menej, teda okolo 900 eur v hrubom. Priemer ťahajú nahor najmä generálni riaditelia či riaditelia IT, ktorí dostávajú mesačne aj 3-tisíc eur v hrubom. Najhoršie sú na tom plavčíci, školníci či šičky s 520 eurami v hrubom.

zdroj: pexels.com

Nie je zrejme žiadnym prekvapením,  že platovo najlepšie je na tom Bratislavský kraj. Najvyššiu hrubú priemernú mzdu zaznamenával Bratislavský kraj so svojimi 1529 eurami. Pritom sa najväčšia časť obyvateľstva regiónu, a to 21 %, nachádza v mzdovom pásme od 1421 do 1570 eur. A aké sú najlepšie platené pozície v tomto kraji? Najviac dostáva generálny riaditeľ – v priemere 6364 eur, riaditeľ IT – 4857  eur a výkonný riaditeľ – 4151 eur. Najmenšiu priemernú mzdu na výplatnej páske nájde školník – 560 eur, krajčír – 573 eur a šička – 574 eur.

zdroj: SITA, facebook.com/zcaputova, platy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech