Pribudlo 2 040 nakazených a desiatky úmrtí. Je jasné, kto bude zodpovedný za očkovanie vakcínou Sputnik V

 • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 2 040
 • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 088
 • Zodpovednosť pri očkovaní Sputnikom nebude mať lekár, ale štát
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
 • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 2 040
 • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 088
 • Zodpovednosť pri očkovaní Sputnikom nebude mať lekár, ale štát

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 471 997, za predchádzajúci deň pribudlo 13 681 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 226 468 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 327 ľudí.

Je spustený nový registračný formulár na očkovanie. Aktuálne je možné zaradiť sa do „Čakárne“– zoznamu čakateľov na termín. O pridelení termínu na očkovanie nerozhoduje čas tvojej registrácie. Termíny budú priraďované podľa veku. 

Vedec Čekan vysvetľuje, prečo majú Slováci po očkovaní nežiaduce účinky: Je tu jedna vec, ktorú sme zanedbali

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 040 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 275 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 18,40 % z 11 088 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,98 % z 129 942 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (395), nasleduje Trenčiansky kraj (366), Prešovský (331), Banskobystrický (262), Trnavský (245), Bratislavský (177), Košický (177) a Nitriansky (87). Je medzi nimi 1 008 mužov a 1 032 žien. Celkový počet nakazených mužov je 164 036 a žien 180 434.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 675 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 498 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 387 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 76 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 8 814 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 694.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 235 889, pričom takto bolo pozitívne testovaných 344 470 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 18 812 159, z čoho bolo pozitívne testovaných 327 265 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 515 041. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Nové opatrenia 

Známe sú už aj opatrenia, ktoré včera definitívne schválila vláda v súvislosti s pandémiou.

 • Pacienti po prekonaní COVID-19 budú mať nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude kúpeľom preplacaná z verejného zdravotného poistenia
 • Rezort zdravotníctva pripravili jednorazové odškodnenie pre pozostalých zdravotníkov vo výške 58 712,30 eura, ak zdravotník zomrie na COVID-19 a nakazil sa pri práci, bude to platiť aj spätne
 • Zodpovednosť pri očkovaní Sputnikom nebude mať lekár, ale štát
 • Nárok na očkovanie budú mať aj dlžníci na zdravotnom poistení a zraniteľné osoby ako napríklad ľudia bez domova. – Definujeme očkovanie cudzincov
 • Rozširujeme dočasnú odbornú stáž aj na sestry a pôrodné asistentky

Sputnik V a testy

Testy ruskej vakcíny Sputnik V na myšiach a morčatách v spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch dopadli s vyhovujúcim výsledkom a zvieratá testovanie prežili. Ako informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách, testovanie prebiehalo v dvoch komponentoch na piatich myšiach a dvoch morčatách.

„Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ skonštatoval Ryzner.

Pomsta voči vakcíne AstraZeneca? Nespôsobuje viac krvných zrazenín ako iné lieky či vakcíny, aj tak je v nemilosti

Dodal, že zvieratá nevykazovali ani žiadne príznaky. „Nič extra pozitívne, nič negatívne. Zvieratá sa javili, ako keby im nebola aplikovaná žiadna látka,“ uviedol. Spoločnosť robila testovanie pre bezpečnosť vakcíny a prípravu pre ostatné firmy. Účinnosť vakcíny testuje Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

„Časť jedného testovania vykonáme my na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší a po 14 dňoch imunizácie sa myšiam odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ dodal Ryzner.

Testovanie vakcíny Sputnik V na morčatách
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. V Šarišských Michaľanoch je uskladnených 200-tisíc kusov. Spoločnosť potvrdila, že počas stredy majú avizovaný formálny audit výrobcu vakcíny z Ruska, ktorý má skontrolovať skladovacie podmienky vakcíny. O následnej distribúcii rozhodne Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Na distribúciu sme pripravení. Robíme ju dlhodobo, pre nás to nie je nič nové,“ podotkla členka dozornej rady spoločnosti Adriana Kamarásová. Ako dodal člen predstavenstva Imuna Pharm Karol Bačo, spoločnosť zaznamenáva zvýšený záujem o vakcínu aj očkovanie.

Zamestnanci klientskeho centra pracujú prikrytí dekami a v čiapkach. Budova kúpená Kaliňákom je hanbou Slovenska

„V prvom rade ten záujem stále pretrváva. Na druhej strane my podávať ani aplikovať vakcíny nemôžeme, ani nebudeme,“ zdôraznil. Ako dodal, aktuálne je vo svete zhruba 13 vakcín, ktoré odsúhlasila niektorá z agentúr. Spoločnosť zo Šarišských Michalian je podľa Bača pripravená uskladňovať a distribuovať aj ďalšie vakcíny. „Dnes to ale ešte nemôžeme konkretizovať,“ dodal.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech