Pribudlo takmer 800 prípadov. WHO sleduje nové subvarianty omikronu, šíria sa aj v Európe

  • Pribudlo tiež 20 úmrtí, situácia v nemocniciach sa nemení
  • Podvarianty omikronu sa šíria aj v Európe, zaujíma sa o ne WHO
pani vo fialovom tričku sekvenuje vzorky koronavírusu
TASR/Milan Kapusta
  • Pribudlo tiež 20 úmrtí, situácia v nemocniciach sa nemení
  • Podvarianty omikronu sa šíria aj v Európe, zaujíma sa o ne WHO

V sobotu 16. apríla odhalili testy 798 pozitívnych osôb. Vykonaných bolo 3 262 PCR testov a 1 154 antigénových testov. Pribudlo tiež 20 úmrtí.

Počas včerajšieho dňa sa počet hospitalizovaných pacientov nezmenil. V súčasnosti je hospitalizovaných 1 281 osôb, z ktorých je 650 nezaočkovaných. 

Po Európe sa šíria subvarianty

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v niekoľkých krajinách Európy a Afriky šíria subvarianty BA.4 a BA.5. Šírenie je na nízkej úrovni. Má ísť o podvarianty vysoko nákazlivého kmeňa omikron a objaviť sa mali v Botswane, Juhoafrickej republike, Nemecku a Dánsku.

Ako píše CNBC, tieto varianty sa zatiaľ nejavia nákazlivejšími, ako je samotný omikron, no to sa môže zmeniť. Stačiť bude, ak sa odhalí viac prípadov. Podľa WHO je dôležité sledovať podvarianty a dôkladne ich analyzovať. 

Prvá vzorka mutácie BA.4 bola získaná v Juhoafrickej republike už 10. januára 2022. V tejto krajine sa k 8. aprílu 2022 objavilo 41 prípadov tejto mutácie. V Dánsku boli odhalené 3 prípady, v Botswane 2 a v Škótsku a Anglicku po jednom prípade.

Celkové množstvo genómov je tak v súčasnosti nízke, no podľa geografického rozšírenia možno skonštatovať, že jeho prenos je úspešný. V správe WHO sú tiež uvedené informácie týkajúce sa BA.5.

K 8. aprílu bolo hlásených 27 nálezov tejto mutácie. Tie nálezy pochádzajú z Afriky. Botswanské ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň informovalo o tom, že obe mutácie boli zaznamenané aj v prípade plne zaočkovaných osôb vo veku 30 až 50 rokov. 

WHO začala podvarianty sledovať, pretože ide o nové mutácie a je potrebné, aby sme porozumeli ich vplyvu na imunitný systém človeka.

Nebezpečné sú aj predošlé podvarianty

Prednedávnom zachytila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nový variant ochorenia Covid-19. Odborníci predpokladajú, že ide o 10 % prenosnejší podvariant BA.2 omikron.

Vedci pomenovali tento nový variant ako XE. Podľa portálu Science Alert ide o nebezpečnú kombináciu vysoko prenosných variantov BA.1 a BA.2 omikron. Prvý prípad vedci odhalili už na začiatku roka v Spojenom kráľovstve.

Vedci po prvýkrát odhalili nový variant údajne v Thajsku. Ako informuje portál 1News, odvtedy bola väčšina prípadov zistená hlavne v Spojenom kráľovstve. Zatiaľ ide o celkovo 637 prípadov nového variantu XE.

Ďalšie nové prípady boli odhalené dokonca aj v USA a Thajsku. Odborníci tvrdia, že šírenie po svete súvisí s najväčšou pravdepodobnosťou s cestovaním. Nový variant XE má tiež podľa súčasných odhadov miernu výhodu prenosu oproti BA.2. Vďaka tomuto faktu môže ísť o najprenosnejší subvariant omikron. 

Nový variant XE zatiaľ nemá pridelené žiadne grécke písmeno, teda zatiaľ patrí pod omikron. Ako informuje portál The Conversation, najskôr musia byť identifikované významné rozdiely medzi nimi. 

V súčasnosti zatiaľ neexistuje dostatočné množstvo dôkazov na to, aby odborníci vyvodili solídne závery o prenosnosti variantu XE. Vedci zatiaľ nezískali takmer žiadne údaje o tom, aký je závažný či schopný vyhnúť sa ľudskej imunite.

Zdroje: CNBC, Science Alert, 1News, The Conversation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá