Príliš suchý február. Európa je na pokraji katastrofy, dochádza nám najdôležitejšia komodita

  • Francúzsko už vyhlásilo stav pohotovosti
  • Európa zažíva už teraz na konci zimy rekordné suchá
WA 74 Boretto - Bója leží na dne rieky Pád pred odvodňovacími čerpadlami v talianskom meste Boretto v stredu 15. júna 2022.
Problémy s nedostatkom vody trápia celú Európu, keďže začiatok tohto roka je mimoriadne suchý a teplý, TASR/AP Photo/Luca Bruno
  • Francúzsko už vyhlásilo stav pohotovosti
  • Európa zažíva už teraz na konci zimy rekordné suchá

Jedným z faktorov, ktorý každodenne ovplyvňuje naše životy, je bez akýchkoľvek pochýb počasie. To nielen ovplyvňuje našu náladu či aktivity, ale taktiež má ďalekosiahly dopad na naše životné prostredie a prírodu a tie potom, samozrejme, pôsobia na život nás ľudí.

CNN uvádza, že zábery vyschnutých riečnych korýt a zmenšených jazier sa zvyčajne spájajú s letnými horúčavami a nie so zimou. Avšak mimoriadne teplý a suchý začiatok tohto roka ovplyvňuje časť Európy vrátane stredného a juhozápadného Francúzska, severného Španielska a severného Talianska.

Zimné horúčavy, rekordne nízke úhrny zrážok a prekvapivý nedostatok snehu v Európe tlačia rieky, kanály a jazerá na celom kontinente na znepokojujúco nízke úrovne, pričom odborníci varujú, že sa môžu zopakovať minuloročné veľké suchá. Objavujú sa preto odôvodnené obavy, čo to bude znamenať pre zdroje vody. 

Francúzsko už vyhlásilo stav pohotovosti. Ako uvádza Bloomberg, prezident Emmanuel Macron chce podniknúť pri vode rovnaké kroky, ako pri nedostatku energií.

Veľký problém s vodou

Portál Local Today píše, že situácia s vodou v Európe sa stala „veľmi neistá“ podľa štúdie zverejnenej v januári výskumníkmi z Technickej univerzity v rakúskom Grazi, ktorí použili satelitné údaje na analýzu svetových zdrojov podzemnej vody. 

„Pred pár rokmi by som si nikdy nepomyslel, že u nás v Európe budeme mať problém s vodou. V skutočnosti tu máme problémy so zásobovaním vodou a musíme na to myslieť,“ uviedol Torsten Mayer-Gürr, ktorý sa podieľal na spomínanej štúdii.

Jedným z najilustratívnejších príkladov krajiny, ktorá má problémy s vodou, je Francúzsko. Head Topics zdôrazňuje, že krajina galského kohúta zažíva svoj najsuchší časový úsek za viac ako 60 rokov, a preto prichádza do úvahy skoré zavedenie obmedzenia týkajúceho sa vody.

„Krajina utrpela sériu 32 po sebe nasledujúcich dní bez výraznejších zrážok od 21. januára do 21. februára,“ povedal klimatológ Simon Mittelberger z Météo-France. Ten dodal, že to má ničivý dopad na rieky a jazerá, ako aj pôdu vo Francúzsku. 

Ďalším problémom je nedostatok snehu. CNN podotýka, že v Alpách je o 63 % menej snehu ako zvyčajne. Nedostatok snehu v zime môže ohroziť zásoby vody na jar a v lete, pretože sa topí menej snehu. Minulé leto zažilo Francúzsko najhoršie zaznamenané sucho, ale Mittelberger varoval, že tento rok „situácia môže byť horšia, ak v najbližších mesiacoch nezaznamenáme výrazné zrážky“.

The Independent upozorňuje na to, že počas letných mesiacov 2018 a 2019 bol v strednej Európe vážny nedostatok vody. Odvtedy nedošlo k žiadnemu výraznému zvýšeniu hladín podzemných vôd, ktoré tak stále ostávajú nízke.

V dôsledku toho sa zhoršila aj situácia s energiou v Európe. Bez dostatočného množstva chladiacej vody mali jadrové elektrárne vo Francúzsku problémy s výrobou dostatočného množstva elektriny.

Na ostrovček uprostred Gardského jazera sa dá ísť pešo

Portál Earth kladie dôraz na to, že Taliansko čelí novému varovaniu pred suchom, pretože týždne výnimočne teplého počasia vysušili historické kanály v Benátkach, následkom čoho uviazli vodné taxíky či gondoly. Problém však nie sú iba v jednom z najturistickejších miest Apeninského polostrova, ale mnohé z riek a jazier v krajine, najmä v severných regiónoch, trpia vážnym nedostatkom vody.

Sky News v tejto súvislosti dodáva, že hladina vody na známom jazere Lago di Garda v severnom Taliansku klesla na rekordne nízke hodnoty, čo umožnilo prejsť na malý ostrov jazera San Biagio po odkrytej ceste peši.

Nedostatok vody taktiež vyvoláva obavy zo zníženej úrody plodín, zásob pitnej vody a vodnej energie. Napríklad Pád, najdlhšia talianska rieka, ktorá tečie od Álp na severozápade k Jadranskému moru, má len tretinu vody, než je bežné v tomto ročnom období.

Zdroje: CNN, Local Today, Head Topics, Earth, Sky News, Independent, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá