Sucho na Slovensku núti obce regulovať pitnú vodu. Občania čelia zákazom v jej používaní

  • Niekoľko slovenských obcí muselo kvôli nedostatku vody zaviesť núdzový stav
  • Ľudia sa sťažujú na dlhé suchá
  • Situácia sa má len zhoršiť
mapa teploty
Unsplash/Tony Pham
  • Niekoľko slovenských obcí muselo kvôli nedostatku vody zaviesť núdzový stav
  • Ľudia sa sťažujú na dlhé suchá
  • Situácia sa má len zhoršiť

Slovensko trápia horúčavy a tropické teploty spôsobujú obyvateľom nejeden problém. Nejde pritom len o kolabovanie z horúčav či spálený chrbát. Mnoho obcí v posledných dňoch hlási nedostatok pitnej vody. Zavedené už boli aj núdzové stavy či obmedzenia.

Nepolievať, neumývať…

Najaktuálnejším prípadom sa stala dedina Trenčianske Mitice, o ktorej vo svojej reportáži informoval RTVS. Táto obec, ako naznačuje názov, sa nachádza v okolí Trenčína, a teda v oblasti, ktorá nie je typická nadpriemerne vysokými teplotami.

V poslednom období sa však už aj tieto oblasti vyrovnávajú východu a juhu stredného Slovenska. Mitice z dôvodu vysychania zdrojov zavádzajú opatrenia, ako napríklad zákaz napúšťania bazénov či umývanie áut pitnou vodou.

„Požiadali nás o to z dôvodu nedostatku pitnej vody, aby sme obyvateľov upozornili na zákaz polievania záhrad a trávnikov, ihrísk či cestnej zelene. Ale aj zákaz napúšťania bazénov, umývania áut a polievania verejných priestranstiev,“ objasnila starostka Trenčianskych Mitíc Jana Šebáňová.

Situácia v obci Chochoľné Velčice je ešte o čosi zúfalejšia. Okrem obdobného zákazu využívania pitnej vody bolo obyvateľom totiž zakázané čerpať vodu z potoka, reportuje ďalej RTVS. Autority sa pre tento zákaz rozhodli v záujme chrániť ekosystém.

sucho taliansko zavlažovanie poľnohospodárstvo
zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Táto situácia v zásobovaní pitnej vody je skutočne výnimočná. Takýto stav sme nezaznamenali už zhruba 10 rokov,“ vyjadrila sa pre TA3 Slavomíra Vogelová, hovorkyňa Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť.

Medardova kvapka nekvapká

Podobné problémy majú aj obyvatelia obce Medzibrod. „Na Medarda sme si robili nádeje, že bude pršať 40 dní. A už 40 dní nepršalo,“ sťažuje sa v reportáži jeden z nich. Zoznam však nekončí ani pri týchto troch obciach.

V súvislosti s nedostatkom pitnej vody vyhlásili v uplynulých týždňoch mimoriadne situácie v šiestich obciach. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Ako priblížil rezort, v Prešovskom kraji vyhlásili mimoriadnu situáciu v obci Pavľany v okrese Levoča, v Banskobystrickom kraji išlo o obce Drňa a Chrámec v okrese Rimavská Sobota.

V Košickom kraji bola mimoriadna situácia vyhlásená v troch obciach – Pača, okres Rožňava, a v okrese Spišská Nová Ves obce Žehra a Bystrany,“ doplnilo ministerstvo.

Podľa informácií denníka Pravda však na Slovensku ide celkovo o 35 miest a obcí, ktoré museli zaviesť rôzne formy obmedzení. Mimoriadne sucho zažíva práve spomínaná Pača, ktorej v čase reportáže nosila vodu do vodojemov cisterna už tri dni vkuse.

sucho
zdroj: Unsplash/Keagan Henman

Neviem čo sa deje, či sa málo modlíme, alebo čo. Všetko je tu vyhorené, stromy schnú, divá zver sa chodí napájať do dediny a žerie ľuďom úrodu,“ opísal situáciu v obci starosta Ladislav Zagiba. Na skutočnú váhu situácie poukazuje aj environmentálny aktivista z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Michal Sabo.

Sme v 21. storočí a členmi Európskej únie a aj napriek tomu je na Slovensku viac ako 200 obcí, ktoré žijú ako v 18. storočí. Ľudia tam rozmýšľajú nad tým, či spláchnu, alebo umyjú riad. Pol milióna ľudí na Slovensku nemá prístup k bezpečnej tečúcej pitnej vode,“ upozorňuje.

Naprieč Slovenskom

O 170 kilometrov ďalej, v meste Banská Bystrica, musia zase zamestnanci miestnych záhradníckych služieb polievať stromčeky už od 4 hodiny rána, píše TASR.

Robíme maximum, čo je v ľudských, ale i technických možnostiach organizácie. V rámci obnovy vozového parku máme značný deficit a bojujeme aj s týmto problémom, ktorý sme sčasti doslova ‚zahasili’ pomocou ‚hasičky’ zapožičanej v čase najväčšej potreby Dobrovoľným hasičským zborom,“ uvádza prevádzka.

5_30072030_pocasie_teplo_leto804052
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Klimatológovia zároveň upozorňujú, že situácia sa zlepšovať nebude. Práve naopak. V súvislosti s globálnym otepľovaním v niektorých regiónoch Slovenska priemerná teplota stúpla až o 1 stupeň Celzia, čo sa však môže naďalej zvyšovať. Slovensko momentálne zažíva už desiaty mesiac s nedostatkom zrážok v poradí.

Zdroje: RTVS, TA3, TASR, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá