Neuveriteľné plytvanie po slovensky: Jedlo pre deti zadarmo končí v koši

  • Štát dotuje mliečne desiaty, no tie často končia rovno v koši
  • Nikto ani nezistil, či o ne deti vôbec majú záujem
školská jedáleň obedy jedlo deti plytvanie jedlom
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Miroslav Košírer
  • Štát dotuje mliečne desiaty, no tie často končia rovno v koši
  • Nikto ani nezistil, či o ne deti vôbec majú záujem

Dotované jedlo pre slovenské deti má aj odvrátenú stránku. Žiaci síce dostanú bezplatnú desiatu, no mnohí o ňu nestoja a tak končí v koši. Upozorňuje na to CEEV Živica. Štát takto nielenže vyhadzuje peniaze z okna, ale vzniká ohromné množstvo potravinového odpadu. Štát však chce v dotovaní jedál pokračovať a ešte ho rozšíriť na obedy.

Desiate končia v odpade

Mliečne desiaty na školách sú trestuhodným plytvaním, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica preto vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana, aby urobil analýzu. Uvádza to v tlačovej správe hovorkyňa CEEV Živica Eva Sládková, podľa ktorej sa Samuel Vlčan všemožne snaží zachovať mliečny program na školách a žiakom sľubuje, že mliečne desiaty ministerstvo zadotuje. Pritom je ale veľmi otázne, či školáci o tieto desiaty naozaj majú záujem.

Manažérka programu Zelená škola (Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica) odmieta naratív ministerstva, či deti prídu alebo neprídu o mliečne desiaty zadarmo. Upozorňuje tiež na to, že na školách sa s týmito desiatami plytvá a vytvára sa obrovský odpad, čo si spoločnosť v čase klimatickej a energetickej krízy nemôže dovoliť.

Spolupracujeme s vyše 200 školami v rôznych regiónoch Slovenska. Ich učiteľky nás opakovane upozorňujú na problém mliečnych desiat. Trápi ich, koľko z nich končí v smetných košoch ešte cestou z jedálne, koľko skončí popučených v školských taškách, lebo ak ich deti nezjedia alebo nevypijú, berú ich domov,“ vysvetľuje manažérka Zelenej školy Zuzana Gallayová, podľa ktorej pre vedúce jedálne nie je akceptovateľné, aby mlieko či jogurty nevydali, ak je škola v programe zapojená, a tiež ich nemôžu vydávať len deťom, ktoré majú záujem. Zadarmo podľa Gallyovej nie je nič.

Aj keď ministerstvo hovorí o záchrane desiat zadarmo, vždy sa na obrovské sumy, ktoré stoja, musia pozbierať daňoví poplatníci. CEEV Živica preto vyzýva ministra, aby najskôr urobil analýzu, aký je skutočný záujem detí a ich rodičov, koľko financií nás to ročne stojí a koľko z týchto mliek a jogurtov končí v košoch.

Z našich skúseností totiž ide časť týchto financií naozaj priamo do koša. Pretože mlieko zadarmo nie je zadarmo. V EÚ sa tretina potravín vyhadzuje a mliečne školské desiaty sú u nás mnohokrát súčasťou tohto odpadu. V čase klimatickej a energetickej krízy to považujem za naozaj závažný problém,“ uviedla na záver Zuzana Gallayová.

Obedy zadarmo sa vracajú

Od začiatku mája sa opätovne zavedie plošná štátna dotácia na obedy pre deti v materských a základných školách. Na každý obed dieťaťa v poslednom ročníku materskej školy štát prispeje sumou 1,40 eura, na obed žiaka prvého stupňa na základnej škole sumou 2,10 eura a na obed žiaka druhého stupňa na základnej škole sumou 2,30 eura.

Plošné dotácie na stravu pritom nebudú mať vplyv na čerpanie daňového bonusu na dieťa. Rodič dieťaťa bude musieť o poskytnutie dotácie požiadať pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Dotáciu na stravu v súčasnosti štát poskytuje v sume 1,30 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole a odobralo obed. Dotáciu však v súčasnosti nevypláca plošne na všetky deti. Smeruje len na obedy pre deti z rodín v hmotnej núdzi alebo pre deti v materských a základných školách, v ktorých je v hmotnej núdzi najmenej polovica detí.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá