Prvýkrát v našej histórii budeme na Veľkú noc sedieť doma. Je toto nariadenie kontraproduktívne?

  • Od dnešnej polnoci platia na 6 dní špeciálne pravidlá
  • Zažijeme špecifickú Veľkú noc, oklieštenú o fyzické kontakty s rodinou a priateľmi
  • Opýtali sme sa psychológa, ako takýto stav zvládneme a či vôbec
velka noc
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Od dnešnej polnoci platia na 6 dní špeciálne pravidlá
  • Zažijeme špecifickú Veľkú noc, oklieštenú o fyzické kontakty s rodinou a priateľmi
  • Opýtali sme sa psychológa, ako takýto stav zvládneme a či vôbec

Nedeľná tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča a krízového štábu v sebe niesla niekoľko odkazov. Okrem toho, že Veľkú noc budeme každý tráviť doma s rodinou, oželieme aj návštevy rodiny a chatu s kamarátmi. V podstate sa sviatky od bežnej dobrovoľnej karantény veľmi líšiť nebudú. Vlna kritiky, ktorá sa zniesla na bezpečnostné opatrenia a na tých, ktorých zasiahne najviac, bola rýchla a cielená priamo.

Včera sa pravidlá opäť trochu sprísnili a počnúc dnešnou polnocou platí pre všetkých obyvateľov Slovenska jednotné pravidlo. Bude mať však niekoľko výnimiek. V nevyhnutnom prípade je z nariadenia vlády povolené naďalej sa premiestňovať z a do práce, na nevyhnutné nákupy pre seba a inú osobu, v prípade, že je to nevyhnutné, aj k lekárovi. Povolený je aj pobyt v prírode, no len v rámci okresu, čo sa týka veľkých miest ako Bratislava a Košice, zdržiavať sa budeš musieť len na území mesta, informuje Úrad verejného zdravia SR.

Stretávať sa nebudeš môcť s nikým iným, len s osobami, s ktorými zdieľaš spoločnú domácnosť. Tieto výnimočné opatrenia budú platiť do pondelkovej polnoci, a teda do 13.apríla 23:59.

Zvládneme to?

Určite. Pôjde síce o netypickú Veľkú noc, no podľa odborníkov, ktorí sa pod nariadenie podpísali, je takto postupovať nevyhnutné. Väčšina už však v dobrovoľnej karanténe sedí viac ako mesiac a tak môžu prísnejšie opatrenia zasiahnuť práve túto skupinu ľudí intenzívnejšie. Najťažšie prežívajú sociálnu odluku starší ľudia, ktorí boli od pozornosti rodiny aspoň počas sviatkov doslova závislí. Mentálny detox v podobe rozhovorov a fyzickej návštevy sa však tento rok konať nebude.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Fakty však naznačujú, že práve presun obyvateľstva naprieč krajinou by mohol zdvihnúť čísla nakazených v našej krajine. Niekedy nás však zákazy rozčuľujú. Sme zvyknutí na prílišnú slobodu? Keby nám nezakázali ísť, možno by sme, čisto teoreticky, aj tak ostali doma.

Mnohokrát nás významne ovplyvňujú aj naše predstavy o daných veciach a zmena perspektívy vnímania spôsobuje samotný rozdiel v tom, ako celú situáciu budeme prežívať. Dôležité je opäť držať sa faktov a vyhnúť sa dojmológii a unáhleným reakciám a zvažovať potenciálne dôsledky nášho akéhokoľvek konania,“ radí psychológ Robert Krause.

Situácia sa však dá vnímať rozlične. Po nedeľnej tlačovej konferencii bolo premiérovi adresovaných niekoľko otvorených listov. Väčšina sa týkala seniorov, ktorí absolútnu pasivitu nemusia znášať jednoducho a to aj napriek ich fyzicky dobrej vybavenosti a schopnosti. Takýto otvorený list napísal a uverejnil v Denníku N v nedeľu ešte pred vyjadrením premiéra Igora Matoviča Ján Štrasser, ktorý sa do skupiny seniorov radí tiež.

Deti alebo vnúčatá navštevujú niekedy rodičov len raz za pár mesiacov. Teraz sa však vnímanie zákazu návštev vyostrilo a aj tí, ktorým niekedy skutočne stačilo zavolať si s mamou či babkou len občas, považujú dnes za absurdné vydržať bez návštev dlhší čas. Psychologicky nám to akosi nejde vysvetliť. Bojujeme s niečím, čo ani nevidíme. Preto je ťažšie predstaviť si, prečo vlastne nemôžeme ísť na chatu na Liptov, keď sme z Banskej Bystrice či Bratislavy.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

„Keďže ide o pandémiu týkajúcu sa telesného zdravia, je dôležité brať do úvahy odporúčania odborníkov, teda lekárov a zároveň pracovať psychologicky v čo najväčšej možnej miere na zvládnutí aktuálnej situácii. Aktuálne je dôležité hľadať spôsoby ako dodržať nariadenia, ale i odporúčania vlády a zároveň objavovať iné spôsoby ako aktuálny kontakt s druhými ľuďmi nahradiť,“  vysvetľuje Krause s tým, že akceptovateľné formy ako telefonát, videohovor sú skvelými prostriedkami na to, ako neostať ani počas sviatkov sám. Opora a podpora sa podľa jeho slov totiž zaručene neviaže iba na bezprostredný fyzický kontakt.

Aké sú negatívne scenáre?

A môžu vôbec nastať? Keď v nedeľu podvečer odpovedal predsedá vlády na otázky z novinárskeho pléna, padlo niekoľko takých, ktoré súviseli práve s tým percentom, ktoré nariadenie neuposlúchne. Nariadenie zákazu pokojného zhromažďovania sa či pohybu medzi mestami či regiónmi platí od dnešnej polnoci a nájdu sa aj takí, ktorí už Bratislavu, či svoje domovy opustili. Spôsobí takéto správanie vzorky obyvateľstva obdiv a ich nasledovanie? Igor Matovič sa vyjadril, že verí, že práve takéto prípady budú zvyškom Slovákov skôr odsúdení. Taký bol aj začiatok s ochrannými rúškami. Dnes už tí, ktorí ich na ulici nemajú, vystavení nepríjemným pohľadom od chrániacej sa väčšiny.

Ľudia často mylne uprednostnia krátkodobé uspokojenie pred dlhodobým efektom.„Aktuálna situácia sa týka nás všetkých, nejde o problém jednotlivca, ale spoločnosti. Spoločnosť je však tvorená jednotlivcami a preto si to vyžaduje osobitý prístup zo strany jednotlivcov a najmä zváženie, či jednotlivé formy správania sú pre druhých ľudí pozitívnym alebo negatívnym vzorom,“ uzatvára Krause.

Je to v podstate také to detské vzorovanie sa na dospelých a jeden na druhom.

 

Zdroje: uvzsr.sk, dennikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá