Prvý online inkubátor na Slovensku pomohol 24 startupom a predstavil ich významným investorom

  • Prvý online inkubátor na Slovensku Startup Den má za sebou hneď niekoľko rozbehnutých startupov
  • Čo to znamená pre slovenskú startup scénu?
  • Ako z toho môže naša krajina a podnikateľské prostredie profitovať?
Unsplash/azizli
  • Prvý online inkubátor na Slovensku Startup Den má za sebou hneď niekoľko rozbehnutých startupov
  • Čo to znamená pre slovenskú startup scénu?
  • Ako z toho môže naša krajina a podnikateľské prostredie profitovať?

Na Slovensku nie je úplne zvykom, aby sa silní hráči z rovnakého odvetvia spojili do jedného projektu. Lídri startupových centier na Slovensku z Campus Cowork, Perry Talents a The Spot sa však rozhodli tento trend spopularizovať a hľadajú cesty, ako vytvárať synergie a vymieňať si skúsenosti zo sveta biznisu.

Partnerom projektu je aj softvérová firma Vacuumlabs. Prvým výsledkom ich spoločnej snahy je online program, ktorého potreba vznikla počas prvej vlny pandémie. Cieľom projektu je pomôcť ľuďom s biznis nápadom k jeho otestovaniu a samotnej realizácií.

„Je skvelé vidieť, že aj na Slovensku sa takéto veci začínajú robiť a ľudia s nápadmi sa majú možnosť posúvať. Určite budem túto iniciatívu odporúčať ďalej,” hovorí Oľga Mareková, účastníčka programu.

Po počiatočnom otestovaní fungovania a získaní spätnej väzby bol v máji 2021 spustený prvý 5-týždňový online inkubátor Startup Den. Počas neho sa súťažné tímy sústredili na základné témy, ktoré rieši každý startup pri rozbehu svojho nápadu. Vytvorenie prototypu, nájdenie kľúčového zákazníka či identifikácia vhodného trhu a ideálnej formy predaja sú základnými piliermi realizácie podnikateľského nápadu.

„Môžete mať totiž najlepší nápad na svete, ak o ňom nikto nevie, alebo ho neviete dostať medzi ľudí a predať im ho, tak je ten nápad odsúdený na neúspech,” povedal Viktor Štefaňák, Campus Cowork.

Výhody a výzvy online inkubátora

Online je #newnormal a dnes sa už nemôžeme tváriť, že to tak nie je. Vďaka online inkubátoru Startup Den majú možnosť odkiaľkoľvek otestovať svoj nápad viacerí začínajúci podnikatelia, ktorí sa často nevedia odhodlať k prvému kroku.

„Našou ambíciou bolo vytvoriť digitálny program, ktorý dokáže pomôcť startupom z akéhokoľvek kúta Slovenska a Česka, pomocou technológií, všetko online,” povedal Juraj Gago, spolu-zakladateľ Perry Talents a spoluorganizátor programu.

Zatraktívnenie priebehu programu bola výzva. Vďaka tímu odborníkov na UX dizajn, Luducrafts, sa však podarilo vytvoriť platformu, ktorá mení tradičný model testovania biznisu na hravejšiu a pútavejšiu formu.

Startup Den premení účastníka na podnikateľa hráča, ktorý postupne prechádza rôznymi úrovňami biznisu, odomyká si nové možnosti podnikania, zisťuje, ako trh reaguje na jeho produkty či službu, spolupracuje s mentormi alebo používa edukačné videá a blogy. To všetko na základe svojho vlastného tempa a navyše, úplne zadarmo.

Startup Den 2021 vol. 1

Startup Den dokázal pomocou jednej platformy spojiť tých najaktívnejších investorov v slovenskom ekosystéme, menovite Zero Gravity Capital, Zaka, Vision ventures a Crowdberry. Ich zástupcovia si počas záverečného demo day, alebo tzv. prezentačného dňa, vypočuli spolu 16 biznis nápadov, ktoré sa pokúsili zabojovať o investíciu v hodnote 100 až 500 tisíc eur. 

„Startup Den akceleroval mňa a môj nápad a dostal ho z A4 do prezentovateľnej podoby. Za mňa cieľ splnený a ide sa makať ďale,” hovorí Patrik Dolinský, účastník programu.

Prvá verzia Startup Denu bola „naložená“ aj čo sa týka zoznamu mentorov. Začínajúci podnikatelia mohli získať skúsenosti, odporúčania a tipy od ľudí ako Andrej Kiska ml., Dalibor Jakuš, Igor Strečko, Ján Cifra, Matej Ftáčnik, Vít Hanuš, Pavol Soviš a ďalších skúsených podnikateľov, či startup evangelistov.

V rámci programu boli otestované viaceré zaujímavé nápady, z ktorých sa oplatí spomenúť najmä technológiu, ktorá pomocou AI optimalizuje výživu pre farmárske zvieratá, riešenie pomáhajúce organizátorom eventov predísť miliónovým pokutám za porušenie GDPR pravidiel, cielené marketingové kampane na Quora, edukačný portál v rámci segmentu architektúry, náhľad do emailových newslettrov konkurencie, či kompenzácie za meškanie letov a ich následné vymáhanie od leteckých spoločností. Startup Den ukázal, že na Slovensku je plno podnikania chtivých ľudí, ktorí sa neboja pustiť do (často bláznivého) sveta vlastného biznisu. 

Ako môžeš využiť Startup Den platformu aj ty? Jednoducho, stačí zavítať na Startup Den web alebo osobne stretnúť mentorov a investorov v coworking centre Campus Cowork. Vedia ti pomôcť s podnikaním a kedykoľvek pokecať napríklad na káve. Už sa im podarilo odštartovať nejeden biznis, tak neváhaj a poď do toho.

Zdroj: TS/ Startup Den

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá