Putinova nočná mora sa stáva realitou. Fínsko chce vstúpiť do NATO, zmení to veľa, píše Laura Bednárová

  • Fínsko oznámilo záujem o vstup do NATO
  • Španielsko bude rokovať o zavedení menštruačného voľna
  • Futbalová hviezda prestupuje
TASR/AP
TASR/AP
  • Fínsko oznámilo záujem o vstup do NATO
  • Španielsko bude rokovať o zavedení menštruačného voľna
  • Futbalová hviezda prestupuje

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Fínsky vstup do NATO je na spadnutie. Premiér Heger vstup podporil.
  • Španielsko chce zaviesť nový zákon týkajúci sa menštruačného voľna. O návrhu rozhodne vláda budúci týždeň. 
  • Futbalová megastar prestupuje. Talentovaný Nór zarobí 720-tisíc eur za týždeň. 

Posilnenie aliancie NATO predstavuje pre Kremeľ hrozbu

Fínsko oznámilo svoj záujem o členstvo v NATO. V priebehu dnešného dňa to verejnosti oficiálne oznámili v spoločnom vyhlásení fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová.

Členstvo v NATO by posilnilo bezpečnosť Fínska. Ako člen NATO by Fínsko posilnilo celú túto obrannú alianciu. Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v NATO. Veríme, že potrebné kroky na štátnej úrovni, aby k tomuto rozhodnutiu došlo, budú vykonané v najbližších dňoch,“ uviedli v oficiálnom stanovisku.

Krátko po zverejnení stanoviska vyjadril premiér Heger podporu vstupu Fínska do NATO. Podľa neho by pričlenenie Fínska posilnilo nielen bezpečnosť krajiny, ale aj celej demokratickej Európy. „Len silná Severoatlantická aliancia dokáže udržiavať ruský imperializmus v bezpečnej vzdialenosti od slobodného demokratického sveta,“ napísal na sociálnej sieti.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že začlenenie Fínska do Severoatlantickej aliancie by mohlo prebehnúť pomerne rýchlo, pretože krajina už v tomto momente spĺňa väčšinu kritérií na prijatie. Situáciu nebudú zdržiavať ani členské štáty. Bolo by veľmi nepravdepodobné, ak by niektorý zo štátov v NATO vyjadril námietku k uskutočneniu tohto kroku.

Aktuálna dĺžka hranice členských štátov NATO s Ruskom je približne 1 215 kilometrov. Fínsko s Ruskom zdieľa približne 1 340 kilometrov spoločnej hranice. Vstup Fínska do NATO by teda znamenal, že by sa formálne vojensky spojilo s USA. Pre Vladimira Putina by tak mohlo ísť o jeden z najhorších dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu, informuje idnes.cz.

Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov vyhlásil, že kroky Fínska sú pre Rusko dôvodom na symetrickú reakciu, ktorá bude závisieť od miery priblíženia vojenskej infraštruktúry aliancie NATO k ruským hraniciam.

„Ruský prezident dokázal niečo, čo po dlhé roky vyzeralo veľmi nepravdepodobne, že fínska spoločnosť spojí svoju bezpečnosť s NATO. Tomu sa hovorí politika nezamýšľaných dôsledkov,“ opisuje politiku ruského prezidenta vo svojom statuse premiér Heger.

„Bál sa NATO, má ho silnejšie. Chcel silnejšie Rusko, má ho slabšie,“ dodáva na záver. Viac si prečítaš v tomto článku.

Menštruačné voľno

Ženy v Španielsku možno čaká dôvod na radosť. Vláda postupne prichádza so zavedením plateného voľna pre zamestnankyne v prípade potreby počas silných menštruačných bolestí.

Podľa španielskej gynekologicko-pôrodníckej asociácie ide o úplne legitímny krok, keďže približne každá tretia žena zažíva výrazné bolesti, silné kŕče, nevoľnosť či zvýšenú teplotu. Vláda by o tomto návrhu mala rozhodnúť v priebehu budúceho týždňa.

Súčasťou návrhu zákona je aj povinnosť vybaviť školy základnými hygienickými produktami ako sú napríklad vložky či tampóny. Štátna tajomníčka Angela Rodríguez uviedla, že až jedna zo štyroch žien si nedokáže z finančných dôvodov zadovážiť základne hygienické produkty. Aj z tohto dôvodu chcem aby boli distribuované do škôl bez akýchkoľvek poplatkov.

Mali by sa podľa teba menštruačná politika na Slovensku zmeniť?

Pre Španielsko by však tento krok nebol úplnou novinkou. Katalánske mesto Girona ešte počas minulého roka oznámilo dohodu s viac ako 1 300 zamestnancami samosprávy, pre ktorých zaviedlo 8 hodín plateného voľna, v prípade silných menštruačných bolestí. A to bez výnimky pre všetky ženy, transrodové osoby i nebinárne osoby. Vymeškané hodiny si museli zamestnanci dobehnúť v priebehu najbližších troch mesiacov.

Zavedenie spomínaného voľna sa však nevyhlo kontroverzii. Kritici sa obávajú, či zákonom stanovené poskytnutie voľna nemôže ovplyvniť zamestnávateľov pri nábore žien. Viac si prečítaš v tomto článku.

Nórska futbalová megastar

Profesionálna kariéra dvoch futbalových géniov Lionela Messiho a Cristiana Ronalda sa vzhľadom na ich vek pomaly blíži ku koncu. O to viac sa začína diskutovať, kto by sa ich talentu mohol z nastupujúcej mladej generácie vyrovnať. Vo futbalových kruhoch aktuálne hovorí o Francúzovi Kylian Mbappé a Nórovi Erling Haaland.

Kylian má 23 rokov, no už teraz je päťnásobným francúzskym šampiónom v drese PSG, či majstrom sveta z roku 2018, kedy Francúzsko v pamätnom finále porazilo Chorvátsko 4:2.

Nórska megastar Erling Haaland je už dlhší čas na presupovom trhu mimoriadne žiadaným hráčom. V týchto dňoch prestupuje z nemckého klubu Borussie Dortmund do Manchestru City. Manchester City zaplatí nemeckému tímu poplatok, ktorý je potrebný na aktiváciu klauzuly o uvoľnení v útočníkovej zmluve údajne 75 miliónov eur.

Týždenný plat futbalistu by sa mal pohybovať a úrovni približne 723-tisíc eur, čím by sa stal najlepšie zarábajúcim hráčom Manchestru City a zároveň celej anglickej súťaže Premier League.

O Haalanda mal záujem aj Realu Madrid či Bayernu Mníchov. Real Madrid však nebol ochotný pristúpiť na finančné požiadavky futbalistu a zároveň mal obavy o jeho zdravotný stav. Napriek mladému veku má Nór za sebou už štrnásť zranení.

O kvalitách Haalanda sa však vyjadril aj tréner hlavného konkurenta City v anglickej lige FC Liverpool, Jürgen Klopp. „Ak tam pôjde Erling Haaland, neoslabí ich to, to rozhodne nie. Myslím, že o tomto prestupe sa veľa hovorí. Viem, že sa veľa hovorí o peniazoch, ale tento prestup stanoví nové úrovne, dovoľte mi to povedať takto.“ Celý jeho príbeh si môžeš prečíť v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá