Putinovi kamaráti utekajú. Kremeľ ohlásil stanné právo v anektovaných častiach

  • Moskva dnes vyhlásila stanné právo v anektovaných častiach Ukrajiny
  • Umožní jej to sprísniť kontrolu nad územím
  • Predstavitelia Kremľa však utekajú z Chersonu
Vladimir Putin hovorí s Leonidom Pasechnikovom, vodcom samozvanej Luhanskej ľudovej republiky, s Denisom Pušilinovom, vodcom samozvanej Doneckej ľudovej republiky, s Moskvou vymenovaným šéfom Chersonskej oblasti Vladimirom Saldovom a Moskvou vymenovaným šéfom Záporožskej oblasti Jevgenijom Balitoskim.
SIU
  • Moskva dnes vyhlásila stanné právo v anektovaných častiach Ukrajiny
  • Umožní jej to sprísniť kontrolu nad územím
  • Predstavitelia Kremľa však utekajú z Chersonu

Rusko na konci septembra ohlásilo anexiu ukrajinských oblastí  na základe svojich pseudo-referend. Išlo o krok v rozpore s medzinárodným právom, no dnes (19.10.) Vladimir Putin napriek tomu vyhlásil na týchto územiach stanné právo. To Moskve umožní sprísniť v daných oblastiach kontrolu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

„Podpísal som výnos o zavedení stanného práva v týchto štyroch subjektoch Ruskej federácie,“ povedal Putin v televíznom vysielaní zo zasadnutia ruskej Rady bezpečnosti. Kremeľ následne zverejnil výnos, podľa ktorého sa stanné právo začne vo štvrtok ráno.

Putin tiež oznámil, že Ruskom dosadení lídri okupovaných regiónov získajú mimoriadne bezpečnostné právomoci, ktoré však bližšie nešpecifikoval. Nespresnil ani to, aké ďalšie opatrenia budú podniknuté na základe stanného práva. Z ruskej legislatívy podľa AP vyplýva, že na týchto územiach môže byť obmedzené cestovanie a verejné zhromažďovanie, sprísnená cenzúra a rozšírená právomoc bezpečnostných zložiek.

Vyhlásenie stanného práva by podľa očakávaní mala ešte v stredu schvaľovať horná komora parlamentu, Rada federácie.

Putin tiež oznámil, že vydal dekrét obmedzujúci pohyb do a z ôsmich ruských regiónoch v blízkosti Ukrajiny. Ide o Krasnodarský kraj, Belgorodskú, Briansku, Voronežskú, Kurskú a Rostovskú oblasť, ako aj Krym a Sevastopol, ktoré Rusko anektovalo v roku 2014.

Putin podpísal v októbri dokumenty o pričlenení štyroch ukrajinských oblastí — Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej – k Rusku. Urobil tak po tzv. referendách na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré rovnako ako anexia týchto oblastí neboli medzinárodne uznané.

Útek z Chersonu

Kremľom dosadení predstavitelia opúšťajú juhoukrajinský Cherson, pretože ukrajinská armáda úspešne oslobodzuje okupované územie v jeho blízkosti. Proruské úrady predtým oznámili, že evakuujú z mesta aj civilistov. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry AFP.

Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré okupovala ruská armáda po začiatku invázie a jeho oslobodenie by bolo veľkým úspechom súčasnej ukrajinskej protiofenzívy. Úspechy Kyjeva však Rusko trestá útokmi raketami a dronmi, ktorými ničí značnú časť ukrajinskej energetickej siete.

„Celá oblastná správa sa už dnes sťahuje“ na ľavý breh rieky Dneper, povedal v ruskej štátnej televízii šéf Chersonskej oblasti dosadený Moskvou Vladimir Saľdo. Cherson leží na pravom (západnom) brehu, kde úspešne pokračuje ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala v auguste.

Saľdo označil sťahovanie oblastnej správy, spolu s organizovanou evakuáciou civilistov z mesta za preventívne opatrenie. Zároveň sa zaprisahal, že ruské sily budú pokračovať v boji proti Ukrajincom „až na smrť“.

Proruskí predstavitelia upozornili, že civilistom povolia iba odchod smerom do Ruska alebo do častí Ukrajiny obsadených Ruskom.

Ukrajinské sily cielia útoky na mosty cez Dneper, aby prerušili ruské zásobovacie trasy. Kremľom dosadená správa preto civilistov evakuuje trajektami. Štátna televízia Rossija 24 odvysielala zábery ľudí, ako čakajú na nastúpenie na trajekty, ktoré ich majú prepraviť na ľavý breh.

Miestni predstavitelia tiež informovali, že z Chersonu plánujú evakuovať asi 60 000 obyvateľov počas šiestich dní.

Žoldnieri v Luhansku

Žoldnieri z ruskej súkromnej polovojenskej organizácie Vagnerova skupina pracujú na opevnení obrannej línie vo Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu zakladateľ tejto skupiny ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Na kontaktnej línii známej ako Vagnerova línia sa buduje komplex opevnení… Ide o niekoľkostupňovú a vrstvenú obranu,“ uviedol Prigožin na sociálnej sieti svojej spoločnosti Konkord.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Ruský oligarcha sa v príspevku ďalej pýši, že línia ani nebola potrebná, pretože „samotná prítomnosť Vagnerovej jednotky na frontovej línii je nedobytnou stenou“.

Na Prigožina, ktorý je pre svoje cateringové zmluvy s Kremľom prezývaný „Putinov kuchár“, uvalili sankcie Spojené štáty i Európska únia. Koncom septembra tento ruský oligarcha priznal, že v roku 2014 založil Vagnerovu skupinu s cieľom vyslať bojovníkov do východoukrajinského regiónu Donbas.      

Celá roky bola Vagnerova skupina upodozrievaná z toho, že v zámorí realizuje ambície Ruska, no Kremeľ vždy popieral, že by s ňou mal akúkoľvek spojitosť. Prítomnosť jej príslušníkov hlásili z viacerých zón vojnových konfliktov vrátane Sýrie, Líbye, Mali, Ukrajiny či Stredoafrickej republiky, kde bola táto skupina obvinená z ukoristenia vládnej moci, približuje AFP.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá