Putinovi sú naklonené len jeho „podržtašky“. Slováci majú v situácii na Ukrajine jasno (NEWSLETTER)

  • Jonáš Kůra začal podnikať už ako 19-ročný
  • Podľa Slovákov je najnebezpečnejšou krajinou Rusko
  • Heger a Matovič chcú pomôcť Slovákom v čase zdražovania
putin
Ilustračný obrázok, TASR/Alexei Nikolsky TASR/Jakub Kotian
  • Jonáš Kůra začal podnikať už ako 19-ročný
  • Podľa Slovákov je najnebezpečnejšou krajinou Rusko
  • Heger a Matovič chcú pomôcť Slovákom v čase zdražovania

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Jonáš v 19 rokoch predstavil svetovo unikátny produkt. Teraz boduje s novým biznisom zo Zanzibaru
  • Až dve tretiny Slovákov vnímajú Rusko ako nebezpečnú krajinu. Voliči Smeru či Kotlebovcov sú s Putinom, ukázal prieskum
  • Matovič a Heger ukázali plán, ako pomôcť Slovákom v čase zdražovania. Takto to vyzerá

Móda, umenie alebo marketing

Každý človek hľadá svoju „správnu cestu“ v rozdielny čas. Niekomu to trvá iba niekoľko mesiacov a inému zase roky. Toto je prípad aj Jonáša Kůru, ktorého cesta začala v čase, keď mal iba 19-rokov. Mladý podnikateľ vtedy dokázal preraziť v módnom odvetví nápadom na výrobu unikátnych batohov. 

V minulosti sa Jonáš rozhodol, že sa chopí príležitosti a vytvorí unikátny batoh. Začal tak experimentovať s drevom a spoločne s Petrom Starým tvoril návrhy, až kým nevznikol Woodbag. Unikátnosť ruksaku sa prejavila aj pri jeho výrobe. Vyhotovenie jediného kusu zabralo viac ako tri týždne. Ľudia sa postupne o produkt začali zaujímať a značka prosperovala. Avšak aj napriek tomu sa Jonáš rozhodol vydať iným smerom. 

„Ja osobne som sa asi nenašiel v tomto módnom odvetví – skupina ľudí, ktorí sa venujú obdobným veciam, milujú módu, sledujú trendy, a ja som taký nebol – nebol som ten správny hippster, ktorého značka potrebovala a postupom času to brand začalo limitovať.“

Jonáš však priznáva, že jeho neľahká a prvá biznis cesta ho dokázala veľa naučiť. To, ako riešiť cenotvorbu či ako zvládať firemné procesy, neskôr využil na spustenie nového projektu s ručne maľovanými obrazmi zo Zanzibaru – Tanzan. Tento nápad sa zrodil počas jeho dovolenky v tejto známej exotickej krajine. Domov si doviezol 4 obrazy a jeho známi hneď zisťovali, kde si môžu také zohnať aj oni. Jonáš teda začal premýšľať, a tak sa zrodil druhý biznis nápad.

Cieľom Jonášovho projektu je priniesť ľuďom kúsok Afriky a jej bohatej kultúry do obývačiek na Slovensku i v Čechách. Krajina ho uchvátila svojou pohostinnosťou a jedinečnosťou. Našiel tam množstvo šikovných umelcov, ktorých obrazy sú energetické, rovnako ako oni. Ich kúsky predávajú na Zanzibare dokonca drahšie ako Jonáš na svojom e-shope. Dôvodom je ale skutočnosť, že dovolenkujúci sú schopní investovať do diel stovky dolárov.

Jonáša však okrem Tanzanu živí aj jedinečná marketingová platforma Tvůj Brand a okrem toho je aj vedúcim florbalového kempu Peaches KEMP. V čom je jeho agentúra, ktorú vedie spoločne s Filipom Štossom, zaujímavá a na čom je postavený ich biznis model, sa dočítaš v našom článku

Rusko na prvom mieste

Vojna na Ukrajine má vplyv na celý svet. Ako to už býva, ľudia sa delia na skupiny, ktoré nezdieľajú rovnaké hodnoty a názory. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré je známe svojimi „názorovými skupinkami“. Tento fakt potvrdil aj najnovší prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“. 

Celý prieskum prebehol v období 31. 3. až 7. 4. 2022. V tomto čase ruské vojská ustúpili z okolia Kyjeva a médiami prebehli správy o masakroch ukrajinského civilného obyvateľstva. Celkovo 38,9 % respondentov na otázku  „V súvislosti s vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou sa i v našej verejnosti diskutuje o geopolitickom zaradení Slovenska, o tom, ako by sme sa mali vo svete orientovať.“ odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (EÚ a NATO).

Ďalej sa našlo 45,7 % respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom“. A dokonca celkovo 8,5 % odpovedalo, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska. Iný Slováci však zvolili aj nejasnú odpoveď a priklonili sa k výroku: „Skutočnosť je zväčša iná, než sa nám podsúva, svetom hýbu mocné tajné skupiny podľa utajeného scenára.“

Nebolo žiadnym prekvapením, keď z prieskumu vyplynulo, že na strane Ruska sú najmä voliči strán Kotlebovci ĽSNS, Smer-SD a Republika. V každej z týchto spomenutých strán je ale najviac prívržencov vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.

kotleba lsns parlament
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Slováci sa tiež v predchádzajúcom výskume z roku 2014 vyjadrili k tomu, ktoré krajiny sú podľa nich najnebezpečnejšie. Z prieskumu vyplynulo, že Rusko je pre slovenských respondentov prvou najnebezpečnejšou krajinou. Druhou je podľa Slovákov USA a v poradí tretia je Ukrajina. Počas prieskumu sa odhalila aj konšpiračná stránka niektorých Slovákov, ktorou sú vo svete dobre známi. 

O tom, kto konšpiráciám verí najmenej, koho najviac ruská agresia ovplyvnila či pre ktorých jedincov je najnebezpečnejšou krajinou USA, sa dozvieš v našom článku

Balíček pomoci pre Slovákov

Väčšina Slovákov rieši v poslednom čase neustále zdražovanie, ktoré im značne komplikuje život. Vysoké ceny potravín, benzínu či iných služieb sú značným problémom pre nejednu slovenskú rodinu.

nákup potravín
zdroj: Unsplash/@atoms

Do situácie sa tak zapojila slovenská vláda, ktorá chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, pričom budúci rok to má byť niečo vyše miliardy eur. Na teraz, ako avizoval premiér Eduard Heger, plánujú minúť peniaze na jednorazové aj systémové opatrenia. 

V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ priblížil na tlačovej konferencii.

Ako najväčší problém na najbližšie roky vidí Heger najmä infláciu. „Vieme, že problém inflácie je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky. Na budúci rok pomôžeme občanom SR sumou vyše jednej miliardy eur,“ doplnil Heger.

Viac o pomoci pre Slovákov či aké kroky plánuje vláda ďalej podniknúť, sa dočítaš v našom článku

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Zdroje: SIU, Tvůj Brand, Tanzan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá