Pytliaci v Južnej Afrike zabili v minulom roku obrovské množstvo nosorožcov

  • Problém pytliactva nie je v tejto oblasti žiadnou novinkou
  • Juhoafrická vláda prijala už v minulosti opatrenia smerujúce k jeho redukcii, ktoré však zabrali len v obmedzenom rozsahu
  • Hoci v roku 2017 došlo k miernemu poklesu v počte zabitých zvierat, stále ide o vysoké čísla
lucas-alexander-15980
unsplash.com / Lucas Alexander
  • Problém pytliactva nie je v tejto oblasti žiadnou novinkou
  • Juhoafrická vláda prijala už v minulosti opatrenia smerujúce k jeho redukcii, ktoré však zabrali len v obmedzenom rozsahu
  • Hoci v roku 2017 došlo k miernemu poklesu v počte zabitých zvierat, stále ide o vysoké čísla

O tom, že zvieratá sú často terčom ľudskej zloby, svedčí mnoho prípadov po celom svete. Pozná to aj Južná Afrika, ktorá už niekoľko rokov bojuje s pytliactvom páchanom na nosorožcoch. Nakoľko táto oblasť predstavuje domov pre takmer 80 % celkového počtu piatich druhov nosorožcov, ochranári sa snažia urobiť všetko preto, aby sa tomuto negatívnemu javu za každú cenu zabránilo.

A nielen to. Samotná juafrická vláda už dávnejšie prijala isté opatrenia, ktoré mali pytliactvo zredukovať na najnižšiu možnú mieru. Pomocou hliadok a elektronických zariadení sa snažila zabezpečiť dohľad nad oblasťami obývanými nosorožcami. Čísla však hovoria jasne. Podarilo sa to len veľmi nepatrne.

Akási kríza sa spustila už v roku 2007, kedy bolo zaznamenaných 13 prípadov zabitia nosorožcov. To bol však len začiatok. V roku 2014 dosiahla zatiaľ svoje doterajšie maximum, keď sa počet prípadov zvýšil na 1215. A hoci sa toto číslo podarilo v minulom roku znížiť na 1028, ide „len“ o 26 prípadov menej, ako tomu bolo v roku 2016. Ochranári sa síce tešia z akéhokoľvek poklesu, avšak stále tvrdia, že ide o alarmujúce číslo. „Správa o znížení počtu nezákonne zabitých nosorožcov v Južnej Afrike už tretí rok po sebe, je povzbudivá. Čísla však zostávajú aj naďalej príliš vysoké,“ vyjadrila sa Margaret Kinnaird zo Svetového fondu na ochranu prírody.

Nie je tomu tak dávno, čo sa terčom pyliactva stal Národný park Kruger, jedna z najväčších rezervácií celého kontinentu. V súčasnosti už v tejto oblasti došlo k zníženiu počtu zabitých nosorožcov. Zároveň je to však spojené s rozšírením pytliactva v iných častiach krajiny, čo naznačuje, že pytliaci svoju činnosť len presunuli do inej oblasti. Zatýkanie podozrivých nie je v tomto prípade také jednoduché. Hoci sa v roku 2016 podarilo odhaliť a zatknúť 680 pytliakov,minulom roku, aj napriek vládnym opatreniam, klesol tento počet na 518.

Nelegálne zabíjanie nosorožcov je do značnej miery ovplyvňované dopytom zo strany ázijských krajín, predovšetkým Vietnamu a Číny. Práve v týchto krajinách sa už dlhodobo traduje mylné presvedčenie, že roh nosorožca má určité liečebné schopnosti. Veria dokonca aj tomu, žeby mohol byť použitý na liečbu takých závažných ochorení, akým je napríklad rakovina. V skutočnosti je tento roh zložený z keratínu, čiže rovnakého základu ako vlasy a nechty, pri ktorých je len veľmi málo dôkazov o tom, žeby mohli mať akékoľvek pozitívne liečebné účinky.

Podporovatelia kampane na zastavenie tejto nezmyselnej činnosti sú presvedčení o tom, že je v prvom rade dôležité zamerať sa na riešenie celého dodávateľského reťazca. „Na to, aby sa podarilo zničiť pytliactvo, musíme vyvinúť väčšie úsilie na elimináciu korupcie, ktorá uľahčuje takéto obchodovanie. Zároveň je potrebné zmeniť správanie a zmýšľanie spotrebiteľov v Ázii, aby došlo k zastaveniu dopytu po nelegálnych produktoch pochádzajúcich z voľne žijúcich zvierat,“ dodáva Margaret.

Zdroj: independent.co.uknationalgeographic.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá