Realita v Mariupole pripomína desivú hru, kto neprejde triedením, neprežije, píše Lucia Jesenská

  • Filtračné stanoviská v okolí Mariupola desia svet
  • Poradíme ti, kam vycestovať v lete
  • Ministerstvo školstva prichádza s iniciatívou pre maturantov
Mariupol
TASR/AP
  • Filtračné stanoviská v okolí Mariupola desia svet
  • Poradíme ti, kam vycestovať v lete
  • Ministerstvo školstva prichádza s iniciatívou pre maturantov

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme štyri hlavné témy:

  • Prejdú len tí so „správnymi“ názormi. Ruské filtračné stanovištia sú čistá hrôza, opisujú ľudia z Ukrajiny
  • Z Bratislavy lietadlom rovno do raja. Vybrali sme top letenku za pár eur a zážitok na celé leto
  • Štát ti dá štipendium až 9 000 eur. Musíš však splniť podmienky

Výsluchy a filtrácia

„Čo ste robili s ľuďmi, ktorí neprešli filtráciou?“ spýtal sa jeden z vojakov. „Strelil 10 a prestal som počítať – nemám záujem,“ znela odpoveď. Nie, toto nie je simulovaná počítačová hra, v ktorej sa snažíš zostreliť všetko okolo teba.

Toto je realita, ktorá sa odohráva v ukrajinskom Mariupole. Viackrát sa zdalo, že mesto už padne, no Ukrajinci opäť ukázali, že v sebe majú viac síl, než by sme mohli predpokladať. To však nič nemení na tom, že si boje vyžiadali už stovky nevinných životov.

Sú však ľudia, ktorým sa podarilo utiecť. Medzi nich patrí aj 17-ročná Maria Vdovyčenkova so svojou sestrou a rodičmi. Predtým musela, podobne ako mnohí ďalší Mariupolčania, prejsť filtračnými stanoviskami.

Po dvoch dňoch v aute sa práve k jednému zo stanovísk dostali – rodinu rozdelili a Maria putovala na výsluch sama. Odobrali jej otlačky prstov, preskenovali dokumenty a prehľadali mobilný telefón. Skrátka, hľadali akýkoľvek dôkaz toho, že tínedžerka bola v nejakom spojení s ukrajinskou armádou.

Nejde však iba o bežné vypočúvanie. Dejú sa tu zverstvá, ktoré by sa bežným ľuďom nevtreli ani do tých najhorších snov. Bitky, šikanovanie či znásilňovanie je niečo, čo ruským vojakom jednoducho nie je cudzie.

„Začali sa mi triasť nohy, keď vojak, ktorý ležal na matraci, povedal: Nepáči sa ti? Neskôr bude viac žien. Niečo nájdeme,“ opisuje hrôzy filtračného stanoviska Maria. „Nepáčila som sa im a jednoducho ma vyhodili.“

Horšie dopadol jej otec. Pri výsluchu ho zbili tak, že odpadol a zobudil sa až na chodníku vonku. Rodina napokon mala šťastie v nešťastí – po viacerých zastávkach na kontrolných stanovištiach sa im podarilo dostať do Záporožskej oblasti ovládanej ukrajinskými silami.

Dnes už to nie je iba o zničených budovách, pamiatkach či cestách. Ruské praktiky sa opäť raz ukázali ako tie, ktoré ľuďom berú dôstojnosť a prinášajú poníženie, s ktorým sa Ukrajinci budú vyrovnávať roky. Ak vôbec.

Keď Putin tvrdil, že cieľom tejto „zvláštnej vojenskej operácie je chrániť ľudí, ktorí boli vystavovaní šikanovaniu“, akosi si neuvedomil, že ten šikanér je on a jeho armáda. Viac o tom, čo sa deje v prostredí Mariupolu, si prečítaš v našom článku.

Ukraine russian tanks
zdroj: TASR/AP, Alexei Alexandrov

Hurá na pláž

Pohľad z okna je dôkazom toho, že leto je za rohom. Do kariet nám hrá aj uvoľnenie opatrení, vďaka ktorým sa opäť otvoril cestovný ruch. A tak nám nezostáva nič iné, iba sa zbaliť a vyraziť.

Tentokrát iba virtuálne, no pre teba to môže byť dobrá inšpirácia pre letnú dovolenku. Reč je o Malorke, ktorú si naša redaktorka Jana doslova zamilovala. Ako píše, dôvodov, aby si navštívil toto miesto, je tisíc.

Jedným z nich sú aj pomerne lacné letenky – spiatočná sa dá kúpiť za približne 30 až 40 eur, no pri troche šťastia ťa cesta vyjde ešte lacnejšie. Keď už máš letenku, môžeš si vyberať z veľkého množstva pláží. Malorka je totiž miestom, ktoré sa môže pýšiť približne 260 plážami najrôznejších druhov.

Pláž Formentor
zdroj: Jana Kristeková

K niektorým vedie ťažšia cesta, k iným vybehneš priamo z hotela. O všetkých však platí, že stoja za návštevu. Napokon, preferencie sú čisto na tebe a výhodou Malorky je to, že si rozhodne máš z čoho vyberať.

Nie všetky dovolenky sú o leňošení na pláži, takže pre tých športovo založených má Malorka pripravené iné atrakcie. Ostrov je jednoducho jedno veľké ihrisko pre ľudí každého veku. Užiješ si tu vodné športy, šnorchlovanie, skákanie z útesov, aquaparky, akváriá, let balónom, horolezectvo či turistiku.

Ak sa rád zabávaš, na svoje si prídeš napríklad v rezortnom mestečku Megaluf. Podľa Jany je synonymom divokých žúrov práve táto oblasť, pretože tu na teba čakajú desiatky barov, klubov a zovšadiaľ hučí hudba.

Žije to aj v meste El Arenal či v metropole Palma. Sú tu reštaurácie, bary a živá hudba. Jednoducho, ulice Malorky sú najmä v lete veľmi živé. Je však podstatné spomenúť, že v problémových oblastiach zaviedli viaceré opatrenia, ktoré zahŕňajú obmedzenie predaja alkoholu, a podobne.

Rôznorodosť Malorky potvrdzuje aj fakt, že si tu okrem všetkého užiješ aj dávku kultúry a histórie. Viac o tom, čo sa oplatí na tomto ostrove navštíviť, si prečítaš v našom článku. Jana ti dokonca spísala niekoľko konkrétnych tipov, čo sa tu oplatí vidieť.

Palma de Mallorca
zdroj: Jana Kristeková

Motivácia pre mladých

Nie je tajomstvom, že čoraz viac mladých ľudí odchádza študovať za hranice Slovenska. Či už je to Anglicko, Dánsko, Holandsko alebo iné krajiny, študenti si vysoké školy v zahraničí chvália.

Čo však spravíme so skutočnosťou, že jedným z dôsledkov je absencia študentov na slovenských univerzitách? Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR prišlo s odpoveďou.

Riešením má byť štipendium, ktoré mladým ľuďom dodá motiváciu zostať na Slovensku. Iniciatíva prichádza z plánu obnovy, ktorá bola schválená na podporu a reformu školstva. Otázkou však zostáva, či to nie je len triafanie do prázdna – finančný príspevok totiž nebude pre každého.

Ministerstvo vyčlenilo dve skupiny, do ktorých musí študent spadať, aby o takéto štipendium mohol požiadať. Ani vtedy nemá vyhraté. Aj keby sa mladý človek do jednej zo skupín dostal, čaká ho ešte výberové konanie.

Ako ti už je asi jasné, ministerstvo sa snaží aj touto formou riešiť stále sa zväčšujúci problém odlivu mozgov. Každým rokom vyššie percento študentov odchádza za štúdiom do zahraničia. O čosi negatívnejší je fakt, že v porovnaní s európskym priemerom je slovenských študentov študujúcich v zahraničí niekoľkonásobne viac.

Podiel sk študentov študujúcich v zahraničí
zdroj: To dá rozum

Ak už na vysokej škole študuješ, teba sa motivačné štipendium netýka. Tešiť sa môžu už len tohtoroční maturanti. Avšak, nie všetci – štipendium pre mladých, ktorí sa rozhodli navštevovať slovenskú vysokú školu, bude určené len pre 1 000 najšikovnejších z celého Slovenska.

Zvyšných 400 miest je vyhradených pre sociálne znevýhodnených študentov, ktorí dosiahli obdivuhodné výsledky počas svojho štúdia na strednej škole. Obe kategórie talentovaných stredoškolákov ale dostanú rovnaký mesačný obnos vo výške 300 € po dobu 10 mesiacov.

Podmienky pre zaradenie do výberu sa týkajú najmä výsledkov dosiahnutých počas strednej školy. Tie zahŕňajú nielen maturitu a známky, ale aj rôzne súťaže. Viac si o nich prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá