V rebríčku 500 najlepších biznisov v strednej Európe sa umiestnilo aj 32 slovenských firiem!

  • V každoročne vydávanom rebríčku Deloitte CE TOP 500 sa tento rok umiestnilo spolu 32 slovenských spoločností.
collage
  • V každoročne vydávanom rebríčku Deloitte CE TOP 500 sa tento rok umiestnilo spolu 32 slovenských spoločností.

Spoločnosť Deloitte zverejnila najnovšie vydanie rebríčka najväčších spoločností strednej Európy. Medzi 500 spoločnosťami, ktoré sa do CE Top 500 dostali, je aj 32 slovenských firiem.

Rovnako ako minulý rok, aj v roku 2016 sa najlepšie umiestnenou slovenskou spoločnosťou stala automobilka Volkswagen Slovakia. Obsadila celkovú ôsmu priečku.

Zastúpenie slovenských firiem sa v rebríčku v podstate oproti minulému roku veľmi nemenilo. Z 33 firiem sme klesli na 32, pričom do rebríčka pribudli dve nové slovenské firmy. Dá sa povedať, že najväčšie slovenské firmy si aj naďalej udržali stabilnú finančnú pozíciu v regióne,” uviedol prezident Deloitte na Slovensku Vladimír Masár.

vw_slovakia_main_gate_076_1055x500

foto: sk.volkswagen.sk

Firmy na popredných pozíciách sa veľmi nemenili ani v okolitých krajinách. Prvých päť miest v rebríčku obsadili rovnaké spoločnosti ako minulý rok. Na prvom mieste skončila poľská PKN Orlen a to aj napriek poklesu výnosov až o 17,2%.

Druhý skončil maďarský MOL, ktorému medziročne klesli výnosy o 15,6%. Tretia priečka patrí českej automobilke Škoda Auto, ktorá od minulého roka narástla o 6,3%. Prvú päticu uzatvárajú ďalšie dve poľské spoločnosti – Jeronimo Martins Poland a Polskie Górnictwo Naftofe i Gazownictvo.

Celkové výnosy 500 najväčších spoločností narástli o 1,7% na 685 miliárd eur. Podľa Deloitte bol rast spôsobený najmä zvýšenou spotrebou súkromných sektorov najväčších ekonomík. Nebyť napätia na Ukrajine a nízkych cien ropy, ktoré spôsobili zníženie výnosov ropných spoločností o 8,1%, mohol byť tento nárast ešte vyšší.

slovnaft_-_new_polypropylenr

foto: wikipedia.org/Slovnaft

„Na súčasnú situáciu má stále vplyv pretrvávajúca slabá výkonnosť spoločností v sektore energetiky a prírodných zdrojov, ktoré naďalej trpia pre pokles cien ropy a uhlia. Vďaka lepšej efektívnosti energetických spoločností v regióne však daný sektor ako celok stagnoval,“ hodnotí Deloitte.

Silný nárast bol naopak zaznamenaný vo výrobnom sektore, kde ho hnali najmä automobilky a v stavebnom priemysle.

 

Slovenské spoločnosti, ktoré sa umiestnili v prvej stovke CE TOP500:

8. Volkswagen Slovakia – 7,23 mld. eur

17. Kia Motors Slovakia – 5,07 mld. eur

32. Slovnaft – 3,56 mld. eur

43. Samsung Electronics Slovakia – 2,77 mld. eur

56. PCA Slovakia – 2,45 mld. eur

58. Slovenské Elektrárne – 2,36 mld. eur

69. U.S. Steel Košice – 2,08 mld. eur

Celý rebríček nájdeš TU.

zdroj titulnej fotografie: sk.volkswagen.sk / wikipedia.org/Slovnaft

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK