Rok po plošnom testovaní antigénové testy konečne slúžia svojmu účelu, hovorí matematik Kollár

  • Matematik Richard Kollár vždy stručne a presne zhodnotí aktuálnu situáciu
  • Aktuálne vysvetlil, že antigénové testy konečne slúžia svojmu skutočnému účelu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Kathy Willens, unsplash/JC Gellidon
  • Matematik Richard Kollár vždy stručne a presne zhodnotí aktuálnu situáciu
  • Aktuálne vysvetlil, že antigénové testy konečne slúžia svojmu skutočnému účelu

Matematik Richard Kollár prirovnal neefektívne antigénové testovanie ku takzvaným vodníkom. Hneď na úvod objasnil, že síce antigénové testy neprestávame používať, konečne s nimi začíname narábať spôsobom, na aký sú určené.

Stačilo tak málo..

Poukázal na to, že ich konečne využívame ku krátkodobej detekcii zdravotného stavu.

„Stačilo málo, ich nízke spoplatenie pre neindikovaných a ich skrátená platnosť,“ vysvetlil a dodal, že je neuveriteľné, ako jednoducho dokážu niektoré nástroje fungovať.

Zároveň objasnil, že každá minca má dve strany, čo v tomto prípade znamená zhoršenie ich dostupnosti v niektorých regiónoch. Práve to označil za nie príliš pozitívnu správu.

Testovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Kathy Willens

Príchod substitučného efektu

Vysvetlil, že zaujímavý pohľad na tento trend ponúka graf priemernej 7-dňovej incidencie.

„Na grafe vidíme PCR incidenciu (zelená) ale aj kombinovanú váženú PCR a antigénovú (šedá). Je to na log-lineárnom grafe, takže lineárny rast a pokles znamená v skutočnosti exponenciálne trendy. Čo je pre tento moment zaujímavé je zužovanie šedého pásika, teda relatívneho počtu antigénových testov k PCR testom,“ píše Kollár na sociálnej sieti.

Aj napriek tomu, že antigénových testov v týchto dňoch príliš neubúda, rastie aj počet PCR testov. Poukázal aj na príchod substitučného efektu. Znamená to, že ľudia s príznakmi, či tí, ktorí sa stretli s pozitívne testovanými ľuďmi, sa rozhodli nahradiť antigénové testy za využívanie presnejších PCR testov.

Dodal, že v tomto prípade ide o výbornú správu, nakoľko práve PCR sú nutné pri prehľadávaní kontaktov, odhadovaní skutočnej epidemickej situácie a pri predikcii budúcich hospitalizácií.

Antigénové testy a ich pravý účel

Podľa Kollára tiež vidno, že „celkový počet antigénových testov prednedávnom trochu narástol, no už sa tento nárast koriguje a incidencia sa po dlhodobom náraste stabilizovala. Na porovnanie, PCR testy tiež prednedávnom rástli a teraz sa stabilizovali“.

Podľa jeho slov tiež možno so zhoršením situácie na Slovensku očakávať aj nárast objemu PCR testov na dvoj až dvaapolnásobok súčasnej hodnoty. Kollár ale vysvetľuje, že nástup tohto scenára ešte chvíľu potrvá. Už teraz totiž vníma, že na Slovensku sú miesta, kde by bolo viac PCR testov okamžite nevyhnutných.

„Sedemdňový rast PCR incidencie sa podľa očakávania stabilizoval okolo 50-70% a tak smerujeme koncom mesiaca presne k ich očakávanej priemernej sedemdňovej pozitivite 15%,“ napísal. Dodal tiež, že PCR testy tak takmer po prvýkrát na Slovensku dokážu pomerne presvedčivo zachytávať epidemickú situáciu na Slovensku.

Antigénové testy zas podľa jeho slov konečne slúžia na svoj pravý účel, teda ako prvotná indikácia pre niektoré skupiny ľudí, prípadne monitoring niektorých veľmi mobilitných skupín.

„Za pár týždňov budeme spoločne oslavovať prvé výročie slovenského testovacieho povstania. Nebude to príjemná oslava, budeme uprostred veľmi nepríjemnej pandemickej delta vlny. A ja predsa odporúčam oslavy odložiť z jesene až na jar alebo na leto. Takže, prosím, žiadne bujaré oslavy v kolektívoch,“ povedal Kollár.

Zdroj: Facebook/Richard Kollar

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá