Rok s hnusobou: Predpovede, ktorými nás odborníci „strašili“, sa vôbec nevyplnili. Realita bola omnoho horšia

  • 6. marca 2020 bol u nás identifikovaný prvý prípad nakazenia sa COVID-om
  • Prognózy boli zo začiatku veľmi neurčité, o novom type vírusu sa vedelo málo
  • Prvú vlnu sme zvládli bravúrne, vedci odhadovali, že definitívne môžeme "zvíťaziť" už v lete
  • Prišla však druhá vlna a skutočnosť sa stala desivejšou ako prognózy
  • Momentálne vidia vedci záchranu len vo vysokej zaočkovanosti obyvateľstva
koronavirus korona covid-19
Unsplash/Fusion Medical Animation
  • 6. marca 2020 bol u nás identifikovaný prvý prípad nakazenia sa COVID-om
  • Prognózy boli zo začiatku veľmi neurčité, o novom type vírusu sa vedelo málo
  • Prvú vlnu sme zvládli bravúrne, vedci odhadovali, že definitívne môžeme "zvíťaziť" už v lete
  • Prišla však druhá vlna a skutočnosť sa stala desivejšou ako prognózy
  • Momentálne vidia vedci záchranu len vo vysokej zaočkovanosti obyvateľstva

Už je to rok. Rok od prvého potvrdeného prípadu nákazy koronavírusom. Rok od kedy sa nám všetkým obrátil život naruby. Nikto z nás si na začiatku lockdownu nepredstavoval, že s „hnusobou“ sa budeme pasovať aj o rok. Niektoré prognózy boli optimistickejšie, iné menej. Poďme sa pozrieť na to, koho scenár o priebehu pandémie sa napokon napĺňa. 

O záhadnom víruse šíriacom sa z Wuhanu informoval Úrad verejného zdravotníctva už 23. januára 2020. Vláda začala konať. Prvé opatrenia prišli už 27. januára, kedy zasadal krízový štáb. Na tlačovej konferencií po zasadnutí premiér spolu s hlavným hygienikom SR informovali o chystaných cvičeniach, aby sa preverila pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií.

Desivá prognóza, desivejšia realita

Médiá už vtedy pravidelne informovali o rýchlom šírení nákazy COVID-19. Situácia v Číne bola kritická – preplnené nemocnice, pribúdajúci počet obetí a tvrdý lockdown. Ako informuje Nový čas, koncom februára už Čína hlásila 132 obetí koronavírusu. Situácia pôsobila ako vystrihnutá zo Sci-fi filmu. Nikto netušil, že onedlho začne „hnusoba“ vyčíňať aj na Slovensku.

O novom type vírusu sa vedelo spočiatku málo. Na konci februára, v čase kedy na Slovensku nebol identifikovaný žiadny prípad ochorenia, sa David Fissman pre agentúre AFP vyjadril, že „v najlepšom prípade bude nákaza trvať minimálne do jari, ale skôr do leta, potom ustane.“ 

V médiách označovali túto prognózu ako desivú. Realita je však omnoho desivejšia. Koronavírus bol potvrdený u viac ako 116 miliónov ľudí a vyžiadal si už viac ako 2 a pol milióna obetí.  Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11.03.2020 pandémiu COVID-19. 

„Hnusoby“ sa zbavíme 

Na Slovensku bol 6.marca 2020 identifikovaný prvý prípad nákazy. O smrtiacom víruse sme však vedeli málo. Vláda zaviedla opatrenia, z ulíc sa začal vytrácať život a v lekárňach začali „boje o rúška“. Zastavili sme sa. Všetci sme však mysleli, že len na chvíľu. 

Ako uvádza denník Pravda, výskumníci z The Institute for Health Metrics and Evaluation vychádzajúc z matematického modelu určili vrchol pandémie na Slovensku už 23. apríla 2020.

Japonskí vedci vyvinuli prelomový materiál. Má schopnosť ochrániť ťa pred koronavírusom

O čosi nepriaznivejšie, no stále veľmi pozitívne prognózy ponúkli vedci zo Slovenska. Štúdie Inštitútu zdravotnej politiky hovorili o tom, že pandémia koronavírusu u nás vyvrcholí v strede júla a infikuje sa približne 170-tisíc Slovákov. Neskôr vydal inštitút novú predpoveď, ktorá „strašila“ pesimistickým scenárom, v ktorom budeme mať okolo 5 000 prípadov denne a viac ako 30 000 aktívnych prípadov.

Predpoveď bola presná v jednej veci, vrchol pandémie skutočne prišiel na jeseň. Realita však bola taká, že na začiatku novembra sme mali viac ako 55 000 aktívnych prípadov nákazy (teda nakazených, ale nevyliečených ľudí).

Portál webnoviny upokojoval v tom čase ľudí, že Slovensku taliansky scenár nehrozí. „Jedno je isté – na Slovensku nehrozí druhé Taliansko. Tam sa totiž pristúpilo k prvým opatreniam až v čase, keď bol vírus rozšírený.“

Viaceré vedecké správy informovali o tom, že letné mesiace by mohli koronavírus vyhubiť úplne. Vyzeralo to však, že z pandémie sa dostaneme oveľa skôr, ako už v avizovanom júli. Už koncom mája sa situácia stabilizovala a kĺzavý medián bol na nule. Žiaľ, nestalo sa tak. 

Pred rokom sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad COVID-19. Ďakujem všetkým, ktorí denno-denne zvádzajú boj o…

Posted by Veronika Remišová on Saturday, March 6, 2021

Vedci začali zdvíhať svoj varovný prst a upozorňovali nás na príchod druhej vlny koronavírusu. Ako informuje SITA, profesor Krčméry už pred letom odporúčal sprísniť kontroly na hraniciach. „Druhé vlny sú skoro všetky importované zo zahraničia.“

Zvládnutie prvej vlny pandémie bolo niečím, na čo môže byť slovenská spoločnosť určite hrdá. „Národ ukázal, že sa vie zomknúť pre dobrú vec – ochranu najohrozenejších, prijať na určitý čas aj tvrdé obmedzenia. Áno, mali sme aj kopec šťastia, čo však neznižuje úspech prekonania prvej vlny,“ povedal Martin Kultan pre TASR.

Druhá vlna bola omnoho desivejšia

 WHO už pred letom varovala, že počas druhej vlny môžu zomrieť milióny ľudí. Očakávali, podobne, ako to bolo so španielskou chrípkou, že cez leto korona oslabne. Avizovali, že na sile opäť naberie v septembri, píše CNN.

„Porovnávame to so španielskou chrípkou, ktorá sa správa podobne ako COVID-19. Cez leto sa šírenie oslabilo, v septembri a októbri počas druhej vlny zomrelo 50 miliónov ľudí,“ povedal Ranieri Guerra, asistent generálneho riaditeľa WHO pre strategické iniciatívy pre taliansku televíziu Rai

NOVÁ ŠTÚDIA: Ukázalo sa či je ivermektín naozaj „zázračným“ liekom, ktorý ťa vylieči z COVID-19

A tak sa aj stalo. Slovensko sa počas druhej vlny otriaslo v základoch. 

Už cez leto Denník N uverejnil správu o tom, ako by to mohlo vyzerať v marci 2021. Odborníci z MIT vyhodnocovali dáta z 86 krajín. Ich model ukazoval, že v marci 2021 bude v daných krajinách 300 miliónov infikovaných a dva milióny úmrtí na COVID-19. 

Iní vedci sa však vyjadrili, že pandémia by mohla skončiť už v marci 2021. Tvrdili, že začiatkom jari by sme tak mohli konečne odložiť rúška a žiť normálny život, chodiť do práce, na obed, aj poriadať oslavy. Podmienkou však bolo začatie očkovania už v decembri. 

Ako vidíme, nestalo sa tak. A to aj napriek skutočnosti, že Slovensko s očkovaním začalo 26. decembra. Prvý zaočkovaný bol profesor Vladimír Krčméry. 

Liekom môže byť vakcinácia

Dnes sa už vedci prikláňajú skôr k názoru, že koronavírus nemožno nadobro vyhubiť. Ako uvádza portál The Atlantic, mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že pokiaľ vakcínu nedostane úplne celý svet (čo je nerealizovateľné), vírusu sa už celkom nezbavíme nikdy.

Americkí vedci však odhadujú, že život sa vráti do normálu vtedy, keď bude zaočkovaných 70 % až 85 % populácie. Agentúra Bloomberg zozbierala celosvetové dáta a na základe predpokladu amerických vedcov vyvodila záver, že svet bez pandémie bude až o 7 rokov. 

zdroj: TASR/AP Photo/Oded Balilty

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adbahom Ghebreyesus avizoval, že súčasná pandémia koronavírusu skončí do dvoch rokov. Ako informuje portál Webnoviny, Tedros Adbahom Ghebreyesus pandémiu koronavírusu prirovnal k španielskej chrípke. Tvrdí, že však vďaka vede a technike sa jej preto dokážeme zbaviť v kratšom čase. 

Na otázku, kedy pandémia koronavírusu skončí, žiaľ, nevie presne odpovedať nikto. Všetci však budeme dúfať, že boj privedieme do víťazného konca už čoskoro. 

Zdroje: Nový čas, Pravda, Webnoviny, Webnoviny, The Atlantic, Bloomberg, CNN, Rai, Denník N, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá