Roman Kovacs z Ecoheart – mladý chalan, ktorý chce dokázať, že zubnými kefkami sa dá pomáhať

  • S Romčom Kovacsom, super inšpiratívnym mladým chalanom, ktorý založil značku Ecoheart sme sa poroprávali o tom ako jeho zubné kefky menia svet, čím sú tieto kefky špeciálne a tiež ako chce pomôcť čo najviac ľuďom.
IMG_4435
  • S Romčom Kovacsom, super inšpiratívnym mladým chalanom, ktorý založil značku Ecoheart sme sa poroprávali o tom ako jeho zubné kefky menia svet, čím sú tieto kefky špeciálne a tiež ako chce pomôcť čo najviac ľuďom.

Ahoj Romčo, hneď na začiatku sa spýtam, prečo zubné kefky? 

Ahoj, veľa ľudí sa ma na to pýta a odpoveď je jednoduchá. Nejde o kefky, ide o myšlienku. Ecoheart mení okolie ku krajšiemu a lepšiemu miestu na život. Pomáha tým, ktorí to potrebujú a v neposlednom rade sa stará  o tvoje zdravie a karmu. :) Zubná kefka je len výsledok tohto životného štýlu. Veď predsa dokáže vyčistiť tvoje zuby, okolie a keď sa pozrieš do zrkadla, vidíš seba ako hrdinu, ktorý pomohol zmeniť niekomu život. Minimálne tým, že prestal používať plast a neznečistil tým prostredie.

 

Píšeš na tvojej stránke, že týmito zubnými kefkami zmeníš svet. Vysvetli nám ako!

Môžeme sa na to pozrieť z viacerých strán a aj tak dospejeme k jednému kolobehu.

Začneme samotnou kefkou, tá je z raw bambusového dreva. To znamená, že sa dá recyklovať. Bambus sám o sebe je rýchlo rastúca rastlina, teda pokiaľ je vo svojom prirodzenom prostredí. Určite si to niektorí pamätajú z akčných“vojnových“ filmov :D. Je to trvalo udržateľná surovina. Naša priorita je podporovať neziskové projekty a to tým, že dávame 10% zo zisku vybraným projektom. Jednoducho si vyberieme vhodný projekt, dohodneme sa s ním a zbierame peniažky. Niečo ako crowdfunding, v ktorom ľudia dostanú za odmenu zubnú kefku. Samozrejme popritom sa snažím robiť rôzne iné veci, ako sú zbierky oblečenia, atď.

No a aby som opísal ten kolobeh. Kefka je z trvalo udržateľného a obnoviteľného zdroja,  rozloží sa. Pomôže skrášliť okolie, zmeniť niekomu život alebo vybudovať niečo krásne. Na konci dňa ti vyčistí zuby a inšpirujete ťa k lepšiemu životu. Nie je to pekný a zároveň magický kruh?

romco

Byť eco-friendly je úplne hot téma, o ktorej sa stále viac rozpráva. Myslíš, že ľudia sú dostatočne informovaní? 

Ja sa ani nečudujem, že je to hot téma, veď sa pozri na tie klimatické zmeny :)

Dlho som o tom premýšlal, ale je to ešte veľmi mladá téma a ľudia sa potrebujú vzdelávať, aj keď napríklad taká COP21 je pekný výsledok toho, ako sa to dá a ako to bude. Takí Francúzi, Holandania, či Austrálčania majú superské aktivity, ale ako by povedal náš bývalý prezident, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že to nestačí. Na druhú stranu si myslím, že je to otázka času.

 

Kefky sú vyrábané v Číne, na čo ľudia niekedy nereagujú pozitívne. Prečo teda tá Čína a nie napríklad Púchov?

To je pravda, už som niekoľkokrát dostal otázku, či v továrni pracujú deti a tak. Musím všetkých sklamať, pracujú tam normálni ľudia  a myslím si, že sa majú v tej firme ešte lepšie ako u nás v korporáte. No vrátim sa k otázke. Prirodzené prostredie pre bambus je v Číne. Nazval by som ho trošicka nemarketingovo, je to burina. Btw, takýto matroš by som aj tak musel dovážať odtiaľ (zas použijem to moje klasické ale),  ale jeden čas som sa pohrával s myšlienkou presunu výroby na SK, avšak priority sú momentálne iné.

 

Si mladý chalan, začínaš svoj biznis. Si schopný si zarobiť týmto biznisom sám na seba a svoj život?

Nie je to také jednoduché, ecoheart funguje iba 3 roky. Väčšina peniažkov išla do vývoja produktov, dizajnu, ľudí atď. Samozrejme som sa tomu 2 roky venoval na plno, takže žiadny side job. Haha a ako si spomenula slovo SÁM, tak som si spomenul, že väčšiu vecí vo firme robím sám, je to docela psycho.

Marketing, sales, product development, a šak vieme, čo všetko tam ešte patrí :D

romco2

 

Veľa mladých sa radšej rozhodne pre stály job a istoty. Čo bolo v tebe, že si sa nerozhodol pre túto cestu, ale pre podnikanie?

Najviac ma motivoval môj život. Býval som na dedine, moje okolie sa stále sťažovalo na to, aké je to zlé, nič tu nefunguje, všade korupcia atď. Najviac som to asi schytával od môjho otca, ktorý je alkoholik. Bol som mladý a stále som počúval tie primitívne reči, občas tam vletel nejaký ten úder. Utiekol som do Bratislavy, kde som ako mladý harant nevedel, čo so sebou. Môj život bol naozaj úbohý, ale vďaka môjmu otcovi som to pochopil. Motivoval ma k tomu, aby som nebol ako on. Nechcel som byť alkoholik, ktorý si neváži rodinu, kamarátov, svet a dokonca ani seba…

Začal som nad sebou premýšlat a dospel som k tomu, že musím niečo podniknúť. Musím nejak zmeniť svet okolo seba, chcel som ľudí motivovať a dávať im radosť do života. Chcel som, aby na tom neboli tak, ako ja. No a potom došiel nejakým záhadným spôsobom ecoheart. Je to vlastne môj životný príbeh, len pod iným názvom. Je to niečo, ako chcem žiť a ako budem žiť. Niečo, čo napĺňa radosťou a motivuje k lepšej budúcnosti nielen mňa, ale všetkých okolo mňa. Myslíš si, že by som toto vymenil za stály job?

 

Spomínal si, že máš už skoro všetky kefky vypredané. Aký marketingový trik si použil, aby sa ľudia dozvedeli o kefkách?

Triky nepoužívam, nie som žiadny klamár alebo bájkar. Snažím sa robiť veci tak, aby boli dobré a robím ich úprimne. Verím, že to stačí na to, aby spoločnosť bola úspešná.

 

Z predaja kefiek ide časť na pomoc rôznym neziskovkám alebo ľuďom, ktorí to potrebujú. Podľa čoho sa rozhoduješ na čo prispeješ? 

Podľa toho, ako sa mi páči? (Smiech) Ale nie, mám tam rôzne kritéria ako je reálny dopad na okolie, či už ide o ľudí, zvieratá alebo planétu, potom požadovaná suma, team ľudí a ďalšie časti. Snáď nemusím menovať všetky. Väčšinou sa sústredim na projekty v mestách, tam sú najväčšie problémy.

unspecified

Chystáte novú kolekciu kefiek. Čím budú tie špecifické?

Uf, neviem, či sa to dá skrátiť. Budeme používať menej materiálu na výrobu. Prejdeme na tzv. travel pack balenia. Viac menej budú slúžiť na cestovanie, samozrejme sa dajú recyklovať a keď je človek trošička kreatívny, tak ich môže využiť na veľa zaujímavých vecí.  Ak by som mal konkrétne prejsť k zmenám na dizajne, tak vlákna budú kratšie kvôli životnosti, hrany kefky zaoblené pre pohodlnejšie umývanie, telo olejované prírodným olejom kvôli komfortnejšiemu pocitu a dlhšej trvanlivosti, menšia hlava a užšie telo kvôli dostupnosti k zadným zubom.

 

Organizovali ste rôzne akcie v meste alebo najnovší cool počin bol keď si vydražil poslednú čiernu zubnú kefku a jej výťažok išiel a podporu pána Petra. Čo najbližšie chystáš? Na čo sa máme tešiť?

Som rád, že to s Petrom vyšlo a dokonca som mohol podporiť aj Dušana. No a čo chystám? Nápadov je veľa, uvidím, čo „vypustím“ von. Zatial vo mne bojuje zbierka starých kefiek. Veľmi rád by som ich vyzbieral, dal umelcovi, ktorý by ich premenil na šperky a následne by sa predali. Celý výťažok by išiel na nejaký zaujímavý neziskový projekt.

Druhá možnosť je pomôcť dvom spomínaným pánom s ich životmi. Bol by som neskutočne šťastný, keby nájdem vhodných partnerov a dokážeme im zmeniť životy. Nájsť im job, ubytovanie, dať ich do poriadku po psychickej aj fyzickej stránke. :)

 

Nakoniec nám povedz, aký je tvoj sen? Čo by si chcel dokázať a zažiť?

Mne by stačilo byť šťastným :) . Mať čo papať, mať kde bývať a rozdávať ľuďom radosť a lásku. Bol by som rád, keby ľudia prestanú byť extrémisti. Myslím tým v ich názoroch a ich presvedčení.

Však to poznáš, jeden je kresťan, druhý žid, obidvaja sú na seba nahnevaní. Ďalší je biely, potom čierny, žltý a sú na seba nahnevaní. Tamten je Grék, ten zas Maďar, idú sa biť. Tento je brutálny ekológ a ochranca prírody, ostatní sú zlí a mohol by som rozprávať takto ďalej a ďalej. Takže ľudkovia pokiaľ mi chcete splniť sen, stačí keď sa budete rešpektovať, vypočujete si myšlienky druhého a budete hľadať spoločnú cestu. Veď predsa v kolaborácií je tá najväčšia sila!

PS: Samozrejme mám veľa snov a zážitkov, ktoré by som chcel, ale najsilnejší je tento.

Zdroj fotografií: archív R. Kovacsa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK