ROZHOVOR: Na Slovensku je rasizmus bežný, človek so slabou povahou by rasistické poznámky nezvládol, hovorí mulatka Melanie

 • Melanie ťa na prvý pohľad zaujme svojím exotickým vzhľadom
 • Celý život však vyrastala na Slovensku a má slovenské občianstvo
 • V rozhovore nám porozprávala o svojom živote na Slovensku
rozhovor mulatka slovensko
Melanie Theresa Beňková, Startitup, Instagram/Melannietb
 • Melanie ťa na prvý pohľad zaujme svojím exotickým vzhľadom
 • Celý život však vyrastala na Slovensku a má slovenské občianstvo
 • V rozhovore nám porozprávala o svojom živote na Slovensku
 

Diskriminácia na základe rasového alebo etnického pôvodu je v Európskej únii zakázaná. Takáto diskriminácia však v našej spoločnosti pretrváva.

Dokazujú to aj oficiálne dáta. Napríklad tie od Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA), ktorá podporuje a chráni ľudské práva v EÚ. Jej správa uvádza, jeden z troch ľudí tmavej pleti je obeťou rasového obťažovania a štyria z desiatich ľudí uviedli, že nahlásením takéhoto konania by sa aj tak nič nezmenilo. 

O tom, aký je rasizmus na Slovensku, nám porozprávala Melanie Theresa Beňková, ktorej korene siahajú až do Nigérie. Aj napriek tomu, že vyrastala na Slovensku a má slovenské občianstvo, s rasizmom sa pravidelne stretáva dodnes. 

rozhovor mulatka slovensko
zdroj: Startitup
 • Aký je život mulatky na Slovensku
 • Kedy sa Melanie stretáva s rasistickými poznámkami
 • Ako sa naučila vyrovnať s nenávisťou ľudí 
 • Prečo tu podľa nej bude rasizmus vždy
 • Čo si Melanie myslí o hnutí Black Lives Matter

Melanie, žiješ na Slovensku. Máš tu aj korene?

Som Slovenka, mám slovenské občianstvo a celý život žijem tu. Vyrastala som v Borskom Mikuláši, dnes už bývam v Bratislave. Korene mám však v Nigérii, odkiaľ je môj otec.

Si v kontakte s rodinou z otcovej strany?

Nie som, nepoznám ani svojho otca. Nikdy som ho nevidela, nemám o ňom žiadne informácie, takže by pre mňa bolo ťažké pátrať po ňom. Aj napriek tomu, že je doba sociálnych sietí a internetu, nič som o ňom nezistila.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Melanie Theresa🌷 (@melannietb)

Ovplyvňovalo tvoje detstvo to, že si mulatka?

Moja mamina mi v detstve vysvetlila, že otec odišiel po mojom narodení, takže mi to dávalo zmysel. Ja som na Záhorí doma a všetci ma tak berú, nikdy so mnou nikto nemal problém. Aj keď som vyrastala v malej dedine a človek by povedal, že tam ľudia nie sú zvyknutí na niečo iné, ja na nich nedám dopustiť.

Mala som aktívne detstvo, chodila som na rôzne krúžky, na flautu či saxofón. Naplno som sa venovala aj atletike, z ktorej som mala stále preteky. Keďže sa mi darilo, takmer každý deň som sa stretávala s narážkami, že to je len vďaka tomu, že som mulatka a mám to v krvi.

Je to pravda?

Nie je, ja som v detstve makala ako kôň. Trénovala som každý deň, venovala som tomu celý svoj čas. Jasné, že som sa s talentom narodila, ale každý sa predsa narodí s nejakými vlohami. Ja som sa narodila s týmito, no potom som ich rozvíjala a zlepšovala len tvrdou prácou.

Sú podľa teba Slováci rasistickí?

Sú. Ľudia tu nie sú zvyknutí na niečo iné, akoby sme ešte neboli rozumovo vyrovnaní s tým, že Slovensko nie je len o bielej farbe, že ľudia sú jednoducho rôzni. Podľa mňa to vychádza aj z výchovy a toho, čo je deťom vštepované už v detstve.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: FRA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech