Rozhovor s Lovcami šarlatánov: Sú homeopatiká účinné alebo je za nimi len dobrý biznis?

  • Lovci šarlatánov. Tak si hovorí skupina lekárov, nadšencov a zástancov vedy a faktov. Lovci lovia témy, o ktorých sa v spoločnosti hovorí, a snažia sa ľudí vyviesť z medicínskych mýtov.
collagehomeopatika
  • Lovci šarlatánov. Tak si hovorí skupina lekárov, nadšencov a zástancov vedy a faktov. Lovci lovia témy, o ktorých sa v spoločnosti hovorí, a snažia sa ľudí vyviesť z medicínskych mýtov.

Jedným z tímu Lovcov šarlatánov, s Kamilom Knorovským, som sa porozprávala o zmysle ich projektu aj o jeho cieľoch. Kamil taktiež prezradil najväčšie omyly, ktorým ľudia ešte stále veria. Za hlavný z nich označil homeopatiu. Tá je teraz často popularizovaná, pre bohatú reklamnú kampaň i podporu celebrít. Osobná skúsenosť ale nie je dôkazom účinnosti homeopatík, tvrdí Kamil.

13717955_10208561968345503_1294180078_o

Kamil, skús predstaviť myšlienku práce Lovcov šarlatánov, o čo vám ide a čo sú vaše ciele a priority?

Hlavnou myšlienkou pre vznik našej stránky boli množiace sa weby s alternatívnou medicínou.  Hlavne bádateľ.sk a rozvoj antivaxu na Slovensku, ktorých názory v odboroch ako onkológia, pediatria, infekčná medicína a všeobecne moderná medicína, boli značne znepokojujúce. Rovnako ako nekritické prijímanie ich rád bežnými ľuďmi. Našou hlavnou prioritou je kritický pohľad na metódy alternatívnej medicíny a ich jasné, vecné a dôkazmi podložené vysvetlenie. Píšeme prečo ide o bludy a aké sú skutočné dôsledky a efektivita týchto metód. Nechceme, aby ľudia naleteli šarlatánom. Chceme, aby si dávali pozor na zdravie.

Ako si sa dostal k Lovcom šarlatánov? A prečo si sa rozhodol byť súčasťou tohto projektu?

Raz mi napísal spolužiak, dnes šéfredaktor Maroš Rudnay, či by som bol za, a či by som aktívne participoval na projekte. A ja som povedal, že áno. A tak sme teraz tu.

Viem o tebe, že si vyštudovaný lekár. Skús sa ale predstaviť bližšie.

Momentálne som vyše roka po škole. Pracujem na Klinike neurochirurgie v Košiciach, kde som nastúpil hneď po štátniciach, a kde som strávil aj nejaké tie roky praxe ešte ako medik. Vo voľnom čase sa venujem štúdiu literatúry, či už do práce alebo k Lovcov šarlatánov. Rozširujem si obzory samoštúdiom vždy, keď mám čas.

Pharmacist in Homeopatic pharmacy Varanasi Benares India

foto: wikipedia.org

Ako vnímaš alternatívnu medicínu? Myslíš si, že ľuďom dokáže pomôcť?

Aby som bol úplne korektný, áno, dokáže pomôcť. Ten čas, ktorý liečitelia venujú pacientom je z psychologického hľadiska mimoriadne dôležitý a efektívny. Bežný lekár si to nemôže dovoliť. Na druhej strane, za tie ceny, čo berú od pacientov alternatívni liečitelia, by som sa aj ja toľko venoval pacientovi. No ale negatíva prevyšujú benefity, neskorá diagnostika, strata času pre normálnu terapiu, nekvalifikovanosť, prekrúcanie faktov, zavádzanie, konflikty záujmov s e-shopmi a mnohé iné.

Čo považuješ za najväčšie medicínske nezmysly, ktorým ľudia ešte stále veria?

Jednoznačne homeopatia je vlajkovou loďou. Je až neuveriteľné ako je v populácií slabé povedomie o základoch fyziky, chémie, biológie a príbuzných vedách. Naozaj vám stačí pár faktov zo strednej školy, aby ste vedeli, že homeopatia fungovať proste nemôže. Druhým nezmyslom je prekyslenie organizmu zlou stravou, autizmus a očkovanie a čokoľvek ohľadom rakoviny na internete, väčšinou, že nejaká strava, ju dokáže zničiť.

Homeopatiká teraz prežívajú populárne obdobie aj vďaka bohatej reklamnej kampani plnej celebrít. Aký je tvoj medicínsky názor na homeopatiká?

Je to dobrý biznis, minimálne náklady, takmer žiadna nutnosť kvalifikácie, stačí vám miestnosť a 50 – 250 € za jedno sedenie vám ide rovno do vrecka. Žiadna kontrola nad vami, žiadna trestno-právna zodpovednosť, žiadny Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Super pocitom musí byť aj to, že lekári v prípade komplikácií pacienta od homeopata preberú, čo sa v podstate deje relatívne bežne. K tomu všetkému pár viet a otrepaných sloganov o obmedzeniach modernej medicíny a máte zaručenú klientelu. Je to každopádne až neetické zavádzanie ľudí.

Rivas-Homeopathics

foto: rivasremedies.com

Prečo je ešte stále veľa ľudí, ktorí homeopata vyhľadajú pri svojich problémoch skôr ako lekára?

Podľa mňa osobne treba hľadať problém už v skorom detstve a na základnej či strednej škole. Prírodne vedy sú v školách podhodnotené prideleným časom i hĺbkou štúdia. V dospelosti aj nedocenením práce. Začína to od detstva. Máloktorí rodičia ocenia, ak dieťa ovláda biológiu, fyziku či chémiu. Rozhorčujú sa nad tým, čo za blbosti sa to tie deti učia a načo im to v živote bude. Potom nám vyrastá generácia, ktorá verí homeopatikám, ktorá chce lieky bez chémie a pritom, všetko okolo nás je z chemických prvkov. Táto generácia taktiež verí na astrológiu alebo si myslí, že všetko prírodné je dokonalé a super, a syntetika z laboratórií je „smrť“. Pritom stačí mimoriadne málo, aby bolo jasné, že svet okolo je fyzika a chémia, a má iste pravidlá a zákony, ktorými sa riadi. Potom nemôžete proste veriť, že ak sa látka v roztoku nenachádza fyzicky, má účinok. Rovnako si nedolievate vodu do polievky keď ju chcete dosoliť, ale pridáte účinnú látku, soľ.

Čo hovoríš na tvrdenia ľudí, že im homeopatiká pomáhajú, že ich vyliečili?

Počas celého liečenia mohli priebeh ochorenia ovplyvniť iné faktory, a je mimoriadne chybné prisúdiť všetko úspechy homeopatii. Aby ste tieto chyby odstránili, potrebujete vedeckú metódu, najlepšie dvojito zaslepené štúdie. A tie už pekne ukážu a aj stále ukazujú, že homeopatia nie je účinná. Keď si zrátate všetky tieto štatistické odchýlky, so zlými interpretáciami homeopatov a aj ich pacientov, nemôžete sa čudovať, že sú ľudia, ktorí budú stoj čo stoj presadzovať homeopatiu ako jediné a najlepšie. Netreba zabúdať ani na silu placeba. A v neposlednom rade, netreba zabúdať na to, že osobná skúsenosť nie je dôkazom účinnosti, a to je hlavná zbraň diskutérov. Stačí si trošku pogooglovať, prečo osobná skúsenosť nie je dôkazom v medicíne a vede. Určite sa nejaké v diskusii pod rozhovorom objavia.

Je homeopatia len dobrý biznis?

Jednoznačne je to super biznis. Stačí použiť google, nájsť si pár homeopatov, pozrieť si, koľko stojí prvé sedenie a ďalšie sedenia. Každý musí uznať, že zle sa určite nemajú. Len informatívne, bavíme sa o 50-250€ za jedno sedenie, ktoré trvá hodinu až dve, plus samotné homeopatiká. Rovnako firmy, ktoré homeopatiká vyrábajú.

Homeopath

foto: avicenna-med.hu

Ako Lovci šarlatánov sa určite stretávate s mnohými, ktorí vám odporujú. Sú to zvyčajne laici alebo odborníci? Ako bojujete s negatívnymi reakciami?

Samozrejme, že sa stretávame s negatívnymi reakciami, nevyhovieš každému. Treba všetko riešiť hlavne s kľudnou hlavou  a s korektnou argumentáciou, s faktami a dôkazmi, bez používania „argumentačných faulov“. Osobne mám problém sa niekedy udržať, takže musím sa priznať, občas mi prasknú nervy, som tiež len človek. Na druhej strane, vieme že nepresvedčíme všetkých, takže až toľko energie tomu nevenujeme. Každý si je za svoje zdravie zodpovedný sám. Aj po tomto rozhovore, čakám pikantnú diskusiu. Dúfam, že odolám a nezapojím sa. :)

Podľa čoho si vyberáte témy článkov na váš web?

Podľa toho, čo hýbe slovenským internetom. Sú to onkologické príbehy, nestarnúci antivax, zlá interpretácia fungovania  tela a liečby. Berieme do úvahy aj závažnosť, s akou daná metóda môže mať vplyv na zdravie jednotlivca. Ak je niekto fytoterapeut, tak je nám to fuk, pretože fytoterapia ako jediná má vedecký základ v alternatívnej medicíne, je v podstate matkou modernej farmakológie. Ale ak niekto lieči rakovinu bazénovou dezinfekciou u 5 ročného dieťaťa, primárne odmieta chemoterapiu, tak to je dôvod na rýchlu reakciu. Samozrejme, aj keď bol teraz ten humbuk okolo homeoaptie, tak sme za pár dni napísali niekoľko článkov. Občas ale dlho nič nepíšeme, pretože pracujeme.

S akými reakciami čitateľov sa stretávate? Berú vás pozitívne alebo negatívne?

Štyri pätiny sú podľa mňa pozitívne reakcie. Ľudia oceňujú, že im niekto vysvetlí, ako to je a prečo. Ale, samozrejme, negatívne reakcie tu sú, a vždy budú. Ako som vravel, nedá sa presvedčiť každého. Najviac to hnevá ľudí, ktorí nejakým spôsobom na alternatívnej medicíne zarábajú. Čo už, no. (smiech)

13692160_10208561967505482_1056540674_o

Aký máte kľúč na overovanie informácií, na základe ktorých píšete články?

Scholar.google.com a pubmed.com, čo sú také vedecké databázy. Sú relatívne dobrým zdrojom relevantných informácii. K tomu však, ak ste laik, ešte potrebujete dobrú interpretáciu. Vždy sa snažím, ak niečomu nie celkom rozumiem, kontatkovať známeho, ktorý s tým robí viac ako ja, alebo hľadať iné zdroje. Existujú aj skeptické stránky a spolky vo svete, takže si pozriem, či sa podobnej téme niekto nevenoval. Mimoriadne dobrou stránkou, konceptom ako naša, je sciencebasedmedicine.com, kde vychádza niekoľko článkov týždenne a promptne reagujú na dianie v medicíne v USA. V oblasti medicíny nie je vôbec zlá ani anglická verzia wikipedie. Princíp je mať nejaký ten „alarm“ v sebe, ktorý zapípa, ak tvrdenie znie mimoriadne super až dychberúco.

Stalo sa vám, že ste publikovali zlú, nepravdivú, nepresnú informáciu?

Vyslovene veľkú chybu a prúser sme nemali, ale myslím, že párkrát sa stalo, že sme opravovali niektoré tvrdenia v článku. Asi najkontroverznejšou témou, kde sú mimoriadne silné dôkazy za aj proti účinnosti, je akupunktúra. Vyšla štúdia, meta-analýza 3000 štúdií, ktorej výsledok bol jasný, že akupunktúra je teatrálne placebo, ale následne vyšla štúdia, ktorá sa venovala akupunktúre v terapii chronickej bolesti, a tá bola ako tak signifikantná, takže sme predchádzajúci článok museli opraviť. Ale naša filozofia je založená na tom, že sa neidentifikujeme s našimi osobnými názormi. Ak na niečo poukazujú dôkazy tak to akceptujeme. Ak sa niečo zmení, a sú preto hodnoverné dôkazy, nemám problém zmeniť názor. Jednoducho akceptujem fakty.

Podporuje niekto Lovcov šarlatánov alebo fungujete na báze dobrovoľnosti?

Za článok samozrejme dostávam od Sorosa a iluminátov 2000€ a farmaceutické firmy nás platia kvartálne. Aspoň tak nám to hovoria naši odporcovia. :) Osobne som sa však doteraz nedozvedel, kde si mám tie peniaze vyzdvihnúť. Takže to robíme čisto dobrovoľne z vlastného času a presvedčenia. Moje povolanie milujem, nemenil by som ho za nič, takže nemám dôvod ho robiť nedobrovoľne a to ani moji kolegovia.

Riešite pre Lovcov šarlatánov aj marketing či reklamu? Ako sa dostávate do povedomia ľudí?

Do povedomia sme sa dostali od nuly, len zdieľaním článkov a v podstate to doteraz takto funguje. Občas prichádzajú veľké skoky lajkov, napr. keď sme boli v Markíze, v JOJke alebo v novinách SME. Ale reklamu na FB si neplatíme.

Je niečo, čo by si chcel odkázať našim čitateľom?

Aby neverili všetkému, čo čítajú na internete, hlavne ak niečo znie mimoriadne super. Aby si overovali informácie a pracovali na kritickom myslení a vzdelávali sa vo svojich odboroch ale aj mimo nich. A aby ak, nedajbože, majú nejaké zdravotné problémy, išli najprv za odborníkmi, lekármi. Ak nie sú spokojní s prístupom lekára, aby nešli za liečiteľmi, ale radšej sa pokúšali dostať k inému lekárovi. Aby nefajčili, nepili, stravovali sa striedmo a zdravo, mali dostatočný pohyb, a aby mali pevné zdravie.

Ďakujem za rozhovor.

zdroj titulnej fotografie: rivasremedies.com/independent.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá