Rusi ho zakázali, jeho história siaha do 3. storočia. Santu Clausa „vyrobili“ z Mikuláša

  • Pre mnohých tajomný muž s bielou bradou má bohatú históriu
  • Pomáhal chudobným, no pochádzal z bohatej rodiny
mikuláš z myry santa claus
Ilustračný obrázok, Wikimedia Commons/Misko3, Canva/Srikanta H. U
  • Pre mnohých tajomný muž s bielou bradou má bohatú históriu
  • Pomáhal chudobným, no pochádzal z bohatej rodiny

Žije na ďalekom severe v krajine večného ľadu, niekde v okolí severného pólu a Laponska. Pôvodne ho zobrazovali v biskupskom rúchu, no dnes ho poznáme ako veselého starého pána s veľkou bielou bradou a legendárnou červenou čiapkou s bielym brmbolcom a známym čiernym opaskom. Ten si však „neuťahuje“, keďže rozdáva darčeky po celom svete.

Santa Claus, známy tiež ako otec Vianoc či Sinterklaas má mnohých pomocníkov, ktorí deťom hádžu cez komíny darčeky. On sa teda príliš nenadrie, pretože si iba jazdí v závese svojho záprahu sobov. Stal sa americkou obdobou Mikuláša, v Rusku ho v minulosti úplne zakázali a jeho história siaha niekoľko stoviek rokov späť. 

Rusi ho úplne zakázali, pripomínal im zavraždeného cára

Mnohí Slováci ho doma majú vo svojich sklenených guliach, na vianočných stoloch, alebo v podobe dekorácie aj na parapetoch, oknách či balkónoch spolu so svetelnými efektami. Málokto však vie, že túto postavu v Rusku počas komunistickej éry úplne zakázali a nahradili ho postavou Deda Mráza. 

Podľa Spravodaja myjavskej farnosti to odôvodňujú tým, že v ateistickej ideológii nebolo miesto pre tradície založené na osobe svätého biskupa. Tu to však nekončí, podľa tohto myšlienkového smeru totiž meno Mikuláš vraj vyvolávalo spomienky na posledného ruského cára, ktorého komunisti s celou rodinou zavraždili.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Spravodaj myjavskej farnosti, TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá